Boyner-Benetton Ortaklığı Bitti

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Boyner-Benetton Ortaklığı Bitti

Boyner-Benetton Ortaklığı Bitti

Boyner Holding, Benetton Giyim A.Ş.’de bulunan yüzde 50 hissesini, İtalyan Benetton Group Spa’ya devretti.

Benetton Giyim A.Ş.’nin, Türki Cumhuriyetler ve KKTC genelinde 121 mağazası bulunuyor. Benetton Türkiye, üretim, perakende ve işletmecilik alanlarında 3 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor.

1985 YILINDA GİRDİ

United Colors of Benetton Türkiye pazarına 1985 yılında üretim ve dağıtım hakkını Altınyıldız Grubu'na vererek girdi. 1991’in Eylül ayında, İtalya Benetton ve adını Boyner Holding olarak değiştiren