Mesud Barzani Harekete Geçti

 > -

Mesud Barzani Harekete Geçti

Mesud Barzani Harekete Geçti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) Suriyeli sığınmacılar için yardım seferberliği başlatıldı.

Alınan bilgiye göre IKBY Başkanı Mesud Barzani, gelen sığınmacılara yardım için hükümetten bir aylık bütçesinin yüzde 20'sini ayırmasını istedi.

Hükümet, sayıları 200 bine yaklaşan sığınmacılar için 12 milyon dolarlık bir ödenek ayırdı.

Başbakan Neçirvan Barzani, Başkan Mesud Barzani'nin istediği meblağa ek olarak 25 milyon dolarlık bir bütçeyi sığınmacılar için ayırdıklarını açıkladı.

Öte yandan IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, toplanan yardımların, ilk etapta ilaç ve gıda gibi zorunlu ihtiyaçlar için kullanılacağını belirterek, "Suriyeli kardeşlerimize yardım etmek bizim için vaciptir. Hem vatandaşlarımız hem de hayırsever işadamlarımız gereken yardımı yapıyor" dedi.

Erbil, Süleymaniye ve Duhok'taki camilerde okunan cuma hutbelerinde de Suriyeli sığınmacılara yardım çağrısı yapıldı. Erbil'deki Celil Hayat, Savaf ve Hacı Cevdet Eshadi camilerinde, cemaat namazdan sonra bağışta bulundu.

Hacı Cevdet Eshadi camisi imamı Kenan Sisavi, okuduğu hutbede, Mısır ve Suriye'de yaşananları hatırlatarak, bazı İslam ülkesi liderlerinin zalimlerin yanında yer almasının ibret verici olduğunu belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanIrakMısırSuriye
Görüş Bildir