Hızlı Wi-Fi'dan 100 Kat Daha Hızlı Teknoloji: Işık Hızında Yeni Nesil İnternet Li-Fi

-

Li-Fi. Bu terimi daha önce hiç duydunuz mu bilmiyoruz ancak, çok yakın bir gelecekte hep gündemimizde olacağı kesin bir teknolojinin adı oluyor. 

Li-Fi, İskoçya'daki Edinburgh Üniversitesi Mobil İletişim Profesörlerinden, Harald Haas tarafından geliştirilen yeni nesil kablosuz veri aktarım teknolojisi olarak tanımlanıyor. Bildiğimiz Wi-Fi hızının 100 katı hızında olan bir iletişim ağı çok yakında hayatlarımızda olacak gibi görünüyor. 

Biz de nedir bu Li-Fi dedik ve bir dosya hazırlamaya karar verdik.

1. Li-Fi'nin çalışma sistemi bildiğimiz radyo iletişim frekanslarından biraz farklı. Sıradan bir LED ampul bile çalışması için yeterli oluyor.

Öyle ki, bildiğimiz verileri radyo dalgaları yerine sıradan LED ampullere yerleştirilen yarıiletkenler'i kullanarak, ışıkla ileten bir bağlantı teknolojisi.

Kulağınıza çok tuhaf geliyor öyle değil mi? Öyle de olmalı. Çünkü kullandığı sıradan bir teknoloji olan LED ampulün parlaklığı. Böylece ortamdaki ışığın yoğunluğunu çok yüksek hızlarda arttırıp, azaltarak birbirine bağlı sistemlerde kendine has sinyaller oluşturuyor. Gönderici ve alıcı cihazlar tarafından bu sinyaller hızlıca çözülerek anlamlı veriler haline getiriyor.

2. Li-Fi, Wi-Fi'yi tahtından indirecek. Neden mi?

Hiç kalabalık bir ortama girdiğinizde, (avm, havalimanları, toplu taşıma araçları) mobil ya da taşıyıcı olarak kullandığınız internetin yavaşladığını fark etiniz mi? Eğer cevap evet ise, bu sorununuzu kökten değiştirecek bir teknoloji olan Li-Fi ile bir daha bu sorunları yaşamayacağız. 

Bu yavaşlamanın temel nedeni bulunduğunuz ortamda kullanılan radyo sinyalleri. Herkesin aynı anda internete girdiğini düşünürseniz iletmek istediğiniz sorgunun süresi uzuyor ve işkenceye dönüşüyor. Çoğunlukla, Google'da bir arama yapmak bile çileye dönüşebiliyor.

3. Li-Fi ise tamamen ışıktan yararlanacağı için arada bir iletken olmadan direkt ışıkla iletişim kurup size özel bir sinyal ağı yaratıyor.

Bu da  *224 gigabayt (224 GB) boyutundaki veriyi 1 saniyede aktarmanız anlamına geliyor. 

* 224 gb veri son yapılan testlerde elde edilen doneden baz alınarak yazılmıştır. En kötü haliyle bile saniyede 10 gb datayı transfer edebilirsiniz ki, bu bile Wi-Fi'ın yaptığının neredeyse 100 katı anlamına geliyor. 

4. Prof. Harald Haas aslında gözümüzün göremediği ama hayatımızda olan bir teknoloji geliştiriyor.

Profesör Haas, buluşunu şu sözlerle özetliyor. "veri insan gözünün algılamadığı ışığın parlaklığında ve değişiminde ince aralıklarla şifrelenebilir. LED ampuller, dolasıyla Li-Fi, teknolojisi ışığı hızlı bir şekilde loşlaştırabilen veya kapatıp açabilen bir sürücü tarafından kontrol edilir olacak."

Özet geçecek olursak, ışığın olmadı anlarda bu teknoloji devre dışı kalacak.

5. Akıllı evler, akıllı cihazların çeşitliliği artırılacak.

Mutfakta kullandığımız ısıtıcılar, fırınlar, kahve makineleri tamamen bu teknoloji üzerinden gönderilen komutlarla kontrol edilebilir hale gelecek. 

Google, Amazon gibi şirketler akıllı ev teknolojilerini şimdiden satışa çıkardı bile. Philips ise bu teknolojiye rahatlıkla entegre olabilecek Philips Hue ürünlerini daha da geliştiriyor. 

Apple'ın Siri'si, Microsoft'un Cortana'sı, Google'ın Ok Google'ı bu teknolojilerle aramızdaki yardımcılarımızın konumunda olacaklar. Evlerimizde olmasak bile kombiyi kapatıp, açabilir ya da eve varış saatimizi hesaplayarak kahve makinesinin çalışmasını sağlayabilir olacağız anlamına geliyor bir nevi. 

Ya da basit bir örnekle evimizin ışığını hangi renk ışıkla kaplamak istiyorsak o komutu Li-Fi ile çok daha hızlı iletebiliyor olacağız.

6. Hızlı olmasının yanında güvenliği de olacak.

Şöyle ki, Wi-Fi ağı bir takım Linux çekirdeğini kullanan işletim sistemleri tarafından radyo frekanslar dinlenerek kırılabilir. 

Li-Fi'yda ise böyle bir dert de olmayacak. Zira bu teknoloji, sadece veriyi kullandığınız bölgede toplayacağı için dağınık ve dinlenebilir frekans oluşturmayacağından kırılma gibi bir durum da söz konusu değil. En azından şimdilik böyle bir ihtimal yok demekte fayda var.

7. Li-Fi, IoT olarak bilinen Nesnelerin İnternernet'in de hızla gelişmesine yardımcı olacak en büyük faktörlerden birisi olabilir.

Nesnelerin İnternet'i (Internet of Things, kısaca IoT), fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır.

