HSYK Teklifine Salon Dar Geldi

60PAYLAŞIM

HSYK Teklifine Salon Dar Geldi

TBMM Adalet Komisyonu HSYK teklifini görüşmek için 15.00'te biraraya geldi ancak yer kavgası çıkınca toplantı başlayamadı.

Adalet Komisyonu dar gelince ilk tartışma çıktı. Daha sonra salonu daha büyük olan KİT Komisyonu'na geçildi. Ancak KİT Komisyonu'nun salonu da küçük geldi.

Salonda CHP milletvekilleri ve izleyiciler ayakta kalırken, Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya bile yerine güçlükle oturdu.

İyimaya, CHP'lilerin “Daha büyük salona geçelim” önerisi üzerine çözüm bulacağını söyledi.

CHP'li İsa Gök, "Türkiye'de faşizm var. Yazıklar olsun" diye tepki gösterdi. Salon karıştı.

CHP'Lİ ÖZTÜRK'TEN TEPKİ

CHP'li Ali Rıza Köktürk "Resmen darbe yapıyorsunuz anayasaya. Ayıp ayıp. Bu tasarısının komisyona gelmesi bile hukuk devleti açısından yüzkarası" dedi. Yer darlığını protesto eden Öztürk, salonda yere çökerek tepkisini gösterdi.

AK Partililer "Şov yapıyor" diye tepki gösterdi. Komisyon Başkanı toplantıyı açmadan daha büyük salon için 15.30'a kadar ara verdi.

HSYK DAVET EDİLMEDİ KIYAMETİ KOPTU

HSYK Teklifinin görüşüldüğü Komisyon toplantısı üçüncü salon olan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Salonu'nda başladı. Ancak usül tartışmaları ve HSYK'nın çağırmadığı ortaya çıkınca yeniden kavga çıktı ve teklif görüşmelerine geçilemedi. Muhalefet milletvekilleri, AK Partililere, "Darbecisiniz, yapılan yargı darbesi" diye bağırdılar.

CHP'li, Dilek Akagün Yılmaz, "Sayın Başkan, bütün kuruluşlar çağrılmış. HSYK niye çağrılmadı. Nedenini öğrenmek istiyoruz. Burada hukuk konuşulmuyor" diye tepki gösterdi. MHP ve CHP'li diğer muhalefet milletvekilleri de "HSYK Başkanvekili müdahale dedi. HSYK nerede HSYK" dediler. İyimaya, "Adalet Akademisi'ne davetiye gönderilmiş. Adalet Akademesi Başkanı sabah beni aradı ben bir metin hazırladım dağıtırmısınız dedi. HSYK davet edildi mi edilmedi mi? Anayasaya bakın Bakan HSYK'yı yönetir ve temsil eder. Sıfatların birleşmesi..." diye yanıt verdi. CHP'liler İyimaya'ya "Böyle birşey olur mu. HSYK'ya çağrı yaptınız mı yapmadınız mı? Sadece Adalet Bakanı mı çağırdınız." diye tepki gösterdiler.

2010'DA FARKLI ŞİMDİ FARKLI

CHP'li Yılmaz, "Bu ülkede her şey sizin tasarrufunuzda zaten" diye bağırdı. CHP'li Süheyl Batum, "2010'da protokoler yetki dediniz şimdi HSYK'nın yetkilerinin görüşüldüğü teklif görüşmelerinde yetkili Bakan diye HSYK'yı çağırmadığını söylüyorsunuz. Siz hukukçusunuz size bunu soruyoruz" dedi. CHP'liler, "HSYK üyeleri 2010'da milli irade tarafından seçilmedi mi" dediler.

Oya Armutçu | Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir