Dikkat Bebeğinizi Sarsmayın!

-

Dikkat Bebeğinizi Sarsmayın!

Dikkat Bebeğinizi Sarsmayın!

Ebeveynlerin bebeklerini bilinçdışı sarsmaları sonucunda sarsılmış bebek sendromu ortaya çıkmaktadır. Ebeveynlerin oldukça yorulduğu bebeğin ilk üç ayında, kolik sancı dediğimiz ağlama nöbetleri bazı ebeveynlerin öfkelerine yenilerek bebeklerini kollarından ya da göğüslerinden tutarak sallamasıyla sonuçlanır. Henüz boyun kasları güçlenmemiş bebeklerin başlarını kontrol etmekte zorlandığı bu dönemde sarsılmaları sonucunda beyin, kafatasının içerisinde öne arkaya hareket eder. Bu sarsılmalar daha yumuşak ve sıvımsı bir yapıda olan bebek beyninin kan damarlarının ve beyin hücrelerinin kopmasına neden olur. Bu durumda oluşan beyin kanamaları bebeğin ölümüne yol açabilir.

Sarsılmış bebek sendromunun ortaya çıkardığı hasarlar ise; beyin sarsıntısı, omurilik hasarı ya da felci, göz bozukluğu ya da körlük, çeşitli felçler, gelişim geriliği, kırık kemikler ve çıkıklar, en önemlisi de zeka geriliği…

Sevgili anne ve babalar lütfen iki yaşın altındaki herhangi bir çocuğu oyun nedeniyle de olsa sarsmayın, eğer bebeğiniz sürekli ağlıyorsa doktorunuza başvurun, her bebek ilk aylarında ağlar ve bunun genellikle bir sebebi olur. Eğer bebeği bilerek ya da istemeden sarstınızsa, korkmadan ve utanmadan onu bir sağlık kuruluşuna götürün. Beyindeki herhangi bir kanama, eğer doktorlara bebeği sarstığınızı söylerseniz tedavi edilebilir. Bu bebeğinizi daha sonra çıkabilecek birçok sorundan korur, hatta hayatını kurtarır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

oyun
Görüş Bildir