'Gezi Avı' Baskınları: Yüzlerce Gözaltı

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Gezi'de Yeni Operasyon

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sabah erken saatlerde belirlenen adreslere operasyon düzenledi. Gezi Parkı olaylarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gerçekleştirildiği öğrenilen operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İstanbul polisi Gezi Parkı olaylarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında sabah saatlerinde çok sayıda adrese operasyon düzenledi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri belirlenen adreslere yaptığı operasyonda çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Eylemine Katılanlara Sabah Baskını

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sabah erken saatlerde belirlenen adreslere operasyon düzenledi. Gezi Parkı olaylarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gerçekleştirildiği öğrenilen operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Ankara'da Gezi Parkı olayları çerçevesinde de 26 ayrı adrese operasyon düzenlendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun dile getirdiği ‘Marjinal gruplarla’ ilgili gözaltılar başladı. Sabah erken saatlerden itibaren önceden tesbit edilen evlere baskınlar yapan Terörle Mücadele Şubesi ekipleri çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Basılan yerler arasında Atılım Gazetesi ve Etkin Haber Ajansı'nın da olduğu iddia edildi.

Gözaltına alınanlar polis ekipleri tarafından sağlık kontrolünden geçirilmek üzere saat 07:30 sıralarında Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Sağlık kontrolüne götürülen bazı kişilerin slogan attığı gözlendi. Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar daha sonra Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

SIRRI SÜREYYA TWITTER'DAN DUYURDU

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de baskınları twitter’dan duyurdu. Önder twitter mesajında; “Sabah 5'de ESP'li Alp Altınörs'ün evini polis basti. Ben de gittim. Alp'i gozaltina aldilar. Toplam 70 civari gozalti var”, “Alp in yoksul evinde faiz lobisi ile alakali cikan tek sey borc dekontlari. Polisler onun yerine kitap notlarini aldilar:)” diye yazdı.

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Eylemcilerine Şafak Baskını

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul'da 62, Ankara'da 25 Kişi Gözaltında

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Gezi Parkı direnişçilerine karşı başlatılan operasyonda birçok noktaya baskın yapıldı, İstanbul'da 62, Ankara'da 25 kişi gözaltına alındı

Gezi Parkı eylemleri kapsamında yürütülen soruşturmada İstanbul ve Ankara’da çok sayıda adrese operasyon düzenlendi. İçişleri Bakanı Muammer Güler'in açıklamasına göre, gezi parkı olayları nedeniyle Ankara’da 23, İstanbul’da ise 62 kişinin gözaltına alındı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun ‘Marjinal gruplar’ olarak nitelediği Gezi direnişçileriyle ilgili gözaltılar başladı.

İstanbul Emniyeti, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında sabah saatlerinde 21 ilçede operasyon düzenledi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin 20 ilçede gerçekleştirdiği operasyonlarda 62 kişi gözaltına alındı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, özel harekat polislerinin desteğiyle sabah erken saatlerde 20 ilçede operasyonlar düzenledi. Operasyonda 62 kişi gözaltına alındı. Operasyonun devam ettiği, gözaltı sayısının artabileceği bildirildi.

Gözaltına alınanlar, polis ekipleri tarafından sağlık kontrolünden geçirilmek üzere saat 07.30 sıralarında Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Sağlık kontrolüne götürülen bazı kişilerin slogan attığı gözlendi. Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar daha sonra Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Başkentte, Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları ve organize ettiği iddia edilenlere yönelik başlatılan operasyonda, 25 kişi gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara'daki Gezi Parkı eylemlerini organize ettikleri ve gösterilerde polise saldırdıkları ileri sürülen kişileri tespit etti. Bunun üzerine başlatılan operasyonda, 26 farklı adreste eş zamanlı arama yapıldı.

