Şimşek: 'Erken Emekliliği Bütçe Kaldırmaz'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Bütçe Gelirleri Yüzde 21,6 Arttı

Maliye Bakanı Şimşek, 2013'ün ilk çeyreği itibarıyla bütçe gelirlerinin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,6 artışla 94,1 milyar lira olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Şimşek, Bakanlık toplantı salonunda düzenlediği, "Makro ekonomik gelişmeler ve 2013 yılı ilk çeyrek bütçe gerçekleşmeleri" konulu basın toplantısında, 2013 yılı 1. çeyrek itibarıyla bütçe gelirlerinin, geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 21,6 artışla 94,1 milyar lira, bütçe giderlerinin ise yüzde 13,3 artışla 95 milyar lira olarak gerçekleştiğini söyledi.

Ocak-Mart döneminde bütçe açığının 897 milyon lira olduğunu ifade eden Şimşek, bütçe açığının ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86 düştüğünü belirtti.

Birinci çeyrekte vergi gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 20 artışla artışla 77,4 milyar lira olarak gerçekleştiğini bildiren Şimşek, ilk çeyrekte faiz dışı dengenin de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 iyileşme göstererek 14,3 milyar lira olduğunu kaydetti.

2012-2013 Ocak-Mart döneminde faiz giderlerinin yüzde 12,6 azalarak 15,1 milyar liraya gerilediğini ifade eden Şimşek, "Faiz giderlerindeki bu trend, hükümetlerimiz döneminde istikrarla uyguladığımız mali disiplinin bir yansımasıdır. Türkiye'nin son 10 yıldaki en büyük kazanımı faiz bütçeleri yerine hizmet bütçeleri üretebilmesi, mali disiplin sayesinde bütçede faiz yükünün aşağı çekilmesidir" diye konuştu.

2013'ün daha iyi bir yıl olacağını kaydeden, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''OVP'de öngördüğümüz yüzde 4'lük büyüme hedefini rahatlıkla yakalayacağımızı düşünüyoruz'' şeklinde konuştu.

Seçimler mali disiplini bozmayacak

Bütçe performansının yılın ilk çeyreğinde oldukça olumlu seyrettiğini ifade eden Şimşek, bunda mali disiplin kararları, ekonomide toparlanma ve mikro düzeyde alınan kararların etkili olduğuna işaret etti.

Şimşek, elektrik dağıtım şebekelerinin tamamen özel sektöre geçmesiyle enerji sektöründeki birtakım sıkıntıların giderileceğini, nakit akışı probleminin çözüleceğinin görüleceğini de söyledi.

Bakan Şimşek, yaklaşan seçimlerin mali disiplini bozup bozmayacağı konusunda ise şunları söyledi:

''Yaklaşan seçimler mali disiplini bozmayacak. Son 11 yılda hükümetimizin ortaya koyduğu performans bellidir. Biz bütçelerimizi o çerçevede yapmadık, yapmayacağız. Bunları dikkate alarak zaten gereken makro çerçeveyi çiziyoruz. Küresel ekonomideki, Türkiye'deki ve bölgedeki gelişmeleri yakından takip edeceğiz. Gerektiğinde hedeflere ulaşmak için gerekli tedbirleri alacağız. Bunun için hem yeterli mali güce hem bu tedbirleri kararlılık uygulayacak siyasi istikrara da sahibiz.''

Erken emeklilik tartışmaları

Daha sonra soruları yanıtlayan Şimşek, erken emeklilik tartışmalarıyla ilgili soru üzerine ''Bu konu ne Türkiye'nin hayrınadır ne de Türkiye bu yükü kaldırabilir. Maliye Bakanlığı olarak bu konudaki tutumumuz açık ve net'' dedi.

Bakan Şimşek, kredi derecelendirme kuruluşlarından yeni bir not artışı bekleyip beklemediğinin sorulması üzerine de söz konusu kuruluşların geriden geldiğini, Türkiye'nin daha iyisini hak ettiğini kaydetti. Buna rağmen kredi notu artışının Türkiye'ye etkisinin çok büyük olacağını vurgulayan Şimşek, not artışıyla özel sektörün daha uzun vadeli ve ucuz kaynaklara erişebileceğine işaret etti.

Köprü ve otoyol özelleştirme sürecinin başındayız

Bakan Şimşek, köprü ve otoyolların özelleştirilmesine ilişkin ne tür bir yol haritaları bulunduğu sorusu üzerine de bu konuda Otoyol AŞ gibi bir şirketin kurulması ve bunun için yasal düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

Bu noktada halka arz seçeneğini değerlendirdiklerini belirten Şimşek, bu durumun bir süreç gerektireceğini ve kendilerinin bu sürecin başında olduklarını söyledi.

"Yeni MTV sisteminde son aşamaya gelindi"

Motorlu araçların çevreye duyarlı bir şekilde vergilendirilmesi konusunda da çalışmalarının son aşamada olduğunu bildiren Şimşek, bu konuda Ekonomi Koordinasyon Kuruluna (EKK) bir sunum yapacaklarını söyledi.

"Doğrudan gelirlerin payını artırmak istiyoruz"

Gelir Vergisi reformuna ilişkin soruyu da yanıtlayan Şimşek, uzun vadede doğrudan gelirlerin payını artırmak istediklerini bildirdi.

Bakan Şimşek, şu anda Gelir Vergisinin Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya oranının yüzde 4 olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Çok düşük bir rakam. Hep örnek veriyorum, bir uçta biz varız bir uçta Danimarka var. Danimarka'da Kurumlar ile Gelir vergilerinin toplamının milli gelire oranı yüzde 29'lar, 30'lar civarında. Türkiye'de ise yüzde 6 civarı. Dolayısıyla bu sistemde bir düzeltme yapmamız lazım. Ancak bu sistemde düzeltme yaparken biz yeni bir vergi öngörmüyoruz. Vergi oranlarında bir artış da öngörmüyoruz ama bazı imtiyazların, bazı istisnaların azaltılmasını, kaldırılmasını öngörüyoruz. Beyanname kapsamındakilerin sayısının artırılmasını, daha modern bir sisteme geçilmesini öngörüyoruz."

Çözüm süreci

Bakan Mehmet Şimşek, çözüm sürecine ilişkin de değerlendirmelerde de bulundu. Bu sürecin, uzun vadede Türkiye'nin iddialı hedeflerini gerçekleştirmesi için olmazsa olmaz bir unsur olduğunu vurgulayan Şimşek, ''Türkiye, çözüm sürecinde başarılı olursa, uzun vadede yeni bir çıkış sürecine girecek, bölgesel kalkınmışlık farkları azalacak'' dedi. çözüm sürecine ilişkin olarak da ''çözüm süreci başarılı olursa Türkiye uzun vadede yeni bir çıkış sürecine girecek" dedi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Mehmet Şimşektrendvergi
Görüş Bildir