Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eskinin Çöküşü - Onur Koçyiğit

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Eskinin Çöküşü - Onur Koçyiğit

Eskinin Çöküşü - Onur Koçyiğit

Yardımcı, Robert Walser’in kendi hayatıyla paralellik gösteren bir roman.

Robert Walser belki de ülkemiz okurlarının en fazla haksızlık yaptığı yazarlardan birisi. Hermann Hesse, Franz Kafka, Susan Sontag gibi yazarlar tarafından övgüler düzülmüş bir yazardan bahsediyoruz burada. Yazdığı bütün kitapların anlatılarına kendi hayatını konu etmiş, etmeye çalışmış olan Walser, birçok edebiyat eleştirmeninin gözünden de ne hikmetse kaçmıştır. Walter Benjamin’in de dediği gibi “Robert Walser’den çok şey okunabilir, ne var ki onun hakkında okunabilecek hiçbir şey yoktur.” Tabii bu söylem yarım yüzyıl öncesi için geçerli, benim dahi dört ya da beş yazım var Walser hakkında. Yeterli midir? Elbette değildir, yukarıda adı geçen yazarların narsizmini göz önünde bulundurursak Walser’i anlamaya ve çözümlemeye her gün daha fazla ihtiyacımız var gibi görünüyor.

Yardımcı , Robert Walser’in daha önceki romanlarında olduğu gibi yine kendi hayatıyla paralellik gösteren bir roman. Joseph Marti, iş bulma kurumu aracılığıyla Bärenswil’deki bir eve müdür yardımcısı benzeri bir iş bularak yerleşir. Patronu, Karl Tobler yeni/yaratıcı fikirlere tutkun bir mühendistir. Roman kurgusu ile Walser’in yaşamı burada çok büyük benzerlikler gösteriyor. Walser, hayatının bir bölümünde benzer bir eğitim almış ve işler yapmıştır.

Yardımcı, namı diğer Joseph Marti, tamamen tedirgin bir karaktere sahip birisidir. Hayatı boyunca hiçbir şeyden emin olamamış olduğu gibi fevri davranmaktan da hiç çekinmemektedir. Karar verme/düşünme anlarında “muhtemelen, yani herhalde ve aslına bakılırsa büyük ihtimalle” diyecek kadar kafası karışık birisidir. Bunlara karşın, çalışmaya gittiği Abendstern Villa’sındaki “borçluları savuşturma işinde” disiplinli ve gün aşırı profesyonelleşerek gelişme göstermektedir. Patronu Herr Tobler ise Reklam Saati, Atış Otomatı gibi icatlarına finansman sağlamaya çalışan ve sürekli trenle şehirlerarası seyahat yapan birisidir. Alman disiplininin gururu sayılacak bir iş anlayışına ve öfkeye sahiptir. Eşi Frau Tobler ise ailedeki huzuru sağlaması gereken kadındır. Joseph, kitabın bir yerinde şöyle ifade ediyor bu durumu; “Erkek var olma mücadelesi veriyordu, evdeki huzur ve barışı sağlamak ise kadının işiydi.”

Sınıflar...

Temelde bireyin içinde bulunduğu açmazlar ile birlikte ilerlese de esas anlatmak istediği 1900’lü yılların başındaki burjuva sınıfının kendi dekadansını hazırlamakta ne kadar cömert davrandığıdır. Herr ve Frau Tobler üzerinden yapılan bu çözümleme, sistemin sertçe eleştirilmesidir. Frau Tobler ve Herr Tobler’in gerçeklikten koparak iflasa sürüklenmesini kendine ve yazınına paravan olarak kullanıyor Walser. Görkemli Abendstern Villası’nı seyretmeye dalan birisinin büroda dağ gibi birikmiş ödenmemiş faturaları görmesinin imkânsızlığı, evin tadilatında çalışmış bakırcı ustası her gün parasını isterken Herr Tobler’in biten şarapları düşünmesi, evin elektriği kesilmişken Frau Tobler’in kendine yeni bir elbise alması vb. durumlar anlatısı için kullandığı güçlü metaforlardan yalnızca birkaçı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir