Vergi Yeniden Zamlanacak

 > -

Alkol Ve Akaryakıta 'Vergi' Zammı

Alkol Ve Akaryakıta 'Vergi' Zammı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Alkol ve akaryakıta büyük zam

Alkol ve akaryakıta büyük zam

Bütçe 8 ayda 8,5 milyar lira açık verdi hükümet faturayı vatandaşa çıkardı.

Maliye Bakanlığı, bütçe hedeflerindeki sapma nedeniyle 3 kalemde vergi artışına gitti.

Akaryakıt, alkollü içecekler ve tapu harçlarında vergiler artırıldı, Türkiye yeni güne şok zamlarla uyandı.

Bir süredir üzerinde çalışılan ‘gelirlerin artırılmasına’ yönelik tedbir paketi, Resmi Gazete’de yayımlanarak bugün itibariyle yürürlüğe girdi.

ARACI OLAN, ALKOL TÜKETEN YANDI

Vatandaş akaryakıt şirketleri tarafından benzine yapılan 10 kuruşluk indirimi göremeden, zam sağanağına tutuldu.

Alınan karara göre; kurşunsuz benzin, motorin ve LPG’de litre başına 30 kuruş vergi artışı yapıldı. Böylece, Türkiye’de ilk defa bir ürüne aynı anda hem indirim hem de zam yapıldı.

Zamların ardından motorinin fiyatı 4.30 liraya, benzinin fiyatı 4,67 liraya, LPG’nin fiyatı ise 2,70 liraya çıkacak.

Alkollü içeceklerde ise değişen oranlarda artırıma gidildi. Karara göre rakının fiyatı 11 lira, likörün 30 lira, cin ve votkanın 12 lira artacak

Tapu harçlarında ise binde 16.5 olan bedel, binde 20′ye çıkarıldı.

Haberin Tamamı İçin:

İşte Benzin, Motorin ve Rakıda Yeni Fiyatlar

Bütçe açığındaki ‘olağanüstü’ artış üzerine gelen zamlar, vatandaşın bütçesini zorlayacak. Benzin ve motorinden alınan ÖTV’deki artışla 60 litrelik bir deponun fiyatı 21 lira yükselecek. Rakının fiyatı ise 13 lira artacak.

2012 yılı bütçe açığının tahminlerin 14 milyar lira üzerinde gelecek olması, hükümeti zam yapmaya zorladı. Bugün alınan karar vatandaşın bütçesine nasıl yansıyacak?

BENZİNDE YÜZDE 8.1

1 litre benzinden alınan 1 lira 87 kuruşluk ÖTV, 2 lira 17 kuruşa yükseldi. Yani 1 litrede 30 kuruşluk artış oldu. Ancak benzin satışlarında ÖTV’nin yanı sıra yüzde 18 de KDV alınıyor. KDV, ÖTV üzerinden yüzde 18 olarak hesaplanıyor. Dolayısıyla 30 kuruşluk ÖTV artışına, yüzde 18 de KDV eklendiğinde 1 litre benzinden alınan vergi artışı 35.4 kuruş oluyor.

Böylece 60 litrelik bir depo zam öncesi 259 liraya dolarken; zam sonrası 280 liraya dolacak. Yapılan vergi artışıyla benzin fiyatları yüzde 8.1 yükselmiş olacak.

MOTORİN DE 21 LİRA

ÖTV motorinden de aynı şekilde alınıyor. Zam öncesi litre motorinden alınan ÖTV tutarı 1 lira 29 kuruşken; zam sonrası 1.59 kuruşa yükseldi. Yine 30 kuruşluk bu fark yüzde 18 KDV eklenmesiyle 35 kuruşa yükselmiş oldu. Dolayısıyla dizel bir aracın deposu yüzde 9.1’lik artışla 230 lira yerine 251 liraya dolacak.

Haberin Tamamı İçin:

Yok Böyle Zam!

Otomobil, alkol, akaryakıt ve konutta vergi arttı. Peki neye ne kadar zam geldi?

8 ayda 8.5 milyar liraya ulaşan bütçe açığı zam getirdi. Maliye Bakanlığı bir süredir üzerinde çalıştığı 'harcamaların azaltılması' ve 'gelirlerin artırılmasına' yönelik tedbir paketini geceyarısı yürürlüğe soktu. Zamlar Resmi Gazete'de yayımlanarak bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Otomobil, alkol, akaryakıt ve konutta vergi arttı.

