Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Atölyeden Yazar Çıkar Mı?

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kültür Sanat Atölyeden Yazar Çıkar Mı?

Kültür Sanat Atölyeden Yazar Çıkar Mı?

Atölyeden yazar çıkar mı?

İngilizceden dilimize çevrildiği haliyle 'yaratıcı yazarlık' kursları bizim için yeni olsa da Batı'da hayli uzun bir maziye sahip.

1936 yılında ilk kez Amerika'daki Iowa Üniversitesi'nde açılan yazarlık programı büyük ilgi görüyor ve zamanla saygın bir konum kazanıyor. O kadar ki, şimdiye kadar bu programdan mezun olup Pulitzer ödülü alan 17 yazar var. İngiltere'deki East Anglia Üniversitesi bünyesinde Malcolm Bradbury ile Angus Wilson'un kurduğu yüksek lisans programı da bu konuda bir 'ekol'. Kazuo Ishiguro ve Ian McEwan gibi yazarların biyografilerinde Bradbury'den ders almış olmak önemli bir 'etiket'. Ayrıca, 2006 Man Booker Ödülü sahibi Kiran Desai'nin de Beninngton College ile Hollins and Columbia üniversitelerinde yazarlık dersleri aldığı biliniyor.

Batı'da bir 'endüstri' haline gelse de Türkiye bu konuda yolun başında sayılır. Zaman'ın aylık yayımlanan kitap eki Kitap Zamanı son sayısında, yazarlık kurslarını ele alıyor. Ali Emiroğlu'nun hazırladığı kapak dosyası, yazarlık kurslarının niteliğini ve beraberinde getirdiği sorunları ele alırken bu programlara olan ilgiyi mercek altına alıp can alıcı soruyu yöneltiyor: "Atölyeden yazar çıkar mı?"

Kitap Zamanı'nın soruşturmasına katılan yazarların görüşleri muhtelif. Dosya, Musa İğrek'in, bu işin Batı'da nasıl geliştiğine dair ufuk açıcı çalışması ile tamama eriyor. İğrek; Ishiguro, McEwans, Desai gibi yazarlardan yola çıkarak Batı'da tam anlamıyla endüstri haline gelen bu kurs ve programların edebiyatı nasıl etkilediğine dikkat çekiyor. Dosyanın son kısmı, Batı'daki yazarlık kurslarının yazarlar ve üniversiteler için nasıl bir 'ekmek kapısı' haline geldiğini de gözler önüne seriyor. Kitap Zamanı, yarın Zaman'la birlikte tüm bayilerde.

Yazarlık öğrenilir mi?

Ali Ural: "Bütün güzel sanatların öğretilebildiği bir dünyada yazarlığın öğrenilemez ya da geliştirilemez bir genetik şifre olduğunu iddia eden yazarlar, edebiyatın 'inşa' tarafını gözden kaçırarak tanrısal bir role talip olmaktadır."

Semih Gümüş: "Bu tür atölye çalışmalarında yaratıcı yazarlık öğrenilmez. Ama yaratıcı yazarlığa giden yolların öğrenilmesi ve en önemlisi, doğru okuma biçiminin yollarının görülmesi pekâlâ sağlanabilir."

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereKitap
Görüş Bildir