Kimler Servetinin Yarısını Bağışladı?

-

Kimler Servetinin Yarısını Bağışladı?

Kimler Servetinin Yarısını Bağışladı?

Büyük servet sahiplerinin paralarının en az yarısını henüz yaşarken istedikleri hayır işleri arasında parça parça bölüştürmesini amaçlıyor

64.9 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ikinci ismi olan Gates ve 47.5 milyar dolarlık varlığıyla en zengin 4. isim olan Buffett, Giving Pledge (Verme Taahhüdü) adlı kampanyayı 2010 yılında başlatmıştı. Kampanya büyük servet sahiplerinin paralarının en az yarısını henüz yaşarken istedikleri hayır işleri arasında parça parça bölüştürmesini amaçlıyor.

Bugüne kadar 92 ailenin katılım sözü verdiği kampanyaya yeni katılan 11 milyarder arasında en tanınanları internet üzerinden film ve televizyon izleten Netflix'in CEO'su Reed Hastings ile çip üreticisi Intel'in kurucularından Gordon Moore.

FACEBOOK'UN KURUCUSU DA VAR Son 2 yıl içinde projeye destek sözü açıklayan isimler arasında CNN kurucusu Ted Turner, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, bilişim şirketi Oracle'ın kurucularından Larry Ellison ve Star Wars filmlerinin yapımcısı George Lucas da var.Bugüne kadar kampanyaya katılan en genç isim ise Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg (28) oldu.

Bill & Melinda Gates Vakfı tarafından koordine edilen kampanyaya katılma sözünün yasal bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Projeyi eleştirenler bağış sözü verenlerin bu bağışları gerçekleştirip gerçekleştirmediklerinin belli olmadığını söylüyor. Bill Gates ise kamuoyu önünde yapılan bağış sözünün manevi yönden bağlayıcı olması nedeniyle önemli olduğunu dile getiriyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

CEOFacebookMark ZuckerbergStar Wars
Görüş Bildir