DEPO PAHALIYA DOLACAK
Benzin, motorin ve LPG'nin vergi tutarı, litre başına 30 kuruş artırıldı. 95 oktan kurşunsuz benzinde 1 lira 87 kuruştan 2 lira 15 kuruşa çıkan özel tüketim vergisi; 98 oktan kurşunsuz benzinde 1 lira 99 kuruştan 2 lira 29 kuruşa yükseldi. Vergi, motorinde 1 lira 59 kuruş, LPG'de de 1 lira 57 kuruş oldu. Benzindeki ÖTV zammı pompaya 26 kuruş olarak yansıdı. Benzinin litresinin 4.75 liraya yükseldi Böylece benzine son iki günde gelen ve depoya 9 lira civarında yansıyan 20 kuruşluk benzin indiriminin yarattığı olumlu hava sadece bir kaç saat sürdü.

OTOMOBİLDE ÖTV YÜZDE 40'A ÇIKTI
Motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyen araçların özel tüketim vergi oranı yüzde 37'den yüzde 40'a çıkarıldı. Bu artışın orta sınıf araçların fiyatlarına yüzde 15-20 zam getireceği öngörülüyor.

ALKOLE ZAM
Alkollü içeceklerde ise 'asgari maktu' vergi' tutarları artırıldı. Artış, birada 9 kuruş, şarapta 50 ila 3 lira 37 kuruş arasında değişirken; rakıda 11 lira, likörde 30 lira cin ve votkada da 12 lira olarak belirlendi.

TAPU HARCI YÜKSELDİ
Tapu harçlarında ise binde 16.5 olan bedel, binde 20'ye çıkarıldı.

BÜTÇE 8.5 MİLYAR LİRA AÇIK VERDİ
Bütçe, ocak-ağustos döneminde 8 milyar 520 milyon lira açık vermişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dar gelirlileri rahatsız etmeyen orta ve üst gelir gruplarına yönelik sınırlı gelir artırıcı önlemler üzerinde durduklarını belirterek zam sinyali vermişti.

DOĞALGAZA ZAM GELECEK Mİ?
Öte yandan BOTAŞ'ın mali yapısını düzeltme gereği ve maliyet artışı nedeniyle doğalgaza Ekim'de yüzde 10-15 zam gelebileceği ileri sürülmüş, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, böyle bir çalışma olmadığını söylemişti. Doğalgaz fiyatlardaki artış otomatik olarak elektrik fiyatlarına da yansıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Durmak Yok, Zamma Devam

Durmak Yok, Zamma Devam

Benzin , otomobil, tapu harcı ve içkinin vergisini artıran hükümet bu artışlarla yaklaşık 9 milyar liralık gelir elde etmeyi planlıyor. Bütçe açığının 14 milyar lira olacağı hesabıyla şimdi sırada sigara, doğalgaz ve elektrik var. Doğalgaza bu ay sonunda ya da 1 Kasım itibariyle zam yapılması bekleniyor. BOTAŞ’ın zararı nedeniyle toplam zam ihtiyacı yüzde 30. Ancak bu kadar zam olmayacağı, zam oranının yüzde 10-15’ler civarında olacağı ifade ediliyor. Doğalgaza zam gelmesi aynı zamanda elektriğe de zam geleceği anlamına geliyor. Otomobillerde ise ‘güncelleme’ kapıda.

SİGARADA 4 PUANLIK ÖTV ZAMMI

Sigarada bekleyen bir kararname var. Yıl sonunda 4 puanlık bir ÖTV artışı söz konusu olacak. Geçen yıl 13 Ekim tarihinde alınan kararla sigaradan alınan ÖTV nispi oranı yüzde 63’ten 69’a çıkarıldı, aynı zamanda maktu vergi yani sabit olarak alınan vergi de arttırıldı. Daha sonra geri adım atıldı. Şimdi bu ertelenen kararname yıl sonunda devreye girecek. ÖTV oranı yüzde 65’ten 69’a çıkacak. 6 liraya satılan sigaranın vergisi şu anda 3.9 lira, oran yüzde 69 olduğunda ÖTV 4.14 liraya çıkacak. Ancak benzine de zam yapılmasından sonra sigarada bu artışla sınırlı kalınmayacağı tahmin ediliyor. Sabit alınan vergilerde de artışa kesin gözüyle bakılıyor. Kanunla getirilmiş yeni bir vergi olan paket başına alınacak maktu verginin 50 kuruş olacağı üzerinden çalışma yapılmıştı. Bunun da devreye girmesi bekleniyor. Böylece sigara vergisinden gelecek 1.5 milyar liralık gelir daha da artacak.

