Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hanedan Mensupları İçin Yapılmıştı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Hanedan Mensupları İçin Yapılmıştı

Hanedan Mensupları İçin Yapılmıştı

Galatasaray Üniversitesi'nin dün çıkan yangında zarar gören tarihi ahşap binası, Osmanlı Hanedan mensuplarının kalması için yapılmıştı.

İSTANBUL

Profesyonel turist rehberi Saffet Emre Tonguç, aralarında Galatasaray Üniversitesinin tarihi ahşap binasının da bulunduğu Feriye Sarayları'nın, Osmanlı Hanedan mensuplarının kalması için 1872 yılından sonra Balyan ailesi tarafından yapıldığını bildirdi.

''İstanbul Hakkında Her Şey'' ile ''Boğaz Hakkında Her Şey'' kitaplarının yazarı, Oprah Winfrey, Colin Powell, Madeleine Albright ve Calvin Klein'ın da aralarında bulunduğu dünyaca ünlü isimlere rehberlik yapan Saffet Emre Tonguç, AA muhabirine son olarak Galatasaray Üniversitesi olarak kullanılan binanın tarihi hakkında bilgi.

Tonguç, Osmanlı hanedanının 400 yıl boyunca Topkapı Sarayı'nda yaşadığını, 1856'da Dolmabahçe Sarayı, 1872'de de Çırağan Sarayı'nın inşa edildiğini belirterek, hanedan mensuplarının sayısı artınca ve bu saraylar yetmeyince Feriye Sarayları'nın yapıldığını anlattı.

Yangın sıçramadan söndürüldü

Halifeliğin kaldırılmasıyla boş kalan binanın 1967-1992 yılları arasında Galatasaray Lisesi olarak kullanıldığını, daha sonra üniversiteye devredildiğini anlatan Tonguç, ''Tehlike ucuz atlatıldı. Yangın, şükürler olsun, restorasyonu yeni biten Kanuni Sultan Süleyman'ın süt kardeşi Yahya Efendi'nin türbesine, Yıldız Sarayı girişindeki Küçük Mecidiye Camisi'ne, Denizcilik Okulu'na ve Kabataş Erkek Lisesi'ne sıçramadan söndürüldü'' diye konuştu.

Tonguç, ''Keşke tedbirler alınsa ve daha iyi korunsa bu çok büyük değerler. Yeni yapılan otellerde, akıllı binalarda çok güzel yangın söndürme sistemleri var. Temel önlemler alınsa bu yangınların önüne geçilir'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arda TuranGalatasaray Spor KulübüGalatasaray ÜniversitesiİstanbulTopkapı Sarayı
Görüş Bildir