Hava-İş: '218 Uçuş Gerçekleştirilemedi'

 > -

Grev Yerde Kaldı

Türk Hava Yolları’nda (THY) 22 yılın ardından dün greve gidildi. Geçen yıl getirilen grev yasağın günü yaşananların aksine THY’nin operasyonlarında aksama yaşanmadı ve uçuşlar sorunsuz gerçekleştirildi. Hava-İş üyeleri gece 03.00’te Atatürk Havalimanı’nda grevi başlatmak istedi ancak polisler izin vermeyince THY Genel Müdürlüğü önünde grev başlatıldı. THY yönetimi sürekli olarak hiçbir uçuşun aksamadığı açıklaması yaparken Hava-İş üyeleri ise kabin ekiplerinin part time çalışanlardan, nöbetçi personelden ve yönetim kademesinden oluşturulduğunu belirtti. Hava-İş uçuşların riske atıldığını kaydetti. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu grevin ilk günü Hava-İş’i tekrar görüşmeye çağırırken greve katılan çalışanlarına adaletli, greve katılmayan çalışanlara ise şefkatli yaklaşılacağını açıkladı. Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin ise grevin mutlaka başarılı olacağını belirterek bugün için tüm çalışanlara greve katılım çağrısını yineledi.

Grev kararının asıldığı THY Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan Hava-İş üyeleri sendikaların, kitle örgütlerinin desteğini yanına alırken basın açıklamasına THY çalışanlarının katılımının az olması dikkat çekti. Hava-İş Başkanı Ayçin uçuşları gerçekleştirenlerin THY’de işveren sıfatı taşıyan kaptanlar ile yarı zamanlı çalışan, daha eğitimini dahi tamamlamamış personel olduğunu savunarak “Uçuş emniyeti yoktur ve bu uçuşlar uluslararası sivil havacılık standartlarına uymamaktadır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nü uluslararası standartlara uymayan bu uçuşları denetlemeye çağırıyorum. Doğacak kazalardan THY ve hükümet sorumludur” dedi.

THY yönetimi ise yaptığı açıklamada, uçuşların aksamadığını, grevin kâğıt üzerinde kaldığını savundu. THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, işten çıkartılan 305 kişi ile ilgili zaten yönetim kurulunda bir çalışma başlattıklarını, o işi hukuka bıraktıklarını, kâğıt üstünde kalmış bir sendika olmalarına rağmen masanın hazır olduğunu, 16 bin kişinin haklarını konuşmak için gelebileceklerini söyledi.

Topçu, Hava-İş Başkanı Ayçin’in grev açıklamasına bir tek çalışanın bile gelmediğini ileri sürerek şunları söyledi: “Biz lokavt kararı almadık. Grevi gerektirecek bir sebep görmedik. Dedik ki işe gelmek isteyen buyursun gelsin biz operasyonumuza devam edeceğiz. Tabii ki talepler o kadar yoğun oldu ki Hava-İş’in başlattığı grev, kâğıt üzerinde kaldı.”

Ancak Hava-İş greve katılım yüzdesinin giderek arttığını savundu. Yetkililer uçuşların aksadığını iddia ederken Osaka uçuşunun 2 saat rötar yapmasını örnek verdi. Sivas, Samsun , Dalaman, Erzurum, Trabzon uçuşları iptal oldu.

Haberin Tamamı İçin:

Havayolu Emekçilerinin Grevi İkinci Gününde

Türk Hava Yolları ile Hava-İş Sendikası arasında 24'üncü dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından greve bugün ikinci gününde.

Dün sabaha karşı başlayan grevde ikinci güne girilirken, THY işvereni ile Hava-İş Sendikası arasında iptal tartışması başladı. THY yönetimi uçuşlarda greve bağlı iptaller olmadığını ifade ederken, Hava-İş ise THY’yi kesin bir dille yalanladı. Hava-İş tarafından verilen son bilgilere göre, 15 Mayıs günü, grevin başladığı 03.00 ile 24.00 saatleri arasında yapılması gereken 560 seferden 218 tanesi yapılmadı.