Operasyon kapsamında 25 kişi gözaltına alınırken aramaların sürdüğü, gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

Atılım Gazetesi ve Etkin haber Ajansı'nın da bulunduğu adreslerde de polis arama yaptı. Adreslerdeki belge ve dokümanlara el konuldu. Çuvallara doldurulan belge ve dokümanlar kamyonlarla emniyete gönderildi.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de baskınları twitter’dan duyurdu. Önder twitter mesajında; “Sabah 5'de ESP'li Alp Altınörs'ün evini polis basti. Ben de gittim. Alp'i gozaltina aldilar. Toplam 70 civari gozalti var”, “Alp in yoksul evinde faiz lobisi ile alakali cikan tek sey borc dekontlari. Polisler onun yerine kitap notlarini aldilar:)” diye yazdı.

Muammer Güler yaptığı basın açıklamasında Türkiye’de 60 milyon internet kullanıcısı olduğunu ifade edip, “Hükümetimiz 10 yıldır bu alandaki özgürlükler için çok çalıştı. Bizim kısıtlama getirmemiz mümkün değil. Ancak terör örgütleri internet üzerinden halkı yönlendirmeye çalışıyor. Bunun önlenmesi lazım” dedi. Güler şunları söyledi:

“Özellikle resmi makamların sitelerine girip bazı bilgilerin deşifre edilmesine yönelik düzenlemeye gidilecek. Siber suçlarla ilgili çalışma yapıyoruz. Milli güvenliğin korunması burada temel amacımızdır. Suçun önüne geçmemiz lazım. Yurt dışı kaynaklı olanlar da var. Bazı ülkeler işin içinde ama şu anda isim veremem. Sanal terör dediğimiz bir olay var. Tweet atanlara yönelik bir çalışma yok. Ama halkı galeyana getiriyorsa elbette bunların tespit edilip adli makamlara götürülmesi gerekir. Şu anda sayı veremem.

Yurdun her yanında kamu mallarına zarar veren, halkı galeyana getiren herkes her ilde (İstanbul, Ankara, Hatay, Adana, Eskişehir vs) Cumhuriyet savcıları tarafından tespit ediliyor.”

T24

Haberin Tamamı İçin:

'Gezi Avı' Baskınları: Yüzlerce Gözaltı

Gezi Parkı olayları nedeniyle Ankara'da polis 26, İstanbul'da 94 adrese baskın düzenlendi, yüzlerce insan gözaltına alındı. Basılan adresler arasında ESP ve Özgür Radyo da var.

İstanbul'da Gezi Parkı olaylarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında sabah saatlerinde 21 ilçede 94 adrese baskın düzenledi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri belirlenen adreslere yaptığı operasyonda çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Polis kaynaklarından eylemler sırasında çekilen görüntü kayıtları incelenerek operasyona başlandığı öğrenildi. Evlerinde arama yapılan şahısların "provokatif eylemlere katılan ve kitleleri şiddete yönelten" kişiler olduğu iddia ediliyor.

Gözaltına alınanlar polis ekipleri tarafından sağlık kontrolünden geçirilmek üzere saat 07.30 sıralarında Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Sağlık kontrolüne götürülen bazı kişiler slogan attı. Sağlık kontrolünden geçirilenler daha sonra Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 

GEZİ Parkı protestolarına ilişkin müdahaleler sırasında gözaltına alınan 91 eylemci emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edilen eylemciler sağlık kontrolünün ardından savcılık sorgusuna alındı. 91 kişinin savcılık sorgusu devam ediyor.

35 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Öte yandan dün adliyeye sevk edilen 42 kişiden 35'i savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken 7'si tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. 7 kişi nöbetçi mahkemece gece geç saatlerde serbest bırakıldı.

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili gözaltına alınan Beşiktaş 'ın Çarşı taraftar grubu üyelerinin işlemlerinin ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde devam ettiği öğrenildi.

NERELERE BASKIN DÜZENLENDİ?

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) il ve ilçe binaları, Etkin Haber Ajansı, (ETHA), Atılım gazetesi, Özgür Radyo'nun binaları ve çalışanlarının evlerinde aramalar yapıldı. Yapılan ev ve iş yeri baskınlarında aramalar devam ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşiktaş Jimnastik KulübüEskişehirGezi ParkıHatayHüseyin Avni MutluİstanbulKitapMuammer GülerPolisRecep Tayyip ErdoğanTerörTwitterolay
Görüş Bildir