Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Genelkurmay, Balyoz Davasına 107 Sayfa Orjinal Belge Gönderdi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Genelkurmay, Balyoz Davasına 107 Sayfa Orjinal Belge Gönderdi

Genelkurmay, Balyoz Davasına 107 Sayfa Orjinal Belge Gönderdi

BALYOZ Darbe Planı davasının gerekçeli kararında yer alan “Genelkurmay’dan dava konusu belgelerin bir kısmının orijinali gönderildi” değerlendirmesine konu olan belgeler 107 sayfadan oluşuyor. Gerekçeli karara göre, Genelkurmay’dan mahkemeye gönderilen bu belgeler planın hayata geçirilmesi için yapılan çalışmalardan bazıları. Belgeler arasında Bilvanis çiftliği planı ile asker ve sivillerin fişlenmesi de var.

Belgeler Hava Kuvvetleri’nden

Balyoz davası gerekçeli kararında davaya konu olan Gölcük ve Eskişehir’de ele geçen belgelerin bir kısmının orijinallerinin Genelkurmay Başkanlığı tarafından mahkemeye gönderildiği belirtildi. Genelkurmay’ın 5 Haziran 2012 tarihli yazı ve eklerinde, Balyoz’da yargılanan pek çok sanığın imzasının yer aldığı belgeler dikkat çekti. Genelkurmay’ın yazısında, “Mahkemeniz tarafından bize gönderilen belgelerle ilgili Hv.K.K.lığı tarafından yapılan incelemede söz konusu belgelerin 32 sayfasının aslı, 61 sayfasının onaylı sureti, 4 sayfasının imha tutanağı sunulmuştur” denildi.

Bilvanis Çiftliği operasyonu

Genelkurmay yazısının ekinde yer alan belgeler arasında Hava Kuvvetleri’nin savaş jetleriyle izlediği ve fotoğrafladığı Eskişehir’deki Nakşi tarikatı mensuplarına ait Bilvanis Çiftliği’ne dair çalışmalar dikkat çekti. Tutuklu sanıklardan Orgeneral Bilgin Balanlı’nın Balyoz soruşturması çerçevesinde ifadeye çağrılmasına neden olan belgelerde, Bilvanis Çiftliği’nin havadan takibi emrini verdiği, çiftliğe hava harekâtı düzenlenmesi için plan yaptığı iddiaları yer alıyordu.

Kararın 17. maddesi Bilvanis

İşte tüm bu iddiaları doğrulayan ve mahkemenin de gerekçeli kararında yer verdiği ve delillerin gerçek olduğuna ilişkin 24 maddenin 17. maddesinde yer aldı. Gerekçede “Hakan Büyük’te ele geçen flash bellekteki Bilvanis çiftliğine ilişkin bilgilerin de olmasının digital belgelerin doğru olduğunu gösterdiği” tespiti yapıldı.

Askeri personelin ‘verdiği oy’a takip

GENELKURMAY’IN mahkemeye gönderdiği diğer belgelerden biri ise askeri personelin seçimlerde kullandığı oyların takibine ilişkin. 30 Mart 2004 tarihli belgede, Eskişehir’de mahalli idareler genel seçimleri için oy kullanan askeri personel hakkında tutulan belgede, 1272 askeri personelin Org. Halil Sözer İlköğretim okulunda oy kullandığı belirtildi. Kullanılan oyların yüzde 54.7’sinin DSP, yüzde 36.8’nin Ak Parti’ye ve yüzde 3.8’inin de DYP’ye verildiği kaydedildi. Oy oranlarından yola çıkılarak askeri personellerin durumuyla ilgili yapılan değerlendirmede de AK Parti’ye oy verenlerin oranının 2002’de % 16 iken 2004 seçimlerinde %23,7’e kadar çıktığı anlatılıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Balyoz DavasıDarbeSavaş
Görüş Bildir