Ulaştırma Bakanı Yıldırım: 'Dev Projelerimiz Var'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Dev Projelerimiz Var

Dev Projelerimiz Var

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, 2013'de hayata geçirecekleri projeleri AA'ya anlattı.

ANKARA - Tamer Toğanaş

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ulaştırma, denizcilik ve haberleşme sektörlerinde 2012'deki gelişmeleri ve bakanlığının 2013 hedeflerini AA muhabirine değerlendirdi.

Son 10 yılda ulaştırma, denizcilik ve haberleşme hizmetleri için toplam 140 milyar liralık yatırım yaptıklarını söyleyen Yıldırım, adeta ülkeyi yeniden inşa ettiklerini kaydetti.

Son 10 yılda 10 binin üzerinde projeyi tamamlayarak hizmete verdiklerini hatırlatan Yıldırım, ''Bu bağlamda 2013 yılında da 102 yeni projeyi başlatacak, 434 projeye devam edecek, 111 projeyi ise hizmete vereceğiz'' dedi.

Havalimanı ihalesi

Özellikle Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu ve bir buçuk asırlık rüya Marmaray'ın 2013 yılı içerisinde hizmete girecek olmasının kendisini şimdiden heyecanlandırdığını belirten Yıldırım, yine dünyanın en büyük projelerinden biri olan İstanbul'a 3. hava limanı projesinde ise son aşamaya gelindiğini, 2013 yılının başında ihalesinin yapılacağını bildirdi. 2016 yılında hizmete girecek olan 3. hava limanının 150 milyon yolcu kapasiteye sahip olacağını hatırlatan Yıldırım, hava limanı için yaklaşık 10 milyon liralık bir yatırım yapılacağını kaydetti.

3. köprü yer teslimi

Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü ihalesini yaptıklarını hatırlatan Yıldırım, bu projede de 2013 yılı içinde yer teslimini yaparak, bir an önce çalışmaları başlatmayı hedeflediklerini bildirdi.

Ankara metrosu

Devraldıkları Ankara Metrosu'nda birkaç ay içinde çok büyük yol kat ettiklerini anlatan Yıldırım, 2 yılda bitirilemez denilen ve sözleşmeye göre 2014 yılının ikinci ayında bitirilecek olan Kızılay-Çayyolu ile Batıkent-Sincan hatlarını, 29 Ekim 2013 tarihinde açmayı planladıklarını söyledi.

Bilişim

Yıldırım, 2013 yılında da yine altyapı ve siber güvenlik yatırımlarına devam edeceklerini belirterek, ''Yatırımların yanı sıra sektörün hem Türkiye'de hem de yurt dışında önünü açacak yasal düzenlemeleri de parlamentoya taşıyacağız. 2013 yılı da Bilişim sektörünün hızına hız kattığı, önündeki engelleri bir bir aştığı bir yıl olacak'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016AnkaraBinali YıldırımİstanbulTürk Kızılayı
Görüş Bildir