DOĞALGAZ-ELEKTRİK SIRASINI BEKLİYOR

Geçen yıl ekim ayında elektrik ve doğalgaza da zam gelmişti. Doğalgazda yüzde 12-14 aralığında, elektrikte de yüzde 9.57’lik bir zam yapılmıştı. Elektrik ve doğalgaz bir kısırdöngüye dönüştü. Elektrik santrallarının yüzde 45’i doğalgazla çalışıyor. Doğalgazın fiyatı arttıkça elektrik fiyatına yansıyor. Doğalgazdaki zam ihtiyacı BOTAŞ’ın maliyetinin altında satış yapmasından kaynaklanıyor. Aslında BOTAŞ’ın tamamen zarardan kurtulması için yüzde 30 zam yapılması gerektiği söyleniyor. Ama bu kadar zam yapılması ihtimal dışı. Yapılacak zammın yüzde 10-15’ler civarında olması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

Zam Sırası Doğalgaz ve Elektrikte

Zam Sırası Doğalgaz ve Elektrikte

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Zam Operasyonunda KDV Dalgası

Zam Operasyonunda KDV Dalgası

Bütçe açığına karşı 11 milyar liralık vergi silahını çeken Maliye Bakanlığı'nın, açık büyüdüğü takdirde KDV'yi de yüzde 18'den 19'a çıkararak operasyona devam edeceği belirtiliyor. KDV'deki 1 puanlık artışın bütçeye katkısı ise 5 milyar lira olacak.

Başta akaryakıt ve tapu harcı olmak üzere bir çok kaleme gelen vergi zammından Maliye’nin beklentisi yıllık 11 milyar lira civarında ek vergi. Yılın son 4 ayına girdiğimiz için vergi zamlarının 2012 bütçesine katkısı 3 milyar lira olacak. İlk 8 ayda bütçe açığının 8.5 milyar lira olarak gelmesinin ardından son 4 ayda açığın beklenenden daha fazla olmasından da korkuluyor. Ekonomi çevreleri Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yıl sonunda bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 1.5 olan hedefi 1 puan aşacağını söylemesinin ardından Türkiye bütçesinin, yıl sonunda 35 milyar açık vereceği ve 21.1 milyar lira olması öngörülen 2012 yılı bütçe açığının, 14 milyarlık sapmayla 35 milyara çıkmasını bekliyor. Böylece yıl sonuna kadar 3 değil 14 milyar liralık gelir artışı sağlanması gerekiyor.

AVRUPA ORTALAMASI YÜZDE 19

HaberTürk Gazetesi'nden Rahim Ak'ın haberine göre Maliye Bakanlığı uzmanlarının hazırlayıp Başbakan Erdoğan’a sunduğu alternatifli vergi artışı paketi içinde ‘Katma Değer Vergisi (KDV) oranının yüzde 1 artırılarak yüzde 18’den 19’a çıkarılması’nın önerildiği ise gelen bilgiler arasında. 1 puanlık vergi artışı ise yaklaşık 5 milyar liralık ek vergi anlamına geliyor. Çünkü 277 milyar lira olan vergi geliri hedefinin üçte biri olan 87 milyar lirayı KDV’den elde edilecek gelir meydana getiriyor.

Üstelik hem yurtiçinde alınan KDV hem de ithal ürünlerden alınan KDV’nin tahsilatı da kararın verildiğinin ertesi günü Maliye kasasına giriyor. Maliye’ye yakın kaynaklar özellikle küresel kriz ile birlikte başta Avrupa olmak üzere dünyada yaşanan KDV artışlarına dikkat çekiyor.

