Türkiye'nin Kredi Notu Arttı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Moody's Türkiye'nin Notunu Artırdı!

Moody's Türkiye'nin Notunu Artırdı!

Moody's başbakan Erdoğan'ın ABD ziyaretinden sonra Türkiye'nin kredi notunu BA1'den BAA3'e artırdı. Görünüm durağan. Moody's not artırımına gerekçe olarak ekonomik göstergeler ve mali durumu gösterdi. Bu Artırım ise Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyeye yükseldiği anlamına geliyor..

  • Özel Haber/ Onedio Dış Haberler

Türkiye'nin Kredi Notu Arttı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir basamak artırarak, "Baa3"e yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir basamak artırarak, "Ba1"den, "Baa3"e yükseltti, görünümünü "durağan" olarak teyit etti.

Moody’s, Türkiye’nin notunu artırma gerekçesi olarak, "Yakın zamanda elde edilen ve gelecekte kaydedilmesi beklenen kilit ekonomik ve kamu finansmanı ölçütlerinde ilerlemeler" olduğunu gösterdi.

Moody’s, açıklamasında not artırımı için bir diğer gerekçe olarak da, "Moody’in beklediği yapısal ve kurumsal reformlar alanında ilerlemeler, uluslararası sermaye akımlarından kaynaklanabilecek şoklara karşı var olan mevcut kırılganlığı azaltacaktır" ifadesine yer verdi.

Açıklamada, Türkiye’nin "durağan" not görünümünün, reyting kuruluşunun Türkiye’nin kamu finansmanında temkinli bir şekilde yönetilmeye devam edilmesine ve mevcut yapısal, kurumsal reformların sürdürülebilir şekilde uygulanmaya devam edeceğine dair beklentisini yansıttığı ifade edildi.

Moody’s, Türkiye’nin not artışında temel itici gücün "mali ölçütler" olduğunu belirtirken, Türkiye’nin borcunun 2009 yılından bu yana 10 puan azalarak, GSYH’nın yüzde 36 seviyelerine gerilediğine dikkati çekti.

Açıklamada, ayrıca Moody’s’in bu oranın önümüzdeki yıllarda daha da gerilemesini beklediğine vurgu yapıldı

Babacan: "Ülke kredi notumuz, Fitch’in ardından Moody’s tarafından da ’yatırım’ seviyesine yükseltilmiştir"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in, Türkiye’nin kredi notunu, "yatırım yapılabilir" seviyeye yükseltmesinin yerinde olduğu kadar gecikmiş bir karar olduğunu bildirdi.

Babacan, Moody’s’in, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu artırmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Moody’s’in, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir not artırarak Baa3’e yükselttiğini kaydeden Babacan, böylece Türkiye’nin ülke kredi notunun, Fitch’in ardından Moody’s tarafından da "yatırım" seviyesine (investment grade) yükseltildiğini ifade etti.

Babacan, 2011 yılının ikinci yarısından itibaren uygulamakta oldukları politikalar sonucunda cari işlemler açığının önemli ölçüde azalmış olmasının, iç ve dış talep arasındaki dengeleme sürecinde elde edilen başarının, kamu maliyesindeki güçlü konum ile özellikle yurt içi tasarrufları artırmaya, enerjide dışa bağımlılığı azaltmaya ve rekabet gücünü yükseltmeye yönelik olarak son dönemde atılan yapısal adımların, birçok ülkenin kredi notlarının düşürüldüğü bir ortamda bu neticenin elde edilmesinde önemli rol oynadığına dikkati çekti.

"Basiretli, gerçekçi ve tutarlı politikaların sonucu"

Babacan, Türkiye’nin IMF’ye olan borcunun son taksidini 14 Mayıs 2013 itibariyle ödediğini ve 19 yıl sonra ilk defa IMF ile borçsuz bir döneme adım atıldığını anımsattı. Babacan, şunları kaydetti:

"Benzer şekilde tam 19 yıl sonra, kredi notumuz iki kuruluş tarafından yatırım seviyesine yükseltilmiştir. Kuşkusuz bu gelişmeler bir tesadüf değil; son 10 yılda izlenen basiretli, gerçekçi ve tutarlı politikaların kararlılıkla uygulanmasının bir sonucudur.

Ülke kredi notumuzun iki kuruluş tarafından yatırım seviyesine yükseltilmiş olmasının anlamı büyüktür. Üç büyük kredi derecelendirme kuruluşunun ikisi tarafından yatırım seviyesinde değerlendirilmemizle artık ülkemiz tam anlamıyla yatırım seviyesine sahip (full investment grade) bir ülke olarak görülecektir. Böylece daha önce kredi notu nedeniyle ülkemiz varlıklarına yatırım yapamayan bazı uluslararası kurumsal yatırımcıların, yatırımlarını ülkemize yönlendirmelerinin önünde teknik bir engel kalmamış olacaktır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ali BabacanAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanBaşbakan YardımcısıIMFonedio
Görüş Bildir