Dubaı World Cup 2013 Gecesinin Star Adayları (2)

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Dubai World Cup 2013 Gecesinin Star Adayları (1)

Dubai World Cup 2013 Gecesinin Star Adayları (1)

Reşat Y. Köstem

30 Mart Cumartesi Gecesi, Dubai Meydan Hipodromu’nda, thoroughbred’lerin katılacağı 8 koşu koşuda 5 kıta,13 ülkeden gelen safkanlar start alacak. Bu koşulara kayıtlı 109 safkandan 41’inin uluslar arası G1 koşu/koşular kazanmış isimler olmaları bu yıl da Meydan Hipodromu’nda unutulmaz mücadeleler izleyeceğimizi gösteriyor.

Yazımızda, DWC koşularının günümüze kadar olan değişiminden ve bazı istatistiki sonuçlarından söz edip, bu yılın yıldız adaylarını saptamaya çalışacağız.

İlk göze batan istatistik,kazanan safkanlarla ilgili. Caller One 2001 ve 2002 Dubai Golden Shaheen; Firebreak 2003 ve 2004 Godolphin Mile; Kassbaan 1996 Dubai Golden Shaheen, 1997 Godolphin Mile Koşuları birincilikleriyle DWC geceleri farklı yıllarda koşu kazanma başarısı gösteren isimler.

Dubai World Cup gecelerinin en çok koşu kazanan jokeyi unvanını 19 koşu ile Lanfranco Dettori, antrenörü unvanını da 30 koşu ile Saeed bin Suroor elinde bulunduruyor. Aynı DWC gecesinde 3 koşu kazanma başarısı gösteren 2 jokey var. Bunların ilki; 1997 yılında Kassbaan’la Godolphin Mile, Atraf’la Dubai Golden Shaheen ve Singspiel’le Dubai Worl Cup kazanan Jerry Bailey; ikincisi 2003 yılında Firebreak’le Godolphin Mile, Sulamani’yle Dubai Sheema Classic ve Moon Ballad’la Dubai World Cup’ı kazanan Lanfranco Dettori. Saad bin Suroor’de; 1997, 1998, 1999, 2000 ve 2003 yılları World Cup gecelerinde 3’er koşu kazanmayı başaran tek antrenör.Koşulara gelince:

Haberin Tamamı İçin:

Dubaı World Cup 2013 Gecesinin Star Adayları (2)

Reşat Y. Köstem

Dubai World Cup (G1) başta olmak üzere Dubai Sheema Classic (G1) ve Dubai Duty Free (G1) Dubai’deki final gecesinin öne çıkan 3 koşusu konumundalar. Bu koşularda start alması beklenen 38 safkanın 26’sı uluslararası G1 koşu kazanmayı başarmış isimler. Irish St. Leger galibi Royal Diamond’ı da bu gruba eklersek G1 koşu kazanan safkan sayısı 27 oluyor. Geriye kalan 11 safkandan 5 isim de G1 koşularda plase olmayı başardı. Farklı yarışçılık kültürlerine sahip ülkelerden bu kadar çok sayıda nitelikli safkanı bir arada mücadele ederken Dubai ve USA -Breeders’ Cup- dışında izleyebilmek pek kolay değil. Bu konuda bir örnek verecek olursak; Japon Cup Turf (G1)’ü, Orfevre’i geçerek kazanan ve 3 yaşında Japonya’da bir kahraman olan dişi safkan Gentildonna ’yı, yarışseverler ülkesi dışında ilk kez Dubai’de izleme şansını bulacaklar…

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriDubaiJaponyaStar tv
Görüş Bildir