Avrupa’da son yıllarda yapılan KDV artışları ile birlikte ortalama KDV yüzde 19’a çıkmış durumda. Diğer yandan Maliye’nin hazırlayıp hükümete sunduğu pakette KDV’si yüzde 1 ve 8 olan bazı ürünlerin oranlarının da yüzde 19’a çekilmesinin önerildiği öğrenildi.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ ARTIŞI DA GÜNDEMDE

Bütçe açığını düzeltmek için Maliye’nin bir başka önlem planı da taşıt sahiplerinin her yıl iki kez ödediği Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) oranlarının artırılması. Önümüzdeki dönemde ilk MTV’nin Ocak 2013’te alınacak olması nedeniyle bu verginin hemen artırılması beklenmiyor.

Ancak Maliye kulislerinde tüketime bağlı olmayan ve mevcut otomobil sahiplerinden alınacağı için hazır gelir anlamına gelen MTV’nin artırılacağı en çok duyulan konulardan birisi. Maliye yıllık 6 milyar liralık MTV gelirine sahip. 2012 beklentisi ise 6.7 milyar lira.

BAKAN ŞİMŞEK ‘DÜZELTİCİ ÖNLEM’ İŞARETİ VERMİŞTİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçen hafta, bütçe açığının yıl sonunda GSYH’nin yüzde 1.5’i olan hedefin üzerinde kalacağını ve ‘düzeltici önlemler’ üzerinde çalıştıklarını söylemişti.

SIRADA DOĞALGAZ VE ELEKTRİK VAR!

Haberin Tamamı İçin:

Sırada Hangi Zam Var?

Sırada Hangi Zam Var?

Rahim Ak/ HABERTÜRK

Haftasonunda akaryakıt, otomotiv, tapu harcı alkollü içkilere yapılan vergi zamların KDV dalgası ile devam edeceği öngörülüyor. Ekonomi yönetimi bu 4 kaleme getirilen vergi artışlarından yıllık 11 milyar lira civarında ek vergi elde etmeyi amaçlıyor. Vergi zamlarının 2012 bütçesine katkısını ise 3 milyar lira olacağı hesaplanıyor. Ancak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yıl sonunda bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 1.5 olan hedefi 1 puan aşacağını söylemesinin ardından Türkiye bütçesinin, yıl sonunda 35 milyar açık vereceği ve 21.1 milyar lira olması öngörülen 2012 yılı bütçe açığının, 14 milyarlık sapmayla 35 milyara çıkacağı hesaplanıyor. Böylece yıl sonuna kadar 3 değil 14 milyar liralık gelir artışı sağlanması gerekiyor.

1 PUAN 5 MİLYAR LİRA GETİRECEK

Maliye Bakanlığı uzmanlarının hazırlayıp Başbakan Erdoğan'a sunduğu alternatifli vergi artışı paketi içinde ‘Katma Değer Vergisi (KDV) oranının yüzde 1 artırılarak yüzde 18'den 19'a çıkarılması'nın önerildiği ise gelen bilgiler arasında. 1 puanlık vergi artışı ise yaklaşık 5 milyar liralık ek vergi anlamına geliyor. Çünkü 277 milyar lira olan vergi geliri hedefinin üçte biri olan 87 milyar lirayı KDV'den elde edilecek gelir meydana getiriyor. Üstelik hem yurtiçinde alınan KDV hem de ithal ürünlerden alınan KDV'nin tahsilatı da kararın verildiğinin ertesi günü Maliye kasasına giriyor. Maliye'ye yakın kaynaklar özellikle küresel kriz ile birlikte başta Avrupa olmak üzere dünyada yaşanan KDV artışlarına dikkat çekiyor. Avrupa'da son yıllarda yapılan KDV artışları ile birlikte ortalama KDV yüzde 19'a çıkmış durumda. Diğer yandan Maliye'nin hazırlayıp hükümete sunduğu pakette KDV'si yüzde 1 ve 8 olan bazı ürünlerin oranlarının da yüzde 19'a çekilmesinin önerildiği öğrenildi.