Yani daha az iletişim ağı daha hızlı veri transferi. Li-Fi ise buna odaklandığı için teknolojinin gelişmesinde önemli rol oynayabilir.

8. Li-Fi'ın çok yakın bir tarihte hayatımıza girmesi söz konusu ancak. . .

Ancak, hava faktörleri, enerji durumunun önceden tahmin edilmesi, bilinmesi gibi Li-Fi'yı yavaşlatacak unsurların alternatifleri bulunması gerekiyor. 

Teknolojinin en kötü huyu içeriğin başında da söylediğimiz üzere "tamamen ışıktan yararlanıyor olması" bu durumlar negatife dönünce iletişim ağı durmasa bile inanılmaz derecede yavaşlama gösterecek. 

Yine de öngörülen tarih 2018'de bu sektörün değerinin tam 6 milyar dolara ulaşacağı yönünde. Bu da son kullanıcı olan bizleri hayli memnun edecek gibi.

9. Prof. Haas ve ekibi bu teknolojiyi kullanabilen cihazların üretimine başlandığını duyurdu.

Ancak Li-Fi'yı tek test eden o ve ekibi değil. Çinli araştırmacılar da bir LED ampul ile çalışarak birçok dizüstünü çalıştırabilen Li-Fi prototipleri geliştirdiler.

(Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) NASA, uzay seyahatinde Li-Fi’ın daha fazla ve potansiyel anlamda kullanımı üzerine çalışma yapma planlarını duyurdu.

10. Bitirirken ve özet.

İçerikte sizlere bahsedeceklerimiz ve verebileceğimiz örnekler şimdilik bu kadar. Ancak bir son değil.

  • Li-Fi, Onedio olarak bizim de yakından takip ettiğimiz bir teknoloji konumunda.

  • Li-Fi'ın açılımı "Light Fidelity"

  • Teknoloji, pureLiFi adlı şirketin patentleri ile korunuyor. Telif hakkı tamamen şirkete ait. 

  • TV reklamlarında bahsedilen o meşhur "ışık hızında internet" nihayet gerçeğe dönüşmek üzere. 

  • Uçuşların frekansı ile Li-Fi'yınki birbirine karışmayacağından uçaklarda uygulanan internet kullanma yasağı son bulabilir. 

  • Çok yakın bir gelecekte evlerimiz, iş yerlerimiz daha akıllı bir hal alacak. 

  • Şimdilik beklentilerin altında kalan internet hızımız çok yakın bir süreçte 1000 kata kadar daha hızlanacak. 

  • Kurumsal pazara 2018, son kullanıcıya ise 5 yıl içinde ulaşması bekleniyor. 

  • 20 yıl içinde ışık hücrelerindeki sinyal kullanarak veri ve data transferinin yanında uygulama iletişimleri de sağlanacak.

İçeriğimizi bir anketle bitirelim. Li-Fi'ın bize sunacağı imkanlar sizce de muazzam değil mi?

Enfes bir gelişme. Umalım da çabuk gelsin.
2018 denmiş ama biz bunu göremeyiz.
Bana halihazırda kullandığımız iletişim teknolojisi yetiyor.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
iparla

"last mile" problemini belki bir ölçüde çözebilir. altyapıda neredeyse bütün aktarımlar zaten ışıkla yapılıyor. fiber kablonun içinde veri iletimini sağlayan şey zaten ışık.

matrcomes

bölge transmisyon ve transport maliyetleri ne kadar olur bilemiyorum ama atla deve olmaz. Maliyet minimal olur gibi görünüyor.. ama bize gelir ne olur? 100 kat daha hızlı internet geldi 10 kat daha fazla para alıcaz olur.

bayan-kahkaha

ohooo bize gelene kadar...

jaymz-jetfeeld

Ttnet onada akk koyar aq.

dude123

haberi okurken kullandığım internet hızım 0.19 mpbs haha :D teşekkürler süperonline :D

feyk

burda superonline i suclamak ne kadar dogru. superonline altyapinin sahibi yada kurucusu degil, mevcut altyapiyi kiralayip pazarlayan sirket. burda asil suclu interneti ulkede tekellestirip, yuksek vergilerle gelir kapisi olarak goren devlet, deve yuku ile para kazandigi halde 80lerden kalma bakir altyapiya zerre yatirimdan kacinan telekomdur. 80lerde telefon iletisimi icin kurulmus altyapi ile modern digital dunyanin ihtiyaclarini karsilamaya calisiyoruz.

ayna-efendi

ben de 342kbps ile oyun indiriyorum

feyk

internet konusunda her zaman sansli olmusumdur. turkiyede insanlar daha 56k faks modemle tanismadan once universitede 10mbit genis band internetim vardi. ordan cok ah aldim, eve donunce 56k kullaninca seni gorecez dediler. eve dondugum yil adsl hizmeti basladi :) sonrasinda tasindigim evin kapisina fiberoptik hat cekildi, simdide is yerine yeni 100mbit fiberoptik hat cektirdim. nereye gitsem pesimden yuksek hiz altyapi geliyor :))

dude123

faturayı superonline'a ödüyorsam bakkalı mı suçlayayım,yorum yazmak için yorum yazmışsın yani.

feyk

ulkede yiyecek kitligi varsa, bu sebebden bakkaldan yeterli ve kaliteli yiyecek maddesi alamiyorsan bundan faturayi odedigin bakkali mi sorumlu tutarsin?

matrcomes

@feyk +1

dude123

söylediğin varsayım geçerli olsa haklısın ama ülkede internet kıtlığı yok,verdiğin örnek benim durumuma uymuyor.

Başlıklar

AppleDeepMindFacebookGoogleLi-FiLinuxMicrosoftUzayonediotransfer
Görüş Bildir