Türkiye'yi, Londra Kitap Fuarı'nda Kimler Temsil Edecek?

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Londra Yolcusu Kalmasın

Londra Yolcusu Kalmasın

Türkiye’nin ‘Odak Ülke’ olduğu Londra Kitap Fuarı 2013′ün kültür programı açıklandı. Londra Kitap Fuarı 2013 Odak Ülke Kültür Programı, Türkiye’nin tanınmış yazar ve yayıncılarını İngiltere’ye taşıyacak.

Program, İngiliz okurlarla Türk yazarları buluşturarak etkileşime geçmeleri için fırsat sunuyor. British Council Kültür Programı’nda, dört kente yayılmış 15 farklı mekânda düzenlenecek 40′a yakın etkinlikte Türkiye’den 20 yazar, bazıları İngiltere’den olmak üzere 35 panelist, çevirmen ve editör yer alıyor. Yazarlar, değişim halinde olan Türkiye’de yazarlık uğraşını ele alacak, edebiyat ve yazarlığın geleceğini tartışacaklar. Kültür Programı, Londra Kitap Fuarı’nda 11 yazarla dört seminer düzenleyecek Türkiye Uluslararası Kitap Fuarları Organizasyon Komitesi işbirliği ile hazırlandı.

British Council tarafından Kültür Programı’na katılmak üzere desteklenen yazarlar şunlar: İnci Aral, Oya Baydar, Fethiye Çetin, Fatih Erdoğan, Murat Gülsoy, Hakan Günday, Müge İplikçi, Ayşe Kulin, Mario Levi, Perihan Mağden, Bejan Matur, Murat Menteş, Murathan Mungan, Barış Müstecaplıoğlu, Aslı E. Perker, Elif Şafak, Ece Temelkuran, Ayfer Tunç, Ahmet Ümit ve Mehmet Yaşin. Uluslararası Kitap Fuarları Organizasyon Komitesi tarafından desteklenen yazarlar ise Beyazıt Akman, Filiz Aygündüz, Nazan Bekiroğlu, Esmahan Aykol, Faruk Şüyün, Turhan Günay, Buket Aşçı, Cem Erciyes, Tarık Tufan, Şav-kar Altınel ve Salih Zengin.

Londra Kitap Fuarı’nın Odak Ülke ‘Günün Yazarı’ etkinliğine Elif Şafak konuk olacak. Kültürel program kapsamında Elif Şafak seminerlere katılmanın yanı sıra imza günü etkinliklerine de katılacak. Konuk yazarlar ve diğer katılımcı yazarlar Londra Kitap Fuarı’nda farklı konuları ele alacaklar. Bu konular arasında ‘Değişim Halindeki Türkiye’de Yazarlık’, ‘Türkiyeli Çocuk Kitabı Yazarları: Çocukları Okumaya Yönelten Şeyler Nelerdir?’, ‘Çağdaş Türk Edebiyatı Nedir?’, ‘Türkiye’de Kitap ve Ekran: Rekabet mi, İşbirliği mi?’ ve ‘Türkiye’de Edebiyatın Geleceği’ gibi başlıklar yer alıyor.

Haberin devamı için>>>

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye'yi, Londra Kitap Fuarı'nda Kimler Temsil Edecek?

Türkiye'yi, Londra Kitap Fuarı'nda Kimler Temsil Edecek?

Bu yıl Londra Kitap Fuarı'nın odak ülkesi Türkiye. Belki şu ana dek medyamızda yeterince yer bulmadı ama, Türkiye yayıncılığı için gerçekten önemli bir gelişme bu. Hem Anglosakson dünyayla daha sıkı bağlar kurabileceğimiz için, hem de edebiyatımızın artık uluslararası arenada merak edildiği gerçeğini onaylaması açısından.

Peki neler olacak fuar esnasında, nasıl etkinlikler bizi bekliyor? British Council'den dinliyoruz:

"Program, İngiliz okurlarla Türk yazarları buluşturarak, etkileşimde bulunmaları için bir fırsat sunacak. Londra Kitap Fuarı için hazırlanan program kapsamında bir dizi halka açık ve mesleki etkinlik düzenlenecek. Bunun yanında, Türkiye’den gelen yazarlar, uluslararası edebiyat dünyasından temsilciler ve İngiliz meslektaşlarıyla bir araya gelerek, tartışmalara katılacaklar.

Kültür Programında, dört kente yayılmış 15 farklı mekanda düzenlenecek 40’a yakın etkinlikte Türkiye’den 20 yazar, bazıları İngiltere’den olmak üzere 35 panelist, çevirmen ve editör yer alıyor. Yazarlar, değişim halinde olan Türkiye’de yazarlık uğraşını ele alacak, edebiyat ve yazarlığın geleceğini tartışacaklar."

British Council tarafından Kültür Programına katılmak üzere desteklenen yazarlar şunlar:

İnci Aral, Oya Baydar, Fethiye Çetin, Fatih Erdoğan, Murat Gülsoy, Hakan Günday, Müge İplikçi, Ayşe Kulin, Mario Levi, Perihan Mağden, Bejan Matur, Murat Menteş, Murathan Mungan, Bariş Müstecaplıoğlu, Asli E Perker, Elif Şafak, Ece Temelkuran, Ayfer Tunç, Ahmet Ümit ve Mehmet Yaşin; Uluslararası Kitap Fuarları Organizasyon Komitesi tarafından desteklenen yazarlar: Beyazıt Akman, Nazan Bekiroğlu, Filiz Aygündüz, Esmahan Aykol, Faruk Şüyün, Turhan Günay, Buket Aşçı, Cem Erciyes, Tarık Tufan, Şavkar Altınel, Salih Zengin.

British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack, fuarın iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirdiğine dikkati çekerek; “Bu yıl Londra Kitap Fuarı Odak Ülke Kültür Programı’nın İngiltere ve Türkiye arasında kültürel alışverişi arttırmak için oluşturulabilecek ortaklık ve fırsatların üzerinde durması bizi çok mutlu etti. Kültür Programı kapılar açacak, yeni edebiyat bağları kuracak ve Türkiye’de İngiltere’nin, İngiltere’de de Türkiye’nin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır” diyor.

Londra Kitap Fuarı her yıl 25 bin kadar ziyaretçiyi ağırlıyor. Fuar, telif hakları görüşmelerinin yapıldığı ve kitap, ses, televizyon ve film ve dijital yayıncılık gibi farklı mecralar aracılığıyla eserlerin satış ve dağıtımının müzakere edildiği küresel bir pazar yeri olma özelliğini taşıyor.

Londra Kitap Fuarı’nın Odak Ülke ‘Günün Yazarı’ etkinliğine 16 Nisan Salı günü, yazar Elif Şafak konuk olacak. Kültürel program kapsamında Elif Şafak, seminer ve tartışmalara katılmanın yanında imza günü etkinliklerine de katılacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ece TemelkuranİngiltereKitapdizi
Görüş Bildir