KDV ARTIŞI İÇİN YASA GEREKMİYOR

Vergi uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot, yüzde 1 oranında artırılması gündeme gelen KDV düzenlemesi için yasa gerekmediğini, Bakanlar Kurulu kararının yeterli olduğunu söyledi. Bloomberg HT'nin yayınına katılan Kızılot, KDV'nin Türkiye'de toplanan vergilerin üçte birini oluşturduğuna dikkat çekti. Yeni vergi düzenlemelerinin 2013'ten itibaren geçerli olacağını belirten Kızılot, sigaraya sağlık vergisi getirileceğini düşünmediğini ifade etti. Kızılot, otomobilde alının ÖTV'nin bu yıl geçen yıla göre azaldığına dikkat çekti.

Haberin Tamamı İçin:

Zam Dalgası Yayılıyor

Önümüzdeki üç ay içinde sigaraya yüzde 20’nin üzerinde zam gelmesi bekleniyor. Doğalgazla, elektrik fiyatlarında ekim ayında planlanan artış rakamının da bütçe hedefleri doğrultusunda yüksek gelebileceği belirtiliyor.

Akaryakıt, otomotiv, tapu harcı ve alkollü içkilere hafta sonu yapılan zamların ardından doğalgaz ve elektriğe de zam kapıda. Önümüzdeki aya yetiştirilmesi planlanan doğalgaz zammı, elektriğe de yansıyacak. Sigara da zam için sırada. Yıl sonunda ÖTV zammı görerek yüzde 20 pahalanacak olan sigara, bu tarihten önce de vergi artışıyla karşı karşıya kalabilir. Enerji piyasası yetkililerinden edinilen bilgiye göre, haftasonu Balyoz kararlarının gölgesinde kalan vergi zamlarını, enerji zamları izleyecek. Bürokratların konuyla ilgili çalışmasını tamamlanmasının ardından, Maliye Bakanlığı’nca bütçe açığının en önemli kalemlerinden birisi olduğu hesaplanan doğalgaza zam yapılacak. BOTAŞ, gaz zammını ekime yetiştirmeye çalışacak. Konuyla ilgili bilgi veren bir yetkili, gaz zammının bütçe açığı öngörüsünden çok önce planlanmaya başladığını, dövizle alınan gazın TL ile satılmasının zaman zaman ayarlamaları kaçınılmaz hale getirdiğini belirterek, “Şu andaki fiyatlarla BOTAŞ zararına satış yapar hale geldi. BOTAŞ 2011’i milyar dolarlık zararla kapattı. Bu yıl da böyle olacak. Burada bir dengeleme kaçınılmaz hale geldi” dedi. Doğalgaz zammının yüzde 10’dan az olmayacağı hesaplanıyor. Yapılacak zamla kış aylarında yaşanabilecek olası temin sorunlarının da hafifletilmesi planlanıyor.

Nisan'da Yapılan Artışı Geçecek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de geçtiğimiz haftalarda BOTAŞ’ın maliyetinin altında doğalgaz satmasının bütçe zararlarının en önemli nedenlerinden biri olduğunu belirterek zam sinyali vermişti. En son 1 Nisan’da elektrik fiyatlarına yüzde 8.1, doğalgaz fiyatlarına da yüzde 18.72 zam yapılmıştı.

Doğalgaza yapılacak zam, elektriğin yüzde 50’sine yakını doğalgaz santrallerinde üretildiği için elektrik fiyatlarını da etkileyecek. Bu konuda da ilgili enerji bürokratları ayrı bir çalışma yürütüyor. Buradaki son kararı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verecek. Erdoğan’ın, halkı doğrudan ilgilendirdiği tepki uyandırabilecek bu zamların minimumda tutulması talimatı verdiği ifade edildi.

Sigaraya Yılbaşı Öncesi Zam Gelir Mi?

Bir zam da sigarada bekleniyor. Sigarada ÖTV’nin yüzde 65’ten 69’a çıkarılmasına ilişkin kararın ertelenmemesi halinde, yılbaşından itibaren sigaraya yüklü bir zam gelecek. ÖTV zammının maliyete yansımasının, paket başına en az yüzde 20 zam anlamına geleceği belirtildi. Ancak, bu zamdan önce yeni bir zammın da gündeme gelebileceği kaydedildi. Yapılan son zamların ardından 2013 bütçe planlamasını yeniden gözden geçirecek olan bürokratların, yıl sonundan önce yeni bir zammı gündeme alabileceği, ancak bu konunun henüz kesinleşmediği kaydedildi. Mali disiplin planının bir ayağını da tasarruf oluşturuyor. SGK harcamalarının kısılması da bu kapsamda gündeme gelen önlemler arasında yer alıyor.

