'Tanrı Parçacığı'nın Varlığı Kanıtlandı

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Tanrı Parçacığı Bulundu Gibi

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda geçtiğimiz yaz keşfedilen temel parçacığın kalıntılarının inceleme sonuçlarını açıklayan CERN yetkilileri, uzun zamandır aranan Higgs Bozonu'nun bulunduğuna dair "güçlü işaretler" olduğunu bildirdi.

Avrupa Nükleer Araştırmalar Kurumu’ndan (CERN) yapılan açıklamada, 2012 yılında elde edilen verilerin incelenmesiyle geçtiğimiz yıl bulunanın “Tanrı Parçacığı” olarak bilinen şeyin bir versiyonu olduğu belirtildi.

Kurum adına açıklamayı yapan fizikçi Joe Incandela, “Higgs Bozonu’yla uğraştığımıza şüphe yok ancak ne tür bir Higgs Bozonu olduğunu anlamak için daha uzun bir yol gitmemiz gerekiyor” dedi.

Ancak Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda üç yıldır devam eden deneylerden toplanan dev hacimdeki veriler üzerindeki incelemelerin bulguları hakkındaki açıklamada Higgs Bozonu'nun "kesinlikle" bulunduğu ifadesi yer almadı.

Haberin Tamamı İçin:

Higgs Bozonu ''Resmen'' Keşfedildi

Higgs Bozonu ''Resmen'' Keşfedildi

Tanrı parçacığı olarak da bilinen Higgs Bozonu'nun keşfedildiği kesinlik kazandı. Bilim adamları, atomaltı parçacığının varlığından emin olduklarını açıkladı.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (Cern) bilim adamları, elde ettikleri verilerin, Parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen Higgs Bozonu'nun varlığını kanıtladığına artık emin olduklarını belirtti.

14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar tutarındaki deney sırasında proton ışınları, 27 kilometrelik tüneli ışık hızıyla geçerek birbiriyle çarpıştırılıyordu.

Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışması sonucu kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi amaçlayan bilim adamları, çarpışma sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak Higgs parçacığı diye adlandırılan parçacıkların varlığını kanıtlamaya çalışıyordu.

Fizikçi Peter Higgs'in, temel parçacıkların kütle kazanmasını açıklayan kuramından adını alan "Higgs Bozonu", 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman tarafından "tanrı parçacığı" olarak da adlandırılmıştı.

CENEVRE / AA

Haberin Tamamı İçin:

Tanrı Parçacığı Bulundu

Tanrı parçacığı olarak da bilinen Higgs bozonunun keşfedildiği kesinlik kazandı.

Parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen ve "Higgs Bozonu" adı verilen atomaltı parçacığının keşfedildiğinden emin olunduğu açıklandı.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (Cern) bilim adamları, elde ettikleri verilerin, Higgs Bozonu’nun varlığını kanıtladığına artık emin olduklarını belirtti.

14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar tutarındaki deney sırasında proton ışınları, 27 kilometrelik tüneli ışık hızıyla geçerek birbiriyle çarpıştırılıyordu.

Haberin Tamamı İçin:

‘Tanrı Parçacığı’ Buluşu Doğrulandı

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) geçen yıl gerçekleştirilen tarihi deneyde keşfedildiği düşünülen Higgs parçacığının varlığı, bilim insanları tarafından daha güçlü bir şekilde doğrulandı.

Geçen yıl CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı projesinde yer alan bilim insanları, ortaya çıkarıldığı düşünülen parçacığın, “Maddenin neden kütlesi var?” sorusunun cevabının kilit unsuru olarak görülen Higgs parçacığı olduğu yönündeki kanıtlarının güçlendiğini açıkladı.

Bilim insanlarına göre açıklığa kavuşmayan şeyse, bulunan parçacığın Higgs’in basit bir biçimi mi yoksa çok daha ‘egzotik bir şey' mi olduğu.

Keşfin doğrulanması, Higgs parçacığını araştıran deneydeki Atlas ve CMS adlı iki ekibin, deney döneminde yer alan verilerden iki buçuk kat daha fazla veriyi analiz etmesiyle gerçekleşti.

Bu bilim insanları, parçacığın sadece var olup olmadığını araştırmakla kalmadı, ‘karakterini' de araştırdı.

Araştırmayı yürüten ekiplerden CMS’nin sözcüsü Joe Incandela yaptığı açıklamada, ‘2012’deki deneydeki tüm verilerin değerlendirilmesiyle ortaya çıkan ön sonuçların muhteşem olduğunu, Higgs parçacığının üstesinden geldiklerini, bu parçacığın ne tür bir Higgs parçacığı olduğunu anlamak içinse önlerinde uzun bir yol olduğunu’ belirtti.

İsviçre'nin Cenevre kentindeki CERN laboratuvarlarında görevli bilim insanları, geçen yıl Büyük Hadron Çarpıştırıcısı adlı dev cihazda yapılan deneyler sonunda 'Tanrı parçacığı' diye bilinen Higgs bozonunun (parçacığının) izine rastladıklarını ama varlığına kesin kanıt sunmak için yeni deneylere ihtiyaç duyulduğunu açıklamışlardı.

Basitçe anlatmak gerekirse, CERN laboratuvarında varlığı tespit edilen Higgs parçacığı, kuş tüyü bir yastığa bastırıldığında kılıfın içinde hissedilen bir bilye ve maddeye kütlesini veriyor.

CERN'deki milyar dolarlık özel test ortamında gerçekleştirilen benzersiz molekül çarpıştırmalarının sonuçlarını inceleyen bilim insanları, her atomda (kuş tüyü yastık) merkezi oluşturan protondan 130 kat daha fazla çarpışma etkisi yaratan bir parçacığın (bilye) varlığından bahsetmişlerdi.

Söz konusu varlık, adını fikir babası olan bilim insanı Peter Higgs’ten alıyor.

Bilim insanları 45 yıldır bu parçacığın izini sürüyordu.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

'Tanrı Parçacığı'nın Varlığı Kanıtlandı

'Tanrı parçacığı' olarak da nitelendirilen Higgs bozonu ile kafalardaki soru işaretlerine son nokta konuldu. Fizikçiler yapılan çalışmaların, Higgs bozonunun varlığını kesinleştirdiğini açıkladı.

İsviçre'nin Cern kentinde bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nden bugün yapılan açıklamada, parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen Higgs bozonunun varlığının kanıtlandığı belirtildi. Merkez'deki fizikçilerden Joe Incandela, Higgs parçacıklarının varlığının kesin olduğunun anlaşıldığını, ancak hangi çeşit olduklarının tespit edilmesi için daha uzun süre çalışmalar yürütmeleri gerektiğini söyledi.

Bilim insanları evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan Higgs parçacığı diye adlandırılan parçacıkların varlığını kanıtlamaya çabalıyordu.

Cern'deki fizikçiler geçen yıl yaz aylarında yaptıkları deneylerin ardından bilim dünyasında ses getiren, Higgs bozonu ile ilgili ilk çalışmanın sonucunu açıklamıştı.

1960'lı yıllarda İngiliz fizikçi Peter Higgs temel parçacıkların kütle kazanmasını açıklayan kuramını bilim dünyasına açıklamıştı. İngiliz fizikçinin adını alan Higgs bozonu 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Ledermann tarafından 'tanrı parçacığı' olarak adlandırılmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimİngiltereİsviçreNobel
Görüş Bildir