İhsanoğlu'ndan ''Tarihi Uzlaşı'' İçin Çağrı

 > -

İhsanoğlu'ndan ''Tarihi Uzlaşı'' İçin Çağrı

İhsanoğlu'ndan ''Tarihi Uzlaşı'' İçin Çağrı

Katoliklerin yeni ruhani lideri Papa Francis'i kutlayan İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, İslam ve Hristiyanlık arasında tarihi uzlaşı için çağrı yaptı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Katolik aleminin ruhani lideri seçilen Papa Francis'e kutlama mesajı göndererek, ''İslam ve Hristiyanlık arasında tarihi uzlaşı'' çağrısını yineledi.

İİT'den yapılan yazılı açıklamaya göre, İhsanoğlu kutlama mesajında, yeni papa seçiminin, ''iki din arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi için bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

İhsanoğlu mesajında, ''Yeni Papanın fakirleri savunma ve sevgi mesajları taşıması, tüm halklar için dünyada güven ve istikrarın kökleşmesine yardımcı olacak, teşkilatımızın da medeniyetler arası diyalogda daha fazla sevgi ve yardımlaşma içerecek yeni bir dönem için ileriye bakmasını sağlayacak'' ifadesine yer verdi.

İİT'in 8 yıldır ''İslam ve Hristiyanlık arasında tarihi uzlaşı'' fikrini yaygınlaştırmak için ciddiyetle çalıştığını ifade eden İhsanoğlu, ''Bu tarihi an münasebetiyle 'İslam ve Hristiyanlık arasında tarihi uzlaşı' için tekrar çağrı yapıyorum'' ifadesini kullandı.

Öte yandan, Lübnan Müftüsü Muhammed Reşid Kabbani de Papa Francis'i kutlayarak, yeni görevinde başarılar diledi.

Kabbani yazılı açıklamasında, ''Dünyanın hassas bir dönemden geçtiği bu süreç, tüm tarafların dürüst ve samimi bir şekilde gayret sarf etmesini gerektiriyor'' değerlendirmesinde bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Lübnan
Görüş Bildir