Demirtaş: 'Öcalan ile Görüşecek İkinci Heyet Hazır'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Demirtaş: 'Öcalan ile Görüşecek İkinci Heyet Hazır'

Demirtaş: 'Öcalan ile Görüşecek İkinci Heyet Hazır'

BATMAN - Barış sürecinin sekteye uğramaması için uğraş verdiklerini belirten Demirtaş, "Barışı içtenlikle istiyoruz. Masanın iki tarafında Başbakan olursa müzakere olmaz. Öcalan’ın fiziki koşullarının müzakere için yeterli olmadığını söylüyoruz. Masanın diğer ucunda da konunun siyasi muhatabı olmalı" dedi.

Batman’da BDP’nin 2’inci Olağanüstü İl Kongresi bir düğün salonunda gerçekleştirildi. Türk Bayrağı’nın da bulunduğu salona, ’Kürt kadın siyasetçilerine yönelik katliamı kınıyoruz’, ’Paris’te katledilen üç kadın siyasetçisine atfettiğimiz 2. Olağanüstü kongremize hoş geldiniz’, ’Tutuklamalarla bu halkı bitiremezsiniz’ yazılı pankartlar asıldı. Kongrede Kürtçe konuşan BDP Batman Milletvekili Ayla Akat, bir süre önce Milletvekili Ahmet Türk ile İmralı’da Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmede Öcalan’ın Kürt kadınlarına selam gönderdiğini belirterek, "Biz de buradan İmralı’ya selam gönderiyoruz" dedi.

DEMİRTAŞ: TÜM GÜCÜMÜZLE ÖCALAN’IN ARKASINDAYIZ

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1920’lerden beri Kürt halkının sıradan gün görmediğini savunarak, "25-30 yıl önce buralarda bir başçavuş, bir Cumhurbaşkanı gibiydi. Buralarda bir başçavuş kral gibiydi. Bunları yakın geçmişte yaşadık. Kürt halkı, bugün Genelkurmay Başkanı’nı bile takmayacak hale geldi" diye konuştu.

Demirtaş yeni süreçten söz edildiğini ancak ne Batman, ne Hakkari ne de mahkeme salonlarına bu sürecin yansımasını henüz görmediklerini kaydederek şunları söyledi:

"İmralı sürecini canı gönülden destekliyoruz. Öcalan’ın arkasındayız. Ona güvenimiz tamdır. Bunun için üzerimize düşeni elbette göstereceğiz. Deniliyor ki; parti, Kandil ve Avrupa başka düşünüyor. Maalesef onlar partimizin ruh halini bilmeyecek durumdalar. Biz parti olarak tam gücümüzle Öcalan’ın arkasındayız. Öcalan’ı bu hükümet Kürtlere karşı kullanacak diyenlere de bir çift sözümüz var; Öcalan, Ortadoğu’nun politikasını önceden bilen liderdi. ’O’nu Kürtlere karşı enstrüman olarak kullanacağız’ diyenlere de pes doğrusu. Sayın Öcalan, beton çukurda sizden daha iyi siyaset yapıyor."

Haberin Tamamı İçin:

Demirtaş: Öcalan'ın Arkasındayız

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Biz İmralı'da Öcalan'ın başlattığı bu süreci can-ı gönülden destekliyoruz. Parti olarak bütün halkımızla tabanımızla birlikte Öcalan'ın arkasındayız. Güvenimiz tamdır." dedi. İmralı ile görüşme sürecinin tıkanması krizinin kendilerinden kaynaklanmadığını söyleyen Demirtaş, "Paris cinayetleri şu anda İmralı sürecinin yavaşlamasının bir nedenidir. Biz daha müzakerenin başlangıç aşamasındayız. Müzakere sağlıklı bir şekilde başlasın diye uğraşıyoruz." dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Batman İl Başkanlığı'nın 2. Olağan Kongresi'ne BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Milletvekili Ayla Akat, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Batman Belediye Başkanvekili Serhat Temel, ilçe belediye başkanları, şube başkanları ile partili üyeler katıldı.

Burada konuşan Selahattin Demirtaş, BDP'nin 5 yıldızlı otellerde kurulmuş bir parti olmadığını belirterek, "Öyle olsaydı bu güne kadar bin defa bitmiş olurdu. Bu operasyonları yapanlar bunu anlayacak kapasiteye sahip olmadıkları için KCK Operasyonlarıyla bu partinin biteceğini sandılar. BDP halkın desteğiyle kurulmuş bir halk hareketidir.” ifadelerini kulandı.