9 Milyar TL’lik Zam Paketi Açığı Kapatacak

Son yapılan vergi zamlarının bütçeye yıllık katkısı 8.5-9 milyar TL olarak hesaplanıyor. Ekonomi yetkilileri, otomotiv, akaryakıt ve alkollü içeceklerdeki ÖTV ile tapu harçlarının artırılmasını düzenleyen son kararnamenin merkezi yönetim bütçesine yıllık katkısının 8.5-9 milyar lira olarak hesaplandığını bildirdi. Ekonomi yetkilileri, alınan önlemlerin etkilerinin özellikle 2013 yılı bütçesinde görüleceğini ancak bu yılki bütçeye de olumlu katkı vereceğini bildirdi.

2012’NİN İLK 8 AYINDA BÜTÇE AÇIĞI 8.5 MİLYAR TL OLDU

  • Hükümetin 2012 yılı için öngördüğü hedeflere bakıldığında yıl toplamında giderlerin yüzde 12, gelirin ise yüzde 13.4 artırılması planlandı.

  • İlk 8 aylık rakamlar ise bu hedefte sapma olduğunu ortaya koyuyor.

  • 2012’nin ilk 8 ayında giderler bir yıl öncesine yüzde 16.3 arttı.

  • Bu dönemde gelirlerdeki artış yüzde 10.8’de kaldı.

BÜTÇE BOZULURSA TÜRKİYE’DE NE GÜVEN KALIR, NE DE HUZUR

Cumartesi günü hayatımıza giren yeni vergi artışları ve sonrasında gelen zamları değerlendiren Başbakan yardımcısı Ali babacan, “Önemli olan istikrardır. Bütçe dengesi bozulursa Türkiye’de ne güven kalır, ne huzur kalır. Buna çok çok dikkat etmeliyiz ve bunun bilincinde hareket etmemiz lazım” dedi.

İçki, otomobil ve tapu harçlarındaki artışla ilgili konuşmayan Babacan, benzindeki vergi artışını ise enflasyon düzeltmesi olarak tanımladı. Babacan, “Akaryakıt vergilerinde 2009’dan bu yana bir düzenleme yapılmamış. Akaryakıtta vergiler litre başına sabittir. Litre başına belli bir kuruştur. Sadece enflasyonu karşılayacak bir ayarlama yaptık. Yani bir büyüme yok. Sadece yaptığımız 2009 Aralık’tan bu yana ne kadar enflasyon olmuşsa, o enflasyon oranında o akaryakıt içerisinde kuruş bazında sabit olan ve 2.5 yıldır değişmeyen ÖTV’yi enflasyon oranında bugüne getirmiş olduk” diye konuştu.

“Yıl sonunda cari açık ve büyüme beklediğimizden biraz daha aşağıda, işsizlik beklediğimizin bir puan altında olacak” diyen Babacan, orta vadeli programı birkaç hafta içinde açıklayacaklarını kaydetti.

‘ÖİB Elde Tüfek, Av İçin Bekliyor’

Ali Babacan ayrıca, Halkbank’ın ikincil halka arzında yüzde 24’e kadar çıkabileceklerini ancak acele etmeyeceklerini belirterek, Vakıfbank’ın ikincil halka arzıyla ilgili alınmış bir karar olmadığını bildirdi.

Babacan, “Özelleştirme İdaremize talimatı vermiş durumdayız. Onlar şimdi elinde tüfek, avcı gibi bekliyorlar. Avı gördüklerinde hemen işlemi yapabilirler yani. Dediğim gibi piyasa şartları uygun olacak. ÖİB’nin uygun gördüğü değerlerin orada biraz oluşması lazım. Önümüzdeki haftalar olabilecek diye tahmin ediyorum. Kararımızı vermiş durumdayız. Uygun piyasa şartlarını bekliyoruz” dedi.

