Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İHD Sadullah Ergin'i İstifaya Çağırdı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İhd Sadullah Ergin'i İstifaya Çağırdı

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyon ve üyeleri İzmir Şakran ve Antalya L Tipi cezaevinde işkence, tecavüz ve kötü muamelelere maruz kalan çocukların durumuna dikkat çekmek için “Yağmaya tecavüz helal mi?”, “Ahlaklı gençleri böyle mi yetiştireceksiniz?”, “Ankara metrosuna değil hapishanedeki çocuklara bakın” , “Pozantı’dan Antalya’ya tecavüz devam ediyor” dövizleri taşıyarak “Tecavüzcü devlet hesap verecek”, “Sadullah Ergin istifa” sloganları attı.

Basın açıklaması okunmadan önce İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe konuşma yaptı.

“Cezaevlerinde her geçen gün hasta mahpusların ölüm haberini aldığımız yetmiyormuş gibi şimdi de çocuklara tecavüz haberleri alıyoruz. Çocukların tutuklanması bile kabul edilemez bir durumken baskı görmeleri, tecavüze uğramaları kabul edilemez. Pozantı’da işkenceyle tecavüz edilen Kürt çocuklarının durumu kamuoyuna yansıdığında film seyrediliyormuş gibi geldi. Antalya ve Şakran cezaevinde olanlar da Pozantı’da yaşananlarla aynı. Biz burada Sadullah Ergin’i istifaya çağırmak için toplandık. Tecavüze uğrayan çocuklarımız bu ülkenin geleceğidir. Biz bunlara göz yuman bir adalet bakanı istemiyoruz.”

Açıklamayı grup adına İHD’den Elif Akkaya yaptı.

İHD ve Gündem Çocuk Derneği’nin verilerine göre; 2012 yılında 1900 civarında çocuk tutuklanmış, bunlardan sadece 180 civarında çocuk hakkında mahkumiyet kararı verildi. Hala Türkiye hapishanelerinde tutuklu 1343, hükümlü 402 çocuk mahpus bulunuyor.

“İktidar hapsettiği çocukları suçuna göre ayırıp onlara özel muameleler geliştiriyor. Yani onları dayakla, hortumla yetmedi büyüklerin bulunduğu koğuşlara atarak ıslah etmeye çalışıyor.”

Dün Sadullah Ergin’in “olay münferit ve sözü edilen çocuklardan bir kısmı yağma suçundan yargılanan ve hakkında hüküm verilmiş çocuklardır” açıklamasına atıfta bulunarak “bu ülkenin adaletten ve cezaevlerinden sorumlu bakanının yaptığı açıklama, hapsedilen çocuklara devletin yaklaşımının insanlık dışı olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır” denildi.

“Çocukların ilk önce düşlerini çaldınız, ardından onları kibrit kutusu hücrelere koyarak, bedenlerini cehenneme çevirdiniz. Geleceklerini yok ettiniz.

Sadullah Ergin’e seslenerek “haberin var mı, o gün Pozantı’da bu vahşeti yaşattığınız çocuklardan A.B.E geçtiğimiz yıl, dördüncü kattan atlayarak intihar etti ve ağır yaralandı. Pozantı Cezaevi’ndeki tecavüz gerçeğini anlatan T.T adlı çocuk, bu olayı ortaya çıkardığı için tekrar tutuklandı, Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde kendini asarak intihar girişiminde bulundu” denildi.

“Pozantı örneği ve sonrasındaki örneklerde görülmüştür ki tutuklu çocuklarımızın etnik kökeni ve yaşadığı il, özetle mağdur çocukların büyük çoğunluğunun Kürt çocukları olmaları maalesef ki mağduriyetlerinde belirleyici etkenlerden biri olmuştur. Toplumdaki nefret ve ırkçı söylemler cezaevlerindeki çocuklarımızın mağduriyetine de sebebiyet verdiğini bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunarız.”

Açıklamanın ardından grup Sadullah Ergin uyuma sloganları atarak Ergin’i istifaya çağırdı.

Eyleme BDP Beyoğlu Şubesi, Devrimci Hareket Partisi, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Liseli Anarşist Faaliyeti, Emek ve Özgürlük Cephesi , Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu ( TUHAD-FED) destek verdi. (ZA/HK)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAntalyaBarış ve Demokrasi PartisiİntiharİstanbulİzmirTecavüzgündemolay
Görüş Bildir