Hava İş Sendikası, Uçuş Harekât Kontrol Merkezi'nden edindiği bilgilere göre, dün 03.00 ile 12.00 saatleri arasında A340 tipi uçaklarla 25, Boeing 777'lerle 7, A320'lerle 157 ve Boeing 737 serisi uçaklarla 153 olmak üzere toplam 342 sefer gerçekleştirildi. Planlanan sefer sayısının toplam 560 olduğunu öne süren sendika, 218 seferin yapılamadığını bildirdi.

Ayrıca sendika, dün yapılan İstanbul-Shangai seferinde eğitimi ve sertifikası olmayan kabin personellerinin yasalara aykırı bir şekilde görevli olarak uçtuğunu açıkladı. Hava-İş dün yaptığı açıklamada, “Uçak seferleri sorunsuz gerçekleşti” haberlerinin ardından Sunexspres çalışanlarının ve yeni mezun uçuş ekibinin grevi kırmak için THY’de çalıştırıldığını ifade etmişti

Öte yandan hükümetin, grevdeki işçiler, sabah saatlerinde THY Genel Müdürlük binası önünde toplanırken, direniş çadırının kurulacağı alana çevik kuvvet takviyesi yapıldığı öğrenildi. TOMA araçlarının da hazır bekletildiği grev alanında toplanan havayolu emekçileri Reyhanlı'da hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Hava-İş grev temsilcilerinin ise kabin ekip odalarında greve katılım konusunda yaptıkları çalışmalar sürüyor.

Foto: airporthaber

Havalimanında gösteri yasak iddiası

Diğer taraftan, İHA bugün yer verdiği haberinde grev süresince Atatürk Havalimanı’nda gösteri yapmanın yasaklandığını iddia etti. Söz konusu haberde, Atatürk Hava Limanı Mülki İdare Amiri ve İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu başkanlığında oluşturulan Danışma Heyeti Kurulu’nun grev süresince Hava- İş Sendikası’nın Atatürk Havalimanı’nda gösteri ve toplanmasını yasakladığı ileri sürüldü.

(soL- Haber Merkezi)

Haberin Tamamı İçin:

Fotoğraf: Airporthaber

Fotoğraf: Airporthaber

Fotoğraf: Airporthaber

Fotoğraf: SoL Haber

İptal Olan Uçuş Sayısı ve Greve Katılım Artıyor

AKP’nin medya ve polislerle, THY yönetiminin tehditlerle kurmaya çalıştığı baskıya karşın Hava-İş üyesi işçilerin THY grevi, etkisini artırarak sürüyor

Hava-İş Sendikası, THY Genel Müdürlüğü önüne kurulan grev çadırında her gün 10.00 ile 17.00 arasında etkinlikler düzenleneceğini belirttiği açıklamasında, greve çıkan tüm işçileri genel müdürlük önüne çağırdı.

Yüzlerce işçi genel müdürlük önünde

Hava-İş’in çağrısının ardından hem yurtiçi hem de yurtdışı uçuşlarına katılan işçiler, THY Genel Müdürlüğü önündeki grev alanına gelmeye başladı. Yaklaşık 500 kişinin olduğu alanda sayının giderek arttığı gözlendi.

Genel müdürlük önünden geçen araçların neredeyse tümü de alkışlar ve kornalarla işçilere destek verdi.

Hava-İş yetkililerinin verdiği bilgiye göre, yurtdışı uçuşlarına katılmış olan işçiler, geri dönüş uçuşlarının tamamladıktan sonra iş bırakarak greve dahil oldu. Yurtiçi uçuşlarını gerçekleştiren işçiler ise uçuşlarının ardından gittikleri kentlerden otobüsler aracılığıyla İstanbul’a dönme ve greve katılma kararı aldı.

218 uçuş iptal, dünkü uçuşlar usulsüz

Grev alanında yapılan açıklamalarda 16 Mayıs öğle saatleri itibariyle iptal olan uçuş sayısının 218’e yükseldiği ifade edildi.

