Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

DTO imkânları kişisel kampanya için kullanılamaz!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

DTO imkânları kişisel kampanya için kullanılamaz!

DTO imkânları kişisel kampanya için kullanılamaz!

DTO Yönetim Kurulu Başkan Adayı Salih Zeki Çakır, 5 Mart 2013 tarihinde DTO binasında yapılması kararlaştırılan seçimlerin, daha büyük bir salonda yapılmasının üyelere saygının gereği olduğunu söyledi. 8 binden fazla üyesi olan DTO’nın seçimlerinin dar mekânlarda yapılmasının, sadece ufuksuzluk değil üyelere de değer vermemek olduğunu söyleyen Çakır, demokratik davranmadıkları sebebiyle mevcut yönetimi de uyardı.

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Adayı Salih Zeki Çakır’ın açıklamaları şöyle;

Çok fazla katılım olması beklenen böyle bir seçimin kısıtlı imkânlara sahip hizmet binasında yapılmasını kasıtlı buluyorum.
“5 Mart 2013’de yapılması kararlaştırılan DTO seçimlerinin hayırlı olmasını diliyorum. “DTO Değişim Grubu” olarak hedefimiz; “Güçlü Oda, Güçlü Denizcilik” tir.
Defalarca söylememize rağmen, seçimlerin DTO salonunda yapılmasına dair karar alınması sektörümüz adına üzüntü vericidir. 8 bin üyesi olan DTO’nun seçimlerinin çok dar mekânlarda yapılması, vizyonsuzluk ve üyelere değer vermemektir. Karar mutlaka değiştirilmelidir. Denizciliği ülkemizin birinci derece stratejik ve lokomotif sektörü yapabilmek için değişimi şimdi başlatmalıyız. Üyelere değer vereceğiz, odayı komitelerin gerçek temsilcileri ile birlikte yöneteceğiz. Vizyonsuzluğu sona erdireceğiz.
Tekrar ediyoruz, ülkemizin en büyük denizcilik kamu kuruluşu DTO’nun seçimleri, İstanbul metropolünün en büyük salonlarında yapılmalıdır. Biz, “DTO Değişim Grubu” olarak bu konuda ilgililer nezdinde girişimlerimizi başlattık. Üyelerimizin, bu demokratik haklarını kullanma yarışında, mevcut yönetim tarafından 1–0 yenik başlatılma çabalarına asla prim vermeyeceklerine can-ı gönülden inanmaktayız.

DTO imkânları kişisel kampanya için kullanılamaz, DTO tüm denizcilerindir!
Seçimin adil ve demokratik bir iklimde, barışçıl bir ortamda yapılması için hepimize, öncelikle de mevcut yönetime büyük sorumluluk düşmektedir.
DTO binası bugünlerde Sayın Metin Kalkavan’ın seçim bürosu gibi kullanılmaktadır. DTO’nun, Sayın Metin Kalkavan’ın seçim karargâhı olarak kullanmaktan vazgeçilmesi gerekir. Odanın web sitesi (denizticaretodasi.org.tr) Sayın Metin Kalkavan’ın kişisel bloğu gibi kullanılmaktadır. Mevcut başkanlık gücüyle ve odanın olanakları kullanılarak, seçim karargâhına dönüştürdükleri DTO’ya çağırdıkları üyelerimize adeta güç gösterisinde bulunulmaktadır.
Yönetim, alternatifsiz şekilde on yıldır bu tür keyfiliklere alışkın olabilir. Ancak, şeffaflık ve demokrasiye aykırı davranışlardan kesinlikle vazgeçilmelidir.

NACE kodlarına aykırı şekilde komitelerde seçim dizaynı yapıldı
Mevcut yönetim, çok sayıda şirketi ilgili olmadıkları meslek gruplarına kaydırmıştır. Seçim telaşıyla yapılmış bu hatalı işlem düzeltilmelidir.
Mesela, Ro-ro firmasının gemi inşaat komitesinde ne işi var? Denizcilik eğitim firmasının armatörlük komitesinde ne işi var? Firma 17. komitede iken aynı işi yapan şubesi 34. komiteye neden yazılır? 9. komitede sualtı hizmetlerinde faaliyet gösteren bir şirketin 47. komiteye dahil edilmesinin açıklaması var mıdır? Böyle yüzlerce örnek var.
Yapılan işlem, NACE kodlama sisteminin amacına ve prensiplerine aykırıdır. On yıllık DTO yönetimi ya bunları bilemeyecek kadar yorgun ya da seçime dönük bir plan yürütüyor. Bu yetmezmiş gibi Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı’nın NACE kodlarına dair açıklamasını da tevil götürmez hatalarını örtmek için kullanıyorlar. Bizim NACE kodlama sistemine itirazımız olamaz. İtirazımız, firmaların faaliyet alanları dışındaki meslek gruplarına kaydırılıp, kendi amaçları doğrultusunda bir dizayn çabalarıdır. DTO üyeleri bunu şark kurnazlığı olarak değerlendirmektedir. Takdir değerli üyelerindir.
Yönetimi demokrasiye, şeffaflığa, komitelere ve üyelere saygılı olmaya davet ediyoruz. Tüm denizcilere Allah selamet versin.”

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Hayati Yazıcıİstanbulweb
Görüş Bildir