Hızlı Davacı ‘İptal’ İçin Başvurdu

Ankara Barosu avukatlarından Sedat Vural, yapılan son vergi artışlarının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dün bireysel olarak dava açtı. Dava dilekçesinde, “SGK’dan aldığı emekli maaşı ile geçindiğini, ara sıra içki (rakı) kullandığını, memleketi Haymana’ya giderken banka kredisiyle aldığı sıralı sistem LPG’li otomobilini kullandığını” belirten Vural, bugüne kadar toplumu ilgilendiren benzer konularda 100’e yakın dava açtı. Bu davaların yüzde 80’inini kazandığını söyleyen Vural, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 12 Mart muhtırası sürecinde tutuklandığını söyleyen Vural, “SGK’dan emekliyim. Tek gelir kaynağım da 1.200 lira civarındaki emekli maaşım. Toplumsal davalarımı bitirmek için de avukatlıktan ayrılmıyorum” dedi. Vural’ın, bugüne kadar açtığı davalarını topladığı “Avukat Halkın ve Hakkın Dilidir” isimli bir de kitabı var.

Vural, 2009’da Akay Kavşağı’nın bariyerlerle kapatılmasına ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararına karşı açtığı davayı kazandı. Emeklilere banka promosyonu verilmesi konusunda açtığı dava önce reddedildi, ancak Yargıtay’dan bozuldu. Dava halen devam ediyor.

Vural, “Ben kazandığım hiçbir davadan 10 kuruş almadım. ÖTV zamları için bugün açtığım davada da 208 lira harç yatırdım. Emekli maaşımın beşte birini ödedim. Kaybettiğim davalardan dolayı gelenleri 4 taksitte ödüyorum. Kaybedersem ortalama 1000 lira geliyor. Bir de icraya koyuyorlar 1500 lira oluyor. O yüzden genellikle kaybetmemeye çalışıyorum” dedi.

‘ZAM FURYASI DEVAM EDECEK’

CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, son 11 ayda doğalgaza, elektriğe yapılan zamların ardından, Türkiye’nin yeni zamlarla karşılaştığını belirterek, bu zam furyasının devam edeceğinin anlaşıldığını vurguladı. Bütçe dengesinde yılbaşında öngörülen hedeflerin tutmayacağı görüldüğünü belirten Ayaydın, yılın ilk 8 ayında 8.5 milyar TL’yi bulan bütçe açığının GSYİH’ye oranının yüzde 1.5 olan hedefi 1 puan aşacağının altını çizdi.

YENİ ZAMLAR PİYASAYI NE YÖNDE ETKİLEYECEK?

Gülay Elif Girgin, Oyak Yatırım Ekonomist

‘Faiz indirimi beklentisi bonoyu domİne ediyor’

“Zamlar sonrasında Merkez’in duruşunda bir değişiklik beklemiyorum sonuçta bütçedeki gidişat MB için sürpriz değil. MB’nin özellikle büyüme tarafında istenilen ivme yakalanamaması durumunda faiz koridorunun üst bandında yeniden bir indirime gideceğini düşünüyorum. Zamların enflasyona etkisi yaklaşık 0.6 baz puan olacaktır. Zamlar öncesinde de Merkez’in 2012 yılı için yüzde 5 olan enflasyon hedefini tutturmasının pek mümkün olmadığı belli idi. Vergi artışlarına ilaveten doğalgaz ve elektrikte de fiyat ayarlamaları göreceğiz. Bu sene için enflasyon tahminimiz yüzde 8’dir. Faizlerle ilgili olarak zamların üzerinde büyük etkisi olacağını düşünmüyorum. Faiz indirimlerinin süreceği beklentisi şu an bono faizlerini domine etmekte.”

Gökhan Uskuay, Global Menkul Stratejist

‘TL likiditesi sürerse faizde değişiklik olmaz’

“TCMB ayağını frenden çekerken, hükümet zamlar ile frene bastı. TCMB’nin ayağını frenden çekme hızını etkileyecektir. 50 baz puanlık faiz koridoru daraltılabilir. Enflasyonist bekleyişlerin bozulması durumunda, TCMB koridorun üst bandına doğru fonlama maliyetini yükseltebilir. Zamların enflasyona yüzde 0.5-0.7 aralığında bir etkisi bekleniyor. Hedef tutmayacaktır. MB’nin politikaları ile birlikte mevduat faizlerinde düşüş gerçekleşmişti. Bu nedenle kısa vadeli sabit getirilerde getiriler düştü. Uzun vadeli tahvillerde ise tarihi düşük seviyelerdeyiz. Yatırımcılara risk almalarını tavsiye etmiyoruz. Uzun vadeli tahvil faizlerinin belirleyicisi yabancılar, kısa vadeli faizlerin belirleyicisi ise TCMB. TL likiditesi sürerse bono faizlerinde bir değişiklik olmaz.”

