İran Artık Vize İstiyor!

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

İran: 'Sıra Türkiye’ye Gelir'

İran: 'Sıra Türkiye’ye Gelir'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Dışişleri'nden İran'a Cevap

Dışişleri'nden İran'a Cevap

Dışişleri Bakanlığı, İran Genelkurmay Başkanı'nın açıklamalarına cevap verdi.

Suriye konusunda önümüzdeki hafta Tahran'da uluslararası bir konferans düzenleyeceğini duyuran İran, Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi aracılığıyla Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'a sert eleştiriler yöneltti.

Devrim Muhafızları'nın internet sitesine açıklama yapan Firuzabadi, “Büyük Şeytan'ın (ABD) savaş planlarına yardımcı olmak, Suriye'ye komşu ülkeler için doğru bir temel değildir. Eğer onlar bu temelde hareket ediyorlarsa, o zaman şunu bilmeliler ki, bir sonraki seferde, sıra Türkiye ve diğer ülkelere gelecektir” ifadelerini kullandı.

Ankara’nın Cevabı Geçikmedi

İran Genelkurmay Başkanı'nın Türkiye'yi tehdit eden açıklamalarına Ankara'nın cevabı gecikmedi.

Dışişleri Bakanlığı, "asılsız ithamlarla dolu açıklamaları ve son derece yakışıksız tehditleri şiddetle kınıyoruz" açıklaması yaptı.

İranlı yetkililerin son dönemde yaptığı açıklamaların kabul edilemez bir sorumluluk olduğu da vurgulanırken, "Suriye'deki rejimin sebep olduğu insanlık dramının Suriye içindeki ve dışındaki sorumlularının kimler olduğu, katliamın vebalini kimlerin taşıdığı herkesin malumudur. Bunlar, tarih ve insanlık vicdanı önünde mutlaka hesap verecektir" ifadesi kullanıldı.

Açıklama, İran Dışileri Bakanı Salihi'nin Ankara ziyaretinden dakikalar önce yapıldı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da tepkisini, Salihi ile yapacağı görüşmede bizzat iletecek.

Haberin Tamamı İçin:

İran ile 'General' Krizi

İran ile 'General' Krizi

Önce İran Genelkurmay Başkanı'nın Türkiye'yi hedef alan sözleri, ardından Ankara'dan yapılan "Bu sözleri kınıyoruz" açıklaması Ankara-Tahran ilişkilerini gerdi. Tam da bu süreçte Türkiye'ye gelen isim İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi oldu. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Salihi'ye rahatsızlığını iletirken, Başbakan Erdoğan İran'a sert yüklendi, "İran kendini hesaba çeksin" dedi. İran Genelkurmay Başkanı'nın Türkiye'yi hedef alan sözlerine Dışişleri Bakanlığı'ndan "Kınıyoruz" yanıtı geldi.

Erdoğan, AK Parti Ankara İl Başkanlığı'nın iftar yemeğinde konuştu, "Yanında kimse kalmadığı zaman İran'ın yanında Türkiye vardı. Öldüren rejimi savunmanın bizim inancımızda yeri var mı yok mu. İranlılara soruyorum" dedi.

Başbakan o bu sözleri söylerken, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İranlı muhatabıyla Ankara'da görüşmedeydi.

Ali Ekber Salihi ile 3 saatlik görüşmede bu açıklamalardan duyduğu büyük rahatsızlığı iletildi. Zaten Türkiye tepkisini daha Salihi'nin uçağı Esenboğa Havalimanı'na inmeden, Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasıyla göstermişti.

Açıklamada şöyle denilmişti:

"İran Devrim Muhafızları'nın internet sitesinde yayınlanan İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi'nin açıklaması başta olmak üzere, bazı İranlı yetkililer tarafından ülkemizle ilgili olarak yapılan asılsız ithamlarla dolu açıklamaları ve son derece yakışıksız tehditleri şiddetle kınıyoruz. Açıklamaların devam etmesi kabul edilemez bir sorumsuzluktur. İranlı yetkilileri ülkemizle ilgili mesnetsiz açıklamalara son vermeye davet ediyoruz.."

Türkiye'nin Suriye'de 48 İran vatandaşının kaçırılmasına tamamen insani gerekçelerle baktığı belirtilen açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

"Nitekim, İran Dışişleri Bakanı Sayın Salihi'nin, Sayın Bakanımızı bu konuda yardım talebiyle araması üzerine, daha önceki örneklerde olduğu gibi, yine sadece insani mülahazalarla ve İran halkına dostluğumuzun bir gereği olarak tarafımızdan her türlü gayret gösterilmektedir.

İranlı Bakan sessiz kaldı

Salihi'nin ziyareti bu açıklamanın gergin havasıyla başladı. İran Dışişleri Bakanı,,havaalanında mikrofonlar uzatıldığında sessiz kalmayı tercih etti.

Salihi, "Bu konuda konuşmayacağım. İran'dan bir çok taraftan açıklamalar yapılıyor. Bahsettiğiniz açıklamayı görmedim" demekle yetindi.

