Bütçe 4,5 Milyar Lira Fazla Verdi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bütçe 4,5 Milyar Lira Fazla Verdi

Bütçe 4,5 Milyar Lira Fazla Verdi

Mayıs ayında Merkezi Yönetim Bütçesi 4,56 milyar lira fazla verdi.

Merkezi yönetim bütçesi, giderlerdeki yüksek oranlı artışa rağmen ikinci çeyrekte hızlanan ekonomik aktiviteye bağlı gelirlerdeki yükselişle Mayıs ayında 4.56 milyar lira fazla verdi.

Mayıs'ta bütçede faiz dışı fazla (FDF) ise 8.1 milyar lira oldu. Geçen yılın aynı ayında bütçe 4.6 milyar lira fazla vermiş, FDF ise 7 milyar lira olmuştu.

Ocak-Mayıs döneminde ise faiz ödemelerindeki düşüşün yanı sıra gelirlerdeki artışın etkisiyle bütçedeki olumlu seyir devam etti.

UMUT VERİCİ TABLO

Bir ekonomi yetkilisi, ekonomik aktivitedeki hızlanmaya bağlı olarak vergi gelirlerinde oldukça iyi bir performans gerçekleştirildiğini kaydederek, "Gelecek aylara yönelik de umut verici bir tablo var" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, bütçede bu yılın ilk beş ayındaki gerçekleşmelerin, bütçe performansının bu yıl oldukça olumlu seyrettiğini ve yıl sonu hedeflerinin rahatlıkla yakalanacağını gösterdiğini söyledi.

Bu yıl bütçede 19 milyar lira FDF, 34 milyar lira da açık öngörüsü bulunuyor.

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Mayıs'ta bütçe giderleri yüzde 15.6 artarak 30.3 milyar lira, gelirler ise yüzde 13.2 artarak 34.9 milyar lira oldu.

Aynı ayda faiz hariç giderler yüzde 12.4 artarak 27 milyar lira, faiz giderleri ise yüzde 47 artarak 3.5 milyar lira oldu. Mayıs'ta vergi gelirleri yüzde 14 artarak 30.2 milyar lira olarak gerçekleşti.

Mayıs'ta dahilde alınan KDV'de yüzde 25, ÖTV'de yüzde 24, BSMV'de yüzde 22.6, damga vergisinde yüzde 32.4, harçlarda yüzde 44.5, gelir vergisinde yüzde 17, ithalde alınan KDV'de yüzde 18.7 artış olurken, kurumlar vergisinde yüzde 9.6 düşüş oldu.

GERİLEME GÖRÜLDÜ

Ata Yatırım Başekonomisti Gülay Elif Girgin, Mayıs'ta vergi gelirlerinin Nisan'daki reel büyüme seviyesi olan yüzde 14'ün altında kalarak yüzde 7 seviyelerinde büyüdüğünü belirterek, "Geçen senenin aynı dönemine göre bir gerileme olduğunu görmekteyiz. Burada reel anlamda tek azalan kalem olan kurumlar vergisi kaleminin etkisi de bulunmaktadır. Diğer alt kalemlerin hepsinde reel büyüme iki haneli seviyelerini korumaktadır. İthalat vergileri büyümenin yapısı anlamında önemli bir veri olduğundan aylık gelişmeye bakıldığında da gördüğümüz artış Mayıs ayı iç ekonomik aktiviteye ilişkin olumlu bir resim yansıtır görünmektedir" dedi.

CNBC-e

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Mehmet Şimşekvergi
Görüş Bildir