Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Motosiklet Satışları Düştü

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Motosiklet Satışları Düştü

Motosiklet Satışları Düştü

MOTED Başkanı Başarı Erbaş, “2011 yılı Şubat ayında motor hacmi 250 cc’ye kadar olan motosikletlerde ÖTV oranı yüzde 22’den yüzde 8’e indirilmiş bu da satışların 135 binden 199 bine çıkmasını sağlamıştı. Fakat ÖTV indiriminin devamı gelmediği için 2012’de pazar küçüldü” dedi

2011 yılında 200 bin adetlik satış gerçekleştiren motosiklet sektörü, 2012 yılını 20 bin adetlik küçülmeyle kapattı. Geçen yıl ki toplam motosiklet satışlarının 180 bin adette kalması bekleniyor. Sektördeki yüzde 10’luk küçülmeyi değerlendiren Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Başarı Erbaş, “2011 yılı Şubat ayında motor hacmi 250 cc’ye kadar olan motosikletlerde ÖTV oranı yüzde 22’den yüzde 8’e indirilmiş bu da satışların 135 binden 199 bine çıkmasını sağlamıştı. Fakat ÖTV indiriminin devamı gelmediği için 2012’de pazar küçüldü” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından 2012 yılı Kasım ayına kadar açıklanan trafik tescil kayıtlarının da bu düşüşü doğruladığını belirten Erbaş, “Geçen yıl Ocak-Kasım döneminde 2011 yılının aynı dönemine göre 8 bin 252 adet daha az motosikletin trafik tescil kaydı yapıldı ve toplam satışlar 171 bin 458 adette kaldı” diye konuştu.

ÖTV yüzde 16’ya çekilmeli

Sektörün büyümesi için ÖTV indiriminin motor hacmi 250 cc ile 800 cc arasındaki motosikletler için de yapılması gerektiğini bir kez daha hatırlatan Erbaş, “Bu motor hacminde yüzde 37 olan ÖTV oranı kademeli bir şekilde yüzde 16’ya çekilmeli. Ayrıca köprü ve otoban geçiş ücretleri yeniden adaletli bir şekilde düzenlenmeli” diye konuştu.

MOTED verilerine göre pazar paylarını da değerlendiren Başarı Erbaş, geçen yıl 250 cc’ye kadar olan motosikletlerin pazar payının yüzde 14, 250-500 cc arasındaki motosikletlerin pazar payınınsa yüzde 72 oranında düşüş gösterdiğini belirtti. Buna karşılık 500 cc üzeri motosikletlerin pazar payında önemli bir artış görüldüğünü ifade eden Erbaş, “Bu sınıfın genel satış adetlerinin içerisindeki oranı yüzde 4.6 gibi düşük bir rakam. Ancak 500 cc üzeri motosikletlere uygulanacak vergi indirimi sektörün gelişmesine büyük fayda sağlayacak” açıklamasında bulundu.

Scooter satışı artıyor

Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinde günlük yaşamda insanların her türlü bireysel ulaşım ihtiyacı için kullandığı scooter tipi motosikletleri son dönemde Türk insanının da keşfettiğini belirtten Başarı Erbaş, özellikle ticari kullanımda tercihlerin scooter’a doğru yöneldiğini anlattı. MOTED Başkanı Erbaş, bu nedenle 2012 yılının Ocak-Kasım döneminde scooter segmentinde yüzde 21’lik artış yaşandığını açıkladı.

Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir, teşekkür ederiz.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Türkiye İstatistik KurumuUzak Doğuvergi
Görüş Bildir