Mehmet Akif "Çanakkale Oratoryosu" ile Anılacak

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Mehmet Akif "Çanakkale Oratoryosu" İle Anılacak

Mehmet Akif "Çanakkale Oratoryosu" İle Anılacak

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, vefatının 76. yılında, Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından Azeri Besteci Vasıf Adıgüzel'in Çanakkale Oratoryosu'yla yad edilecek.

Opera Sahnesi'nde 27 Aralık'ta Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen şefliğinde gerçekleştirilecek anma konserinde "Vatan Toprağı", "Çanakkale", "Savaş", "1913", "İstila", "Askerden Son Mektup", "Ordum", "Çanakkale İçinde Vurdular Beni", "Şehitlere Ağıt", "Anzaklara Ninni", "Ben Ezelden Beridir Hür Yaşadım Hür Yaşarım" gibi eserler seslendirilecek.

Koro şefliğini Lyubomira Aleksandrova'nın yaptığı konserde, sanatçılar Tuncay Kurtoğlu, Esin Talınlı, Şenol Talınlı ve Ferda Yetişer sahne alacak.

Gecenin reji tasarımını yapan ve sunuculuğunu üstlenen sanatçı Semih Sergen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akif'in vatanına, milletine duyduğu büyük sevgiyi en güzel ifade eden şairlerden birisi olduğunu söyledi.

Çanakkale Savaşı'nın dünyanın görmediği büyüklükte bir vahşet olduğunu vurgulayan Sergen, "Çanakkale'de yaşananlar ne dün ne bugün ne de yarın unutulmaması gereken günler. Ölüme bile bile giden 250 bin insan... Genç eşini, 6 aylık çocuğunu, anasını, babasını, dostlarını, tarlasını, tapanını bırakıp 'gık' bile demeden vatan savunmasına gidenler. Bu bir otobüs kazası, uçak kazası değil, bu bile bile ölüme gidiş. Bu ülkenin temelinde o çocuklar yatıyor" dedi.

"Bu bambaşka bir mucize"

Çanakkale Savaşı'nı, Mehmet Akif Ersoy'u ve kurtuluş mücadelesini yeni nesillere anlatmayı çok önemsediğini ifade eden Sergen, şöyle devam etti:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraSavaş
Görüş Bildir