Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hepsi Okumuş Çocuklar

 > -

Hepsi Okumuş Çocuklar

Yaşları 7’den 70’e değişen Gezi direnişçilerinin arasındaydı Dostoyevski, Pessoa, George Orwell, Yaşar Kemal, Sabahattin Ali...

“Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar’ı… Ergin Altay çevirisi… Pessoa’yı kimse almıyorsa, alıyorum…” Radikal Kitap’ın bağış kolilerini açarken etrafta bu ve benzeri pek çok cümleyi duymak mümkündü. Yaşları 7’den 70’e değişen Gezi direnişçilerinin arasındaydı Dostoyevski, Pessoa, George Orwell, Yaşar Kemal, Sabahattin Ali...

Gezi Parkı direnişinin vazgeçilmezi olan kitapların organize bir şekilde dağıtılması, yayınevleri ve halktan gelen bağışların bir çatı altında toplanması bir gereklilikti kuşkusuz. Gezi Kütüphanesi salı günü başlayan çağrıların ardından çarşamba resmen hayata geçti.

Bildiğin kütüphane

Gezi Kütüphanesi’nin herhangi bir kütüphaneden farkı yok. Kütüphane sessizliği de dahil… Herkes sessizce raflardaki kitapları inceliyor. Okunup geri getirilen kitaplar özenli bir şekilde tekrar yerlerine yerleştiriliyor. Yani bir karmaşa, bir keşmekeş yok. Yabancı dil kitaplar “non-turkish” başlığıyla ayrı bir bölümde toplanmış. Romandan şiire, klasiklerden yeni çıkanlara, tarihten felsefeye ve dergilere dek birçok tür var Gezi Kütüphanesi’nde. Hal böyle olunca bir süre sonra tuğladan raflar yetmiyor. Neyse ki imdada yine bağışlar yetişiyor ve kütüphane rahat bir nefes alıyor. Alana geldiğimiz sırada getirilen yeni ahşap rafların da kitapla dolması uzun sürmüyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Gezi ParkıKitapYaşar Kemal
Görüş Bildir