Gezi Parkı'nda 'Gezi Meclisi' Kuruldu

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Gezi Parkı'nda 'Gezi Meclisi' Kuruldu

Direnişin 17. gününe giren Taksim Gezi Parkı'nda, özyönetimin daha koordineli yürütülmesi için meclis kurulması kararı alındı.

Gezi Parkı'nda Taksim Dayanışması Koordinasyonu'nun çağrısıyla dün bir forum düzenlendi. Forum'da meclisin nasıl oluşturulacağı tartışıldı.

Çadırlarda yüzlerce kişi kalmasına rağmen, foruma 100'ü aşkın kişi katıldı.

Meclislerin, aralarında emek ve meslek örgütleri, siyasi parti ve platformların olduğu 80'i aşkın örgütten oluşan Taksim Dayanışması'nın, Gezi Parkı'nda kurulan özyönetime yetişememesi, aynı zamanda bağımsız direnişçilerin de söz ve karar hakkının olması, çalışmalara katılması amacıyla kurulmasının planlandığı öğrenildi.

Meclis konusunda farklı önerilerin geldiği forumda, çadırların kurulu olduğu her bölgeden temsilciler seçilmesi, bu temsilcilerin görüş, öneri ve taleplerini meclise taşıması kararı alındı.

Forumda söz alan direnişçilerden birisi, meclis kurulduktan sonra sağlık, güvenlik, temizlik, gıda gibi alt kollara ayrılarak görevlendirmeler yapılmasını önerdi. Bu öneri katılımcılar tarafından kabul edildi.

BÖLÜNMEYELİM

Bazı direnişçiler ise AKP'nin direnişi bölme çabalarına karşı uyarılarda bulundu.

Bir direnişçi "İstanbul Valisi, 'Gezi'ye müdahale etmeyeceğiz' diye diye müdahale etti" dedi. Meydan ile Gezi ayrımı yapıldığını ifade eden direnişçi, ekledi: "Bu oyuna gelmeyelim. Bölünmeyelim."

Bir başka direnişçi de önceki gün yaşanan polis saldırısında bazılarının barikat başında polise karşı direndiğini, bazılarının ise Gezi Parkı'nda kalarak pasif direniş gösterdiğini belirtti. Direnişçi, "Aktif direnenler-pasif direnenler ayrımı olmamalı" diye konuştu.

GEZİ İLE SINIRLARSAK BİTERİZ

Bir diğer katılımcı ise meselesinin Gezi Parkı'ndan daha büyük olduğunu söyledi: "Bu yaşananları Gezi ile sınırlayamayız. Sınırlarsak biteriz. 77 ilden bahsediliyor. Biz buna tüm Anadolu diyelim. Anadolu ile ilgili söylemlerimiz olmalı. Anadolu'dan fışkıran direniş, dayanışmadır. Benim derdim Gezi değil, daha fazlası." Konuşma forum katılımcılarından yoğun alkış aldı.

Gazi Mahallesi'nden gelen emekçi bir kadın, Ankara'da, Adana'da ve diğer tüm illerde insanların sokakta olduğunu hatırlatarak, "Birlik olalım. Direniş Gazi Mahallesini, diğer illeri de kapsasın" dedi.

'PARK DAĞITILSA DA GELECEĞE BİR ÖRGÜTLENME BIRAKSIN'

Bazı katılımcılar örgüt fikrinin artık demode olduğunu belirtirken, bazıları da bu hareketin örgütsüz bir hareket olduğu yönündeki değerlendirmeleri reddettiğini söyledi. Bir diğer direnişçi, "Burası dağıtılacaksa bile geleceğe bir örgütlülük kalsın. Meclis bunun için iyi bir araç" dedi.

Bu konudaki bir diğer öneri de daha çok iç örgütlülük için bir internet sitesi kurulması oldu.

Forumda aynı zamanda polis saldırısına karşı Gezi Parkı'nın nasıl korunacağı da gündeme geldi. Polisin direnişçileri meydandan çıkarmasından sonra kuşatma altında olduklarını ve parka sıkıştırıldıklarını belirten direnişçiler, polisin terörle caydırma stratejisi izlediğini dile getirdi.

Başkahaber / Etha

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAdanaAnkaraGezi ParkıİstanbulPolis
Görüş Bildir