Salihi görüşmede ise daha netti, Davutoğlu'na "Resmi açıklamalara itibar edin. Türkiye'nin mesajlarını ve rahatsızlığını Tahran'a ileteceğim" dedi.

Türkiye, "Suriye'deki gelişmelerden kimse Türkiye'yi sorumlu tutamaz" mesajını da verdi, "Suriye'deki durum artık vahim bir hal aldı, akan kan durmalı" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

İran Artık Vize İstiyor!

Suriye’de yaşanan olaylar çerçevesinde, Ankara ile Tahran arasında bir kriz baş gösterirken, İran’ın Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını değiştirerek, ‘vize muafiyetini’ geçici olarak askıya aldığı ortaya çıktı.

Suriye’de yaşanan olaylar çerçevesinde, Ankara ile Tahran arasında bir kriz başgösterirken, İran’ın, Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını değiştirerek, “vize muafiyetini” geçici olarak askıya aldığı ortaya çıktı.

İran, ülkede gerçekleştireceği 16. Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi’ni gerekçe göstererek Türk vatandaşlarının “1 Eylül’e kadar” vize almadan ülkeye giriş yapamayacağını bildirdi.

İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi’nin, Türkiye’nin Suriye politikasını eleştirirken yaptığı, “Böyle giderse sıra Türkiye’ye gelecek” açıklamasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün sert bir açıklamayla yanıt verdi.

Erdoğan’ın, İran Dışişleri Bakanı’nın Ankara’da olduğu gün verdiği, “Kendini hesaba çek” yanıtı gerginliğin boyutunu ortaya koyarken, İran Dışişleri Bakanlığı’nın, kısa bir süre önce Türk Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği mesajda geçici süreyle vize rejimini değiştirdiğini bildirdiği ortaya çıktı. Söz konusu bildirimin, İran ile Türkiye arasında, Suriye konusunda başgösteren gerilimli ortamda denk gelmesi dikkati çekti.

1 Eylül’e kadar askıda

Tahran yönetimi, halen yürürlükte olan ve vize muafiyeti olarak tanımlanan; karşılıklı ülke vatandaşlarının vizesiz olarak seyahatini sağlayan uygulamayı 5-31 Ağustos arasında kaldırdığını açıkladı. Böylelikle, söz konusu tarihler arasında, “umuma mahsus pasaport sahibi” olup Türkiye’den İran’a gidecek Türk vatandaşları ile İran’dan Türkiye gelecek İran vatandaşlarının vize olmaksızın girişleri yasaklandı.

İran yönetimi, söz konusu uygulamayı askıya almasına gerekçe olarak ülkede gerçekleştirilecek 16. Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi’ni gösterdi. Ancak İran, 2008’de yine Tahran’da düzenlenen ve dönemin Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın katıldığı 15. Bağlantısızlar Hareketi toplantısı için herhangi bir ülke için benzer bir uygulama yapmamıştı.

TIR kuyrukları başladı

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Tahran yönetiminin, gerilen ilişkiler gölgesinde gerçekleştirilecek zirvede, herhangi bir provakasyon ya da sorun yaşanmasını önlemek amacıyla vize uygulamasını başlattığına dikkati çekti. İran’ın vize muafiyetini askıya alınmasıyla birlikte özellikle Gürbulak ve Esendere sınır kapılarında uzun TIR kuyrukları oluşmaya başladı.

Adım adım İran krizi

İran Kültür ve İslami İrşat Bakanlığı, dış seyahatlerle ilgili açık hava reklamlarının yasaklandığını açıkladı. Bu reklamlarda ağırlıklı olarak Türkiye ile ilgili tanıtım ve kampanyalar yer alıyor.

İran, yurtdışına çıkan turistler için serbest piyasadan yaklaşık yüzde 40 daha ucuz olarak verdiği dövizi kesme kararı aldı. İran, yurtdışına çıkan vatandaşlarına, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu kısa mesafeler için kişi başına 400 dolar, uzun mesafeler için 1000 dolar ucuz döviz veriyordu.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, “Suriye’de yakalanan bir gurup gazeteci olarak ülkeye girdikten sonra başka eylemlerde bulundu. Bu teröristler Türkiye üzerinden Suriye’ye girmiştir” dedi.

5 AĞUSTOS

Suriye’de kaçırılan 48 İranlı’nın kurtarılması için yardım istedi.

6 AĞUSTOS

  • İran Meclis Başkanı Ali Laricani’nin danışmanı Hüseyin Şüyhülislam, “Katar, isyancılara mali destek veriyor. Türkiye de toprağındaki bazı üsleri bu gruplara tahsis etmiş ve onlara gerekli askeri eğitimi sağlıyor. Eğer Ankara ve Doha’nın yeşil ışığı olmasaydı bu gruplar kaçırma olayına cüret edemezlerdi” dedi.

  • İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, “Türkiye byük şeytan ABD’nin hedefleri doğrultusunda hareket edior ve Suriye’den sonra sıra Türkiye’ye gelecek” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAli BabacanAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBaşbakanDövizGenelkurmay BaşkanıİranKatarRecep Tayyip ErdoğanSavaşSuriyeSuudi ArabistanTercih
Görüş Bildir