Öte yandan Hava-İş yetkilileri, THY yönetiminin “Grev de olsa uçuşlar devam edecek” açıklaması ve açıklamanın ardından grev yapılan bir işyerinde uçakları kaldırmaya çalışmasına da tepki gösterdi. Bu durumun uçuş emniyetine yönelik büyük bir tehlikeyi göze almak anlamına geldiğini belirten sendika yetkilileri, söz konusu durumun daha büyük sonuçlara yol açmaması için mahkemeye başvurduklarını, yarın havaalanına gelecek mahkeme heyetinin incelemelerde bulunacağını duyurdu. Hava-İş, mahkeme heyetinin incelemesinin ardından bir de basın açıklaması düzenleyecek.

Sendika.Org

Haberin Tamamı İçin:

Hava-İş: '218 Uçuş Gerçekleştirilemedi'

THY yönetimi ile 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş Sendikası'nın aldığı grev kararının ikinci gününde Hava-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Kaya Sayın Genel Müdürlük önünde gazetecilere bir açıklama yaptı.

Kaya Sayın, Uçuş Harekat Koordinasyon Merkezi rakamlarına göre grevin başladığı saat 03.00 ile 24.00 arasında Atatürk Havalimanı’ndan yapılması gereken 560 seferden 342’sinin yapıldığını, 218 seferin ise yapılamadığını ileri sürdü.

Ancak THY Yönetimi bu açıklamanın hemen arkasından yaptığı açıklamada ise bu iddiaların tam aksine dün İstanbul çıkışlı 387 sefer yapıldığını, yapılamayan sefer olmadığını açıkladı. THY kaynakları dün Türkiye genelinde 988 sefer yapıldığını söyledi.

Hava-İş Sendikası Yönetim Kurulu dün akşam yaptığı grev ile ilgili yaptığı değerlendirmede bugün THY Genel Müdürlük önünde saat 10.00’da çadır kurulacağı kararını aldıklarını bildirdi. Bu karar üzerine bugün saat 10.00’da THY Genel Müdürlüğü önüne gelen çoğunluğu daha önce işten çıkartılan 305 kişinin olduğu gruptan olan 100 kişilik grup çeşitli sloganlar attılar ancak ilan edildiği gibi grev çadırı kurulamadı.

“HERHANGİ BİR SUÇ İŞLEMEDİK”

Gazetecilerin grev çadırının niçin kurulamadığı sorusuna sendika yetkilileri yönetmeliği incelediklerini belirterek muhtemelen ileri bir saatte çadırın kurulacağını söylediler.

Bu arada işten çıkartıldığı zaman hamile olan eski kabin amiri Burcu Sağdıç, grevden önce doğan bebeği Zeynep Beren Sağdıç ile birlikte geldiği THY Genel Müdürlük binası önünde şunları söyledi:

"29 Mayıs’ta ben de işten atılan işçilerden biriyim. O dönemde hamile olduğumu işten çıktıktan yani atıldıktan bir, bir buçuk ay sonra fark ettik. O zaman bebek de iki aylık olmuştu. Şu an doğdu. İki aylık. 13 Mayıs'ta iki ayını doldurdu. Arkadaşlarıma destek için buraya geldim. Umarım bizi işe geri alırlar çünkü biz haksız yere atıldık. Herhangi bir suç işlemedik. Kimseye zarar vermedik. Velhasıl buraya geldik. Hepinize teşekkür ediyorum. Zeynep Beren koyduk adını göbek adı’ da Diren direnişten geliyor. Diren. Grevi destekliyorum. Sonuna kadar arkadaşlarımdan da aynı desteği bekliyorum" diye konuştu.

Açıklamanın ardından sendika üyeleri, Hatay Reyhanlı'daki terör saldırısı nedeniyle hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiErzurumHatayİstanbulReyhanlıSamsunTerörTürk Hava Yollarıhamile
Görüş Bildir