Irak'tan Türkiye'ye Kerkük Notası

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Davutoğlu'ndan Sürpriz Kerkük Ziyareti

Davutoğlu'ndan Sürpriz Kerkük Ziyareti

Davutoğlu'nun Kerkük'e gideceği güvenlik açısından gizli tutuldu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün beraberinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Dişişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Türkiye'nin geri çağırdığı Suriye'nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhan ile birlikte Kuzey Irak'ın Erbil kentine geldi.

Bakan Davutoğlu, dün akşam Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile yaklaşık 2.5 saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmede, Suriye ve terör olaylara ele alındı. Görüşmenin ardından geceyi Erbil'de geçiren Davutoğlu'nun Türkiye'ye dönmesi beklenirken, sürprüz bir kararla Kerkük'e gitme kararı aldı.

Bakan Davutoğlu'nun Kerkük ziyareti güvenlik açısından gizli tutuldu. Davutoğlu, beraberindeki heyetle birlikte sıkı güvenlik önlemleri altında Erbil'den Kerkük'e geçti.

DAVUTOĞLU: 75 YIL ARADAN SONRA KERKÜK'E GELEN İLK TÜRKİYE CUMHURİYETİ DIŞİŞLERİ BAKANI OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUM

Kerkük'e ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Twitter hesabından bunu "75 yıl aradan sonra Kerkük'e gelen ilk Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olmanın gururunu yaşıyorum." cümlesi ile duyurdu.

Davutoğlu, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'i ziyaretinden de bir fotoğrafı paylaştı.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

75 yıl Sonra Kerkük’e İlk Ziyaret

75 yıl Sonra Kerkük’e İlk Ziyaret

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

'Davutoğlu'nu Tutuklama Hakkımız Var'

'Davutoğlu'nu Tutuklama Hakkımız Var'

Irak Dışişleri Bakanlığı bugün sert bir açıklama yaparak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kerkük’e gidişini eleştirdi. Açıklamada, Davutoğlu’nun ziyaretinin Bağdat’ın bilgisi ve onayı dışında gerçekleştirildiği belirtildi.

Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin danışmanı, "Türkiye çok açık bir biçimde Irak'ın işlerine karışıyor, T.C. Büyükelçiliği kapatılmalı, Davutoğlu'nu tutuklama hakkımız var" açıklamasında bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Davutoğlu Muhaliflerle Görüşüyor

Davutoğlu Muhaliflerle Görüşüyor

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Erbil'de, Suriye muhalefeti ile bir araya geldi.

Haberin Tamamı İçin:

Irak'tan Davutoğlu'na Sert Tepki

Irak'tan Davutoğlu'na Sert Tepki

Irak Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kerkük ziyaretinin Bağdat hükümetinin bilgisi ve onayı dışında gerçekleştirildiğini belirterek duruma sert tepki gösterdi. Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin basın danışmanı, söz konusu ziyaretin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirtirken, milletvekili Abdulhadi el Hasan "Davutoğlu'nu tutuklama hakkımız var" dedi.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani ile görüşmeler yapmak üzere Erbil'de bulunan Bakan Davutoğlu bu sabah sürpriz bir kararla Kerkük'e gitti.

Kerkük'ten yeniden Erbil'e dönen Davutoğlu, akşam saatlerinde de Suriyeli Kürt liderlerle bir araya geldi.

GÜVENLİK İÇİN GİZLİ TUTULDU
Sabah saatlerinde beraberindeki heyetle Erbil’den Kerkük'e geçen Davutoğlu'nun ziyareti güvenlik açısından gizli tutuldu. Irak hükümeti Davutoğlu'nun ziyaretine çok sert tepki gösterdi.

Haberin Tamamı İçin:

Irak'a Yanıt Hüseyin Çelik'ten

Irak'a Yanıt Hüseyin Çelik'ten

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük ziyaretine tepki gösteren Iraklı yetkililere yanıt verdi.

AKP'li Hüseyin Çelik, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu2nun Kerkük'e yaptığı ziyaretle ilgili olarak Irak Hükümeti ve Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin basın danışmanının sözlerine Twitter'dan sert tepki gösterdi.

Çelik'in açıklamaları şöyle:

  • Amerikalıların yıllarca Irak'ı işgal etmesinden ve arkasında yüz binlerce dul ve yetim bırakmasından rahatsızlık duymayan Malikî zihniyeti Her nasılsa Sayın Davutoğlu'nun Kerkük'e yapmış olduğu son derece barışçı ve iyi niyetli ziyaretinden rahatsız oluyor.

  • Etkin ve aktif bir dış politika vizyonuna sahip olmanız, ille de her zaman başkalarının size geleceği anlamına gelmez. Bir çok konuda ABD'lilerin bize gelmesi,onların daha zayıf olduğu anlamına gelmez. "Niye Barzanî gelmiyor biz gidiyoruz?" itirazı anlamsızdır.

Haberin Tamamı İçin:

Irak'tan Türkiye'ye: 24 Saat İçinde Ülkeyi Terk Edin

Irak'tan Türkiye'ye: 24 Saat İçinde Ülkeyi Terk Edin

Irak Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük ziyaretinin Bağdat hükümetinin bilgisi ve onayı dışında gerçekleştirildiğini belirterek duruma sert tepki gösterdi.

"24 SAAT İÇİNDE ÜLKEYİ TERK EDİN"
Iraklı milletvekili Abdulhadi el Hasan ise, "Davutoğlu'nu tutuklama hakkımız var" derken, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi'nin 24 saat içinde ülkeyi terk etmesini talep etti.

Haberin Tamamı İçin:

Irak'tan Ankara'ya Nota

Dün Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Kerkük ziyeretine sert tepki veren Irak bugün tepkisini diplomatik boyuta taşıdı ve Türkiye'ye nota verdi.

'Davutoğlunu tutuklama hakkımız var!'

Irak Dışişleri Bakanlığı sert bir açıklama yaparak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kerkük’e gidişini eleştirdi. Açıklamada, Davutoğlu’nun ziyaretinin Bağdat’ın bilgisi ve onayı dışında gerçekleştirildiği belirtildi

Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin danışmanı, "Türkiye çok açık bir biçimde Irak'ın işlerine karışıyor, T.C. Büyükelçiliği kapatılmalı, Davutoğlu'nu tutuklama hakkımız var" açıklamasında bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye'den Irak'a Jet Yanıt

Dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük ziyeretine sert tepki veren Irak bugün tepkisini diplomatik boyuta taşıdı ve Türkiye'ye nota verdi. Türkiye'nin yanıtı gecikmedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Kuzey Irak ziyareti sırasındaki Kerkük'e geçmesi Bağdat yönetimi tarafından resmen kınandı. Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, düşük seviyeli bir diplomatın Türkiye’nin Bağdat Maslahatgüzarı ile bir araya gelerek, nota mektubunu kendisine ilettiği belirtildi..

Irak hükümetinin, Türkiye'den 'acil bir açıklama' beklentisi de notada yer adı

TÜRKİYE'DEN JET YANIT

Haberin Tamamı İçin:

Irak nota verdi... Ankara ‘Dikkat’ uyarısı yaptı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önceki gün gerçekleştirdiği Kerkük ziyaretinin ardından Irak’taki Nuri El Maliki hükümetinin, “Türkiye açık bir biçimde Irak’ın işlerine karışıyor, T.C. Büyükelçiliği kapatılmalı, Davutoğlu’nu tutuklama hakkımız var” şeklindeki açıklaması, dün yerini notaya bıraktı.

Irak Dışişleri Bakanlığı, dün Türkiye’nin Bağdat Maslahatgüzarını bakanlığa çağırarak nota verdi. Notada, Kerkük ziyaretinin, “Diplomatik usul ve teamüllere uymadığı” iddia edilerek, “Türkiye’den açıklama bekliyoruz” ifadesi yer aldı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, nota üzerine, Irak’ın Ankara Büyükelçisi Abdül Amir Kabil Abi Tabikh’i çağırarak, Türkiye’nin tepkisini iletti.

‘Açıklamalarınıza dikkat edin’

Feridun Sinirlioğlu, Iraklı Büyükelçisiyle, “Irak hükümetinin, Türkiye’ye yönelik iddiaları kabul edilemez. Türkiye, dış politikasını her zaman açık seçik beyan etmiş ve bu yönde adımlar uygulamıştır. Türkiye’nin Irak konusunda hiçbir gizli gündemi bulunmamaktadır. Irak hükümeti, Türkiye konusunda yaptığı açıklamalarda dikkatli olmalı” uyarısını gönderdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriAnkaraHüseyin ÇelikIrakÖmer ÇelikSuriyeTerörTwitter
Görüş Bildir