Maldivler Bir Cennet Mi?

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Maldivler Bir Cennet Mi?

Maldivler sadece balayı adası değil. Dalmak, yüzmek, yalnız kalmak, her şeye istediğiniz kadar yakın olmak istiyorsanız da tam size göre...

Maldivler’e ilk kez gidiyorsanız hayallerinizi uçsuz bucaksız turkuvazın en güzel tonuna sahip okyanus, rengârenk balıklar, mercan kayalıkları, her türlü deniz sporu ve eğlence süslüyor olabilir. Ancak Maldivler’in başkenti Male’deki Male Havaalanı’na indiğinizde ilk gözünüze çarpan ‘yasaklar’ panosu oluyor. Kurallar ‘Ülkeye alkol sokmak yasaktır’ maddesiyle başlıyor. Domuz etiyle devam ediyor. Bir cumhuriyet olan ve başkanlık sistemiyle idare edilen Maldivler’de İslami kurallar geçerli.

Neyse ki ülkede turistler ve vatandaşları için iki ayrı dünya ve kurallar var. Male Havaalanı’ndan tekneye binip kalacağınız adaya doğru ilerlerken hayal ettiğiniz turkuvaz renkli cennete yolculuk başlıyor.

THY’nin Kasım 2012’de başlayan direkt uçuşları sayesinde Maldivler’e gitmek çok daha kolay hale gelmiş. Şimdilik haftada dört gün sefer var. Birinci yıldönümünden itibaren seferler her gün yapılacakmış. Yolculuk yedi saat sürüyor. Akşam 22.40’ta uçak kalkıyor, yerel saatle 10.40’ta Mali’desiniz. Ortalama yarım saatte bir sürat motoru ya da daha uzak bir adaya gidiyorsanız deniz uçağıyla kalacağınız ‘resort’a ulaşıyorsunuz. Dönüşünüz de aynı saatlerde. İki geceyi uçakta geçirmekle birer gün kazanılıyor. Uzatılmış bir hafta sonuyla bile Maldivler’e gitmek mümkün.

Male Havaalanı’ndan tekneyle yarım saatlik bir yolculuğun ardından ilk durağımız Four Seasons Resort Kuda Huraa. İskelede her yeni gruba yapıldığı üzere otel ekibi tarafından büyük bir içtenlik ve sahte olmayan bir güler yüzle karşılanıp tropik meyvelerle hazırlanmış hoş geldin içeceklerimizi tattıktan sonra kulübelerimize gidiyoruz.

Four Seasons Kuda Huraa’da ‘beach bungalov’ (sahil) ve ‘water bungalov’ (su üstü) olmak üzere iki farklı kulübe bulunuyor. Sade lüks olarak tanımlayabileceğim, ne bir şey eksik ne bir şey fazla tasarım harikası bir sahil kulübesinde kalıyorum. Ağaçlar arasına yerleştirilmiş bungalovların her birinin önünde küçük birer havuz var, biraz ilerisi de kumsal ve deniz. Tüm resort’u dolaşıp keşfettikten sonra sıra akşamüstü günbatımı tekneyle açılıp balık tutmaya geliyor. ‘Baby lemon shark’ (zararsız küçük köpekbalığı), yüzer kanatlı dev ‘manta’ başta olmak üzere mercan kayalıklarında yüzlerce irili ufaklı balığın arasında yüzme, tekne turu, dalma, yoga, spa derken iki gün göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor.

İki gün sonra 90 kilometre mesafedeki Four Seasons’ın Landaa Giraavaru’daki ikinci tesisine geçiyoruz deniz uçağıyla, rüya gibi atolleri seyrederek yaptığımız yarım saatlik yolculuktan sonra. Landaa Giraavaru, UNESCO Dünya Biosfer Rezervleri arasında olan ve dünyadaki en zengin mercan kayalıkları kabul edilen BAA Atolleri içindeki adacıklardan biri. Adanın baştan başa uzunluğu sadece 750 metre. Eni de 350 metre kadar. Denize çakılmış kazıklar üzerine inşa edilen son derece şık bungalovlarla beraber adanın uzunluğu 1 km’yi buluyor. Ancak adada yürüyüş yaparken bu durumu bilmeseniz kendinizi uçsuz bucaksız bir tropik ormanda zannedebilirsiniz. Maldivler’de, arada büyük sıcaklık farklılıkları bulunmasa da galiba her ayın ayrı bir güzelliği var. Beş gün boyunca aynı gün içinde fırtına, yağmur, ilkbahar ve güneşli havayı yaşamak mümkün. Deniz o kadar ılık ve mercanlardan balıklara o kadar zengin ki, her koşulda yüzmek ve dalmak olağanüstü keyifli. Mercan kayalıkları arasında dolaşmak ve dalmak en büyük ayrıcalığı Maldiv adalarının. Zaten bırakın dalmayı, belinize gelmeyen suda yüzerken bile denizin dibinde yüzlerce balık size eşlik ediyor.

Maldivler’de geçen beş günü kısa bir yazıda anlatmak imkânsız. Çok ince bir zevkin ürünü, kaldığım su üstü kulübesiyle unutulmazlarım arasına giren Resort Landaa Graavuru’nun farklı mutfaklar sunan üç restoranında da yemekler çok başarılıydı. Ancak yemekler, dalış hocası Memo, bir Maldiv köyünde yaşam ve başkent Male başka bir yazının konusu...

SETUR ve Four Seasons işbirliği

Maldivler’e Setur ve Four Seasons işbirliğiyle düzenlenen bir geziyle geldik. Bu seyahat boyunca bizlere Setur Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Gökhan Dedeoğlu, Yurtiçi ve Yurtdışı Turları Müdürü Yeşim Özaltay ve Four Seasons İstanbul Halkla İlişkiler Direktörü Sibel Benli eşlik etti. Setur iç turizmde olduğu gibi dış turlarda da çok başarılı. Yolculuk ve gezi boyunca hemen hemen hiçbir şey aksamadı. Maldivler’de yüksek sezon ocak, şubat ve mart aylarıymış. Diğer zamanlarda turların fiyatları biraz daha makul oluyormuş. Zaten fiyatlar Ege ve Bodrum’daki lüks butik otellerle neredeyse aynı...

Müge Akgün - Radikal

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BodrumFırtınaİstanbulTürk Hava Yolları
Görüş Bildir