Getsomekunstwerk!: 1 Artnext İstanbul'da

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Getsomekunstwerk ! : 1 Artnext Istanbul'da

Getsomekunstwerk ! : 1 Artnext Istanbul'da

ARTNEXT Istanbul’un 3. sergisi , “ Getsomekunstwerk ! : 1 ” 13 Aralık’ta açıldı. Sanat camiasında ilgi ile karşılanan sergi , 12 Ocak 2013′e kadar Artnext Istanbul’da görülebilir.

Serginin ana teması olan “ Getsomekunstwerk ” kelimesi, Alman total sanat kavramı “Gesamtkunstwerk”ten türetilmiştir. İlk defa K. F. E. Trahndorff tarafından teorileştirilmiş, 19. yy.’da kompozitör Richard Wagner aracılığıyla tanınırlık kazanmıştır. Bu anlayış, operada büyük değişimlere yol açmış ve sinema teorisinin yapı taşı olmuştur. Müzik, drama ve şiir aynı düzlemde buluşmalı; buna sahne dekor ve kostüm tasarımları da dahil olmalıdır. Richard Wagner’in teorisine göre Absolut Sanat’a ancak bu şekilde ulaşılabilir. Wagnerci yaklaşıma göre bir “Gesamtkunstwerk” yapıtı tüm kuvvetsel bütünlüğünü toparlayarak izleyiciyi bir efsun altında tutmalı, yapıtı deneyimleyen bireyi mistik bir sarhoşluk içinde bilinçsizce de olsa eserin bir parçası haline getirmelidir.

“Getsomekunstwerk ! : 1” sergisinin amacı, 19. yy.’dan günümüze kadar defaaten pratik edilmiş bu kavramı yeniden deneyimlemek değildir. Alman kökenli düşüncenin içine dünyanın anadili haline gelen İngilizce eklemeler yapılarak sloganlaştırılması vasıtasıyla evrensel sanatta disiplinlerarası çalışmaların köşebaşı olduğu 21. yy.’da izleyicinin kelimenin tam anlamı ile eser ile bütünlük kurması, fakat bu bağı kurarken bilinçliliğini koruması amaçlanmıştır. “Getsomekunstwerk ! : 1” günümüzde izleyici, eser ve sanatçı ilişkisinde yaşanan kopuklukları birleştirmek idealindedir. ”Get” kelimesi vasıtası ile sergi, izleyici ile girdiği diyalogda gündelik bir üslup kullanarak izleyicinin beyaz küp deneyimini O’Doherty’nin “küp”e yüklediği “yaşamın durduğu alan” betimlemesi dışında bir seyre sokarak izleyicinin ve yapıtların (fiziksel olması şart olmamakla beraber) başka bir mekanda tekrar buluşabilmesini amaçlamıştır.

“Getsomekunstwerk!” sergi serisi, farklı medyumlarda çalışan sanatçıları beraber sergileyerek etkinliğin sürekli kendini çoğaltması sonucu edinilecek deneyimler ve yapıtlarla hem bir bütün hem de bir o kadar bağımsız bir “happening” olmayı hedefler. İzleyicinin bu oluşun bir parçası olması temel gayesi ile ilerleyen sergiler serisi, süreç içerisinde izleyicinin oluş üzerinde müdahil olması idealindedir.

ARTNEXT ISTANBUL

Çağdaş Sanat Alanı / Contemporary Art Space 17. KAT-WINDOWIST TOWER

Ulaşım: Windowist Tower, Eski Büyükdere Cad. No: 26, Maslak, 34467 Istanbul,

Metro: Taksim - İTÜ Ayazağa, Windowist Tower Çıkışı

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulSinemamüzik
Görüş Bildir