Meclis Personeline Casusluk Eğitimi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Meclis Personeline Casusluk Eğitimi

Hediye kabul etmemeleri istenen çalışanlara özellikle "Yabancı örgütler, karşı cinsi kullanarak bilgi almak isteyebilir" diyerek uyarıldı.

Bölgesinde stratejik öneme sahip Türkiye'ye yönelik casusluk faaliyetleri, TBMM'yi de harekete geçirdi. TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Başkanlığı, yurtdışı faaliyetlere katılan ve yurtiçinde de yabancı misyonlarla irtibat halinde olan personele, "yabancı ülkelerin casusluk faaliyetlerine" karşı eğitim başlattı.

"KONTRA-ESPİYONAJ" EĞİTİMİ

2013 yılı eylem planı kapsamında gerçekleşen eğitim, "kontra-espiyonaj (istihbarat faaliyetlere karşı istihbarat)" başlığı altında veriliyor. Meclis yetkililerinden alınan bilgiye göre, eğitim programı kapsamında personele, yurtiçi ve yurtdışı çalışmalarda "ajan ve böcek olarak tabir edilen izleme ve dinleme cihazlarına" karşı dikkatli olunması uyarısı yapılıyor. İstihbarat faaliyetlerinin nasıl gerçekleşeceğine ilişkin olarak personel bilgilendiriliyor. Eğitim çalışmaları ile dış ilişkiler ve protokol personelinin farkındalığının artırılması amaçlanıyor.

ÖZEL BİLGİLER KORUNUYOR

Alınan bilgiye göre, kontra-espiyonaj eğitimi "ilk olma" özelliği taşıyor. Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri dikkate alan Meclis yönetimi, kontra-espiyonaj eğitimini program kapsamına aldı. Parlamenter faaliyetlerin aslında internet ve medya üzerinden "açık" yürütüldüğüne dikkat çeken yetkililer, ancak "bazı özel bilgilerin" önem taşıdığını, bu bilgilere internet üzerinden ulaşılamadığını vurguladı. Yabancı istihbarat elemanlarının bu bilgileri elde etme amacı içinde olduğunu, bu nedenle personelin, ilk kez verilen eğitimle uyarıldığını aktardı.

'Hediyeden dinleme cihazı çıkabilir'

Eğitim programı kapsamındaki bazı uyarılar özetle şu şekilde sıralandı

  • Yurtdışında görevliyken özel bilgilerin yer aldığı bilgisayarları otel odasında bırakmayın.

  • Hediye almayın, hediyelerin içinde örneğin kalem gibi dinleme ve izleme cihazı olabileceğini unutmayın.

  • Yabancı misyonların yurt dışı gezi programları kapsamında geliştirilen ilişkiler konusunda dikkatli olun. Menfaat temini amacı taşıyabilir.

  • Yabancı örgütler, karşı cinsi kullanarak bilgi almak isteyebilir, dikkatli olun.

TÜRKİYE'NİN TEZLERİ AKTARILIYOR

TBMM Dış İlişkiler personeline ayrıca, konuşma ve müzakere teknikleri, beden dili, stres yönetimi, takım çalışması, protokol, dış yazışmalar, dış politika, yabancı dil, lobicilik, Türkiye tezleri ve temel dış politika öncelikleri konularında da eğitim veriliyor. Bu konuda, üniversitelerin yanı sıra sivil toplum ve düşünce kuruluşları ile işbirliği yapılıyor.

Ünlü Rus model Anna Chapman, 2010 yılında ABD tarihinin en büyük casusluk operasyonlarından birinde yakalanmıştı. Kamuoyunda 'Kızıl Ajan' olarak bilinen Chapman'ın, Rus Dış İstihbarat Servisi'nin en önemli ajanlarından olduğu ortaya çıkmıştı. FBI dedektiflerinin 7 yıllık bir soruşturma sonunda tutukladığı 11 casustan biri olan Chapman'ın, bir dönem İstanbul'da da bulunduğu belirlenmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriCasusİstanbulTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir