Merak Etmeyin, Türkiye'de Risk Yok

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Dışı Başka, İçi Başka

The Economist'in sahibi Pearson, yöneticilerine ve kurumsal müşterilere gönderdiği e-postada, "Merak etmeyin, risk yok" mesajı verdi

Gezi Parkı protestolarını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı 'Democrat or Sultan?' (Demokrat mı sultan mı?) başlığıyla kapağına taşıyan İngiliz ekonomi dergisi The Economist'i bünyesinde barındıran yayıncılık kuruluşu Pearson, yöneticilerine gönderdiği e-postada 'Türkiye'de varlık ve yatırımlarınız için acil bir risk yok” dedi. Türkiye'deki bazı uluslararası şirketlere de gönderilen ve Türkiye'nin geçen hafta son yılların en büyük protestoları ile sallandığına değinilen e-postada, "Bu protestolar ne bir devrimin başlangıcı ne de Arap Baharı'na benziyor. Orta sınıf, daha fazla demokratikleşme ve Başbakan Erdoğan'ın artan gücüne bir sınır istiyor. Eğer polis şiddeti önemli ölçüde artmazsa, protestolar gelecek 2-3 hafta içinde kendi kendine tükenecektir" denildi.

‘YATIRIM ORTAMINI ETKİLEMEZ’

Protestoların Türkiye'deki yatırım ortamını etkilemeyeceği görüşüne yer verilen e-posta'da, yaşanan olayların olası sonuçları da tek tek sıralandı. Pearson'a göre Gezi Parkı protestolarının şu etkileri olacak: 

Bazı yatırımcılar, Türkiye'yi öncesine göre daha riskli görüp, yatırımlarını erteleyebilir veya azaltabilir. Daha az riskten kaçınan şirketler için, bu durum önde rekabet etmek için bir fırsat sağlayabilir. 

Türk Lirası, zayıf ve volatil (dalgalı) kalacaktır. Durum normale döndükten sonra (stabilize olduktan sonra) TL kayıplarını geri toplayacak.

PEARSON 169 YILLIK BİR KURUM

1844 yılında Samuel Pearson tarafından kurulan Pearson, 1950'lerde İngiliz finans gazetesi Financial Times'ı bünyesine kattıktan sonra ekonomi dergisi The Economist'in de yüzde 50'lik

hissesini satın aldı. 1960'ların sonunda yayıncılık şirketi Longman'ı ve 1970'de Penguin Books'u satın alan Pearson, New York ve Londra Borsa'larında da işlem görüyor. Yönetim Kurulu Başkanlığını Glen Moreno'nun yaptığı Pearson, 2012 yılında 6.1 milyar sterlinlik (18 milyar TL) satış geliri ve 936 milyon sterlinlik (2.7 milyar TL) faaliyet karı açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBorsaGezi ParkıİngilterePolisRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir