D. H. Lawrence ve Kadınlara Dair Yeni İpucu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

D. H. Lawrence Ve Kadınlara Dair Yeni İpucu

D. H. Lawrence Ve Kadınlara Dair Yeni İpucu

Yeni bulunan ve yayımlanmamış bir elyazması “Lady Chatterley’nin Aşığı”nın ünlü yazarının kadınlar hakkındaki tutumuna ilişkin düşünceleri değiştirecek gibi.

İngiliz yazar D. H. Lawrence’ın “müstehcen arzular” ve “etcil-şehvet” üzerine yazdığı yayımlanmamış bir yazı yazarın kadınlara karşı tutumuna ilişkin tartışmaları yeniden alevlendirdi.

“Lady Chatterley’in Aşığı” (Lady Chatterley’s Lover) ve “Âşık Kadınlar”ın (Women in Love) yazarı Lawrence, seksizm ve kadın düşmanlığı ile suçlansa da bir İngiliz akademisyen tarafından bulunan elyazmasının yazarın “cinsiyet sorunlarına açık fikirli yaklaşımını” ortaya koyduğu düşünülüyor.

Elyazması, Nottingham Üniversitesi’nde İngiliz edebiyatı dersleri veren Dr. Andrew Harrison tarafından, zamanında “Adelphi” adlı bir aylık bültenin editörlüğünü yapan John Middleton Murry’nin belgeleri arasında bulunmuş.

Mühendis gözüyle kadınlar

Lawrence’ın yazısı, “Adelphi”nin Nisan 1924 sayısında “JHR” imzasıyla yayımlanan “Kadınların Çirkinliği” başlıklı bir yazıya cevap niteliği taşıyor. JHR’nin ise güzel bir kadın gördüğü her seferinde neden dehşete kapıldığı merak uyandıran John Hall Rider adlı bir elektrik mühendisi olduğu düşünülüyor.

JHR, “Her kadın, adı ağza bile anılamayacak kadar korkunç bir musibetin tohumuyla birlikte doğar,” diye yazmış. “Öyle bir musibet ki bu insan—bütün tutku ve ihtiraslarıyla basit bir yaratık—en korkunç kabuslarında bile göremez, asla tahayyül bile edemez.” Ve eklemiş: “Öyle bir tatlı dilli ki, ancak güzel bir yüzde ifadesini bulabilir.”

Lawrence ise bu yazıya tepki olarak kaleme aldığı ve yayımlanmayan yazısında JHR’nin duyduğu tiksintinin kadınların onda uyandırdığı “hafif tertip müstehcen duygulardan” kaynaklandığını belirtiyor ve JYH’nin güzel kadınlara olan tepkisini taze et kokusu alan çakalın ulumasına benzetiyor.

Kadınlar et parçası değildir

“JHR’nin gördüğü iğrençlik kendisinin, ve bir başkasına yaklaşırken takındığı etcil-şehvetin yansıması,” diye yazıyor Lawrence. “En ‘güzel’ kadın bile sonunda bir insani varlıktır. Eğer JHR ona olduğu haliyle, ağız sulandıran bir et parçası yerine bir varlık olarak yaklaşsaydı herhangi bir korku duymayacaktı.”

Tam neden bilinmese de Mury’nin Lawrence’ın yazısını fazla hakaretamiz veya kaba bulduğu için yayımlamamış olabileceği düşünülüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereetkadınlartatlı
Görüş Bildir