Tufan Cömert, Garanti Yatırım Stratejist

‘Merkez faiz koridorunu ekimde tekrar daraltır’

“Zamların ardından tahvil piyasasında görünüm bozuldu. Bu aşamada yılsonu için yüzde 7.5 olan gösterge faiz beklentimizi değiştirmiyoruz, ancak kısa vadede beklediğimiz faiz düşüşü için artık yer kalmadığını düşünüyoruz. Öte yandan TCMB fonlamayı kısmadı ve fonlama maliyeti yüzde 6’nın altına düştü. Bu durum TCMB’nin enflasyon ile mücadele yerine büyümeyi öne çıkaracağı algılaması yaratabilir. Bu da uzun vadeli tahviller için olumsuz. Enflasyondaki artış nedeniyle TÜFE’ye endeksli tahvillerde ise olumlu bir seyir bekliyoruz. TCMB’nin faiz koridorunu ekimde tekrar daraltacağını düşünüyoruz. Faiz koridorunun tavanı, TL’nin değerini korumak için kullanılıyordu, ancak ROK mekanizmasının devreye girmesi ile birlikte buna olan ihtiyaç da azalıyor. “

Veyis Fertekligil, T-Bank Baş ekonomist

‘Yeni zamlar enflasyon için talihsizlik oldu’

Haberin Tamamı İçin:

Vergi Yeniden Zamlanacak

Akaryakıt, otomotiv, alkollü içkiler ve tapu harcına gelen zamlar 2013’te ödeyeceğimiz çok sayıda vergi ve harç için esas kabul edilen ‘yeniden değerleme’ oranını da yükseltecek. Özellikle Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Emlak Vergisi katmerli artacak.

Bugün Gazetesi'nin haberine göre, son yapılan vergi artışlarının eylül ayına denk gelmesi, 2013'te ödeyeceğimiz birçok vergide de otomatik artışa yol açacak. Zamlar nedeniyle yeniden değerleme oranı beklenenden daha yüksek çıkacak.

Şimdilik yüzde 9.33

Birçok vergi, ekimden ekime 12 aylık ÜFE oranında belirlenen "yeniden değerleme oranı" düzeyinde artırılıyor. Bu oran ağustos itibariyle yüzde 9.33 idi. Eylül ve Ekim ÜFE oranları da eklendiğinde, 1 Ocak 2013 yılından itibaren birçok vergiye yapılacak otomatik zam oranı ortaya çıkacak. Geçen yıl sigaraya yapılan zamlarla sonucunda ÜFE, eylülde yüzde 1,55; ekimde de yüzde 1,60 oldu. Yeniden değerleme oranı yüzde 10.26 idi.

Vergiye zam yapılmamış olsaydı, bu yıl yeniden değerleme oranı geçen yılın çok daha altında çıkacaktı. Çünkü eylül ve ekim aylarındaki yüzde 1,60'a varan oranlar hesaptan çıkacak, daha düşük ÜFE oranları girecekti.

Harç ve cezalar artar

Ancak son vergi paketi ÜFE'yi yükseltirken yeniden değerleme oranının da yaklaşık 1 puan daha yukarıda oluşmasına yol açacak. Pakette enflasyona yol açan en etkili kalem ise akaryakıt ÖTV'si oldu. Akaryakıt zamlarının vergi paketine sürpriz bir şekilde girmesinde, yeniden değerleme hesabının etkili olduğu ifade ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtAli BabacanAnkaraAydınBakanlar KuruluBalyoz DavasıBaşbakanBaşbakan YardımcısıCumhuriyet Halk PartisiHalkbankİstanbulMehmet ŞimşekRecep Tayyip ErdoğanSGKTaner YıldızYargıtayZamvergizam
Görüş Bildir