Son 100 yıldır hiç olağan bir dönem yaşamadığını ifade eden Demirtaş, "Kürt halkı 100 yıldır tek bir gün bile olağan sıradan bir gün yaşamadı. Bu bizim tercihimiz değildir. Bizi köleleştiren yeryüzünden silmek isteyen devletlerin dayattığı bir politikaydı. 1920’li yıllardan bu yana bu kadar trajedi yaşamış bir halk artık 2000’li yıllarda özgürlüğünü kendi vatanında onurlu bir halk olarak yaşamayı hak ediyor. Bundan 30 yıl önce bir başçavuş bölgenin devlet başkanı gibiydi. Bir başçavuş bir ili, ilçeyi tek başına yönetebiliyordu. Özellikle bu bölgede başçavuş demek oranın kralı demekti. Başçavuşun Kürdistan halkına kan kusturduğu günlerden, Kürdistan halkının Genel Kurmay Başkanını takmadığı günlere geldi." dedi.

"BU KADAR İNSAN TUTUKLUYKEN YENİ BİR SÜREÇTEN KİM NEDEN SÖZ EDEBİLİR?"

Yeni süreç hakkında değerlendirmelerde bulunan Demirtaş konuşmasında şunları dile getirdi:

"Şimdi yeni bir süreçten söz ediliyor. Yeni bir süreç başlatalım. Yani bir diyalog süreciyle sorunu çözelim deniliyor. Ankara'da bunu söyleyenler var. Ama biz daha bunun Batman sokaklarına yansıdığını görmedik. Yeni bir süreç başlattık diyenlerin yapması gereken ilk şey, bu halk ve bu parti üzerindeki bu hukuk dışı faşizan bakılara son vermektir. Bu kadar insan tutuklu iken daha da tutuklanmaya devam ederken yeni bir süreçten kim neden söz edebilir? Biz İmralı'da Öcalan'ın başlattığı bu süreci can-ı gönülden destekliyoruz. Parti olarak bütün halkımızla tabanımızla birlikte Öcalan'ın arkasındayız. Güvenimiz tamdır. Şu tartışmalara dikkat edin. Deniliyor ki BDP başka düşünüyor, Öcalan başka düşünüyor, Kandil, Avrupa başka düşünüyor. Şimdi bunu söyleyenler bu partiyi bu halkı hiç tanımayanlardır. Zerre kadar bu halkın bu hareketin ruh dünyasını duygularını anlamayanlardır. Burada Açık ve net ifade ediyorum. Biz parti olarak bütün gücümüzle Öcalan'ın arkasındayız. Onun yürüteceği sürecin arkasındayız."

"GÖZLERİMİZLE DEĞİŞİKLİKLERİ GÖRMEK İSTİYORUZ"

Halkın artık pratik politik değişiklikleri görmek istediğini söyleyen Demiştaş, "Biz bunu artık gözlerimizle görmek istiyoruz. Kulaklarımızla duymak yetmez gözlerimizle değişiklikleri görmek istiyoruz. Bunun içinde fazla zamanımız yok. Bu işi zamana yaymak tehlikelidir. Bu işi zamana yaymak tehlikelere, provakasyonlara davetiye çıkarmaktır. O nedenle İmralı'ya giden ilk siyasi heyetimizin ardından ikinci siyasi heyetin ve sonrasında da düzenli görüşmelerin artık başlaması gerekir. Bu konuda ki kafa karıştırmaya dönük her türlü açıklamaya karşı halkımızın da dikkatli olması lazım." diye konuştu.

"BU KRİZ VE TARTIŞMALARIN HİÇBİRİ BİZDEN KAYNAKLI DEĞİL"

Partilerinin bütün görüşleri derleyip topladığını, yeniden İmralı'ya giderek Öcalan'la tartışmaya yürütmeye hazır olduğunu söyleyen Demirtaş, "Söz konusu olan tıkanıklık bizden kaynaklı bir tıkanıklık değil. İlk heyetin gidişinden bu yana görüyorsunuz şu gidecek bu gidecek tartışması yapılıyor. Şu gün gidilecek bu gün gidilecek krizleri yaratılıyor. Bu kriz ve tartışmaların hiç biri bizden kaynaklı değil. Burada çok açık bir şekilde ifade edeyim. Krizin birinci nedeni Paris’te katledilen üç Kürt kadın siyasetçisin faillerinin henüz ortaya çıkmamış olmasıdır. Arkasında ki güçlerin henüz aydınlatılmamış olmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti devleri ve hükümetinin Bu konuda ki tavrının henüz netleşmemiş olmasıdır. Paris cinayetleri şu anda İmralı sürecinin yavaşlamasının bir nedenidir. Biz daha müzakerenin başlangıç aşamasındayız. Müzakere sağlıklı bir şekilde başlasın diye uğraşıyoruz. Orta da bir masa var bu masanın iki tarafımda şu anda başbakan oturuyor. Burda bir problem var. Orda bir müzakere masasından söz edilemez Şu anda başbakan tek başına müzakere yürütüyor. Adaya avukatlar, siyasetçiler gidemiyor.Öcalan kendi düşüncelerini dışarıya yansıtamıyor. Sadece AK Parti konuşuyor. Tek taraflı bir müzakere olu mu? Kiminle müzakere yapıyorsunuz?"

Kaynak: Cihan

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanGenelkurmay BaşkanıHakkariİmralıSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir