Çiftçiye 9 Milyar Tl Hibe Geliyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Çiftçiye 9 Milyar Tl Hibe Geliyor

Çiftçiye 9 Milyar Tl Hibe Geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, yeni yürüttükleri bir programda aynı işi yapan erkek yatırımcıya yüzde 50 hibe verirken, kadın yatırımcıya ise yüzde 60 hibe verdiklerini söyledi.

Diyarbakır'da katıldığı bir programda konuşan Bakan Eker, "Bakanlığımızın kırsal destekleme kapsamında yatırım programlarında eğer kadınlarımızın müteşebbis olarak bir müracaatları varsa onlara öncelik tanıyoruz. Kadınlar eğer üretim faaliyetinde yeteri kadar bulunmazsa gıda güvenliği daha büyük bir tehlike altına girer. Onun için kadınlarımızın özellikle tarımsal üretim faaliyetlerinde daha çok bulunması, teşebbüs, güç ve imkanlarını arttırması bir ülkenin hem kırsal kalkınması için hem toplumdaki genel manada refah artışı, zenginlik artışı, istihdam artışı ve buna bağlı olarak huzur ve barışın gelişmesi için büyük bir katkı sağlar. O nedenle biz kadınlarımızın hem kurdukları üretim kooperatiflerini, hem teşebbüs ettikleri yatırımları destekliyoruz. Yüzde 50 oranında destek veriyoruz. 600 bin lira sermayesi olan yatırım projelerinin yarısını karşılıksız hibe olarak veriyoruz. AB'den aldığımız fonlarla yönettiğimiz bir program var. AB'den bir miktar para alıyoruz, hükümet olarak biz de destekliyoruz, buradan da bir fon çıkıyor. Bu şuanda 20 vilayette kuruldu, 22 vilayette daha kuruluyor. Toplam 42 vilayette bu program olacak. Burada yine hibeler yüzde 50 olacak. Ama biz buna bir madde koyduk, kadın olursa çiftçi hibe yüzde 60'a kadar çıkıyor. Erkek yatırımcı yüzde 50 hibe alırken kadın yüzde 60 hibe alıyor" ifadelerini kullandı.

9 MİLYAR LİRA HİBE VERİLECEK

Verimliliği arttırmak için bu noktalara kadar geldiklerini belirten Bakan Eker, sürekli olarak destekleri arttırdıklarını söyledi. Eker, 2012 yılı için çiftçilere karşılıksız hibe olarak 7 milyar destek verdiklerini ve 2013 yılında ise bu konuda bütçe teklifi hazırlayarak imzaladıklarını söyledi. Eker, yeni hazırladıkları bütçe teklifinde 2013 yılında çiftçilere 9 milyar lira karşılıksız hibe vereceklerini dile getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiDiyarbakırkadınlar
Görüş Bildir