Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

F1 Türkiye'ye Geri Döner mi?

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

İstanbul Park'ın Favorisi Benim F1 ’İ De Getiririm

İstanbul Park'ın Favorisi Benim F1 ’İ De Getiririm

Formula 1 (F1) yarışları için yapılan İstanbul Park Pisti 10 Ekim’de, yıllık 3 milyon lira muhammen bedelle ihaleye çıkıyor. İhaleye girme kararı alan CNR Holding A.Ş.’nin patronu Ceyda Erem, ihaleyi kazanması halinde F1’in patronu Bernie Ecclestone’ı mutlaka ikna edeceğini söylüyor.

FORMULA 1 yarışları için yaklaşık 300 milyon liralık yatırımla inşa edilen ancak, devletin yarışın organizatörü Bernie Ecclestone’ın talep ettiği ücreti ödememesi yüzünden boş kalan İstanbul Park Pisti için 10 Ekim’de, yıllık 3 milyon lira muhammen bedelle 10 yıllık kiralama ihalesine çıkılıyor. İhale için CNR Fuarcılık A.Ş., Özyazıcı İnşaat, Intercity Araç Kiralama ve İstanbul Golf Kulübü şartname almıştı. Bu isimler arasında en ilginç olanı ise halen İstanbul Park’ın da ortakları arasındaki İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) iştiraki İDTM A.Ş.’ye ait Yeşilköy’deki fuar alanlarında kiracı CNR Holding A.Ş.’nin patronu Ceyda Erem. Erem, İstanbul Park ihalesini kazanması halinde orada asla bir fuar alanı düşünmediğini ilk işinin Bernie Ecclestone ile masaya oturarak Formula 1’i geri getirmek olacağını söylüyor. Ceyda Erem, İstanbul Park’ın iyi işletilemediği için bu duruma düştüğü görüşünü savunuyor ve “Devlet üzerine düşeni fazlasıyla yaptı ve dünyanın en iyi Formula 1 pistlerinden birini inşa ederek İstanbul’a hediye etti” diyor.

İTO ile sorunumuz yok

CNR FUarcılık olarak İDTM A.Ş.’nin açtığı ‘kira tahliye davaları nedeniyle’ ile İTO ile bir husumet içinde olmadığını da vurgulayan Ceyda Erem, şöyle konuşuyor: “İTO iş dünyasının, İstanbul’un ve Türkiye’nin en güzide kurumudur. Bizim kurumlarla asla sorunumuz olmaz. İDTM A.Ş. ile yaşadıklarımız da zaten hukuk nezdinde her yönden ortaya çıkıyor. CNR Fuarcılık olarak İDTM A.Ş.’ye yılda yaklaşık 30 milyon lira ödüyoruz. Eğer İstanbul Park ihalesini kazanırsak 3 milyon lira daha ödeyeceğim.”

Hesap basit, beceri gerek

Ceyda Erem İstanbul Park pistini niye almak istediğini şöyle açıklıyor: “Burası İstanbul’un ve Türkiye’nin tanıtımı için turizme ivme kazandırmak için inşa edildi. Eğer ihaleyi kazanırsak Formula 1 yarışlarını mutlaka yeniden getireceğiz. Çünkü Formula 1 yarışları olmadan bu tesisin hiçbir anlamı yok. İşimizin özü zaten ‘show business’. Fuarcılıkta da benzer bir şey yapıyoruz ve fuarcılık için edindiğimiz davetli network’ü ile Formula 1 seyirci network’ü büyük ölçüde çakışıyor. Forumla 1 için bu tesisin her yıl dolması lazım. Yıl boyu etkinliklerle de cirosunu 50 milyon dolara çıkarmak gerekiyor. İstanbul’a dolaylı getirisi 500 milyon doları bulur. İstanbul’un büyük bir küresel destinasyon haline geldiğini, yıllık turist sayısının 10 milyon sınırına dayandığını düşünürseniz hesap basit ama başarmak için de beceri gerekiyor.”

Yıldırım, Ecevit’i ikna etmişti

İstanbul Park pisti eski İTO Başkanı Mehmet Yıldırım’ın liderliğinde hayata geçti. Yıldırım, eski başbakan merhum Bülent Ecevit’i ikna ederek yola çıkmıştı. Temelini atmak ise 10 Eylül 2002’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a kısmet olmuştu. Erdoğan’ın devreye girmesiyle TOBB, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği de projeye ortak oldu. Dört iştirakçinin kurduğu şirkete Formula 1 Yatırım A.Ş. (FİYAŞ) adı verildi. İstanbul’daki ilk Formula 1 Grand Prix’si 2005’te, son yarış ise 2011’de oldu.

Süre 20 yıla uzarsa iki otel bir kongre merkezi inşa ederiz

CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, İstanbul Park kiralama ihalesinin 10 yıllık süre için yapılacağını belirterek, “Aslında alan olarak çok büyük ve imarlı bölüm için arzu edilen bir yatırım da var. Ancak 10 yıllık bir kira süresi için o yatırımı yapmak pek cazip değil. Eğer süre 20 yıla uzayabilirse biz CNR Holding olarak 2 otel ve bir kongre merkezi yatırımı yapmaya hazırız. Bu yatırımlar da bu tesis için ve Anadolu Yakası için gerekli yatırımlardır. Fizibilite çalışmalarımıza göre bu yatırımlar için de yaklaşık 50 milyon Euro’luk harcama gerekiyor. Biz bunu yapmaya hazırız” dedi.

26 milyon dolar isteyen Bernie daha çok kazanır

YILLIK 13.5 milyon dolar ödenen yarışlar için 2011’den itibaren 26 milyon dolar isteyen Bernie Ecclestone’a bu rakamın ödenemeyeceği söylendi ve Formula 1 Türkiye’den gitti. CNR Holding Başkanı Ceyda Erem, İstanbul Park’ın Formula 1 ile beraber yıllık cirosunu kısa sürede 50 milyon doların üzerine çıkarabileceklerini söylüyor ve “Bernie neden gitti. Çünkü istediği bedel ödenemedi. Belki de bize ortak olacak ve şimdi alamadığı paradan çok daha fazla kazanacak. Bernie bir işadamı ve para kazanacağını görürse emin olun gelir ve Formula 1’i tekrar yapar” diyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanFormula 1Golfİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiRecep Tayyip ErdoğanShow tvTOBBtahliye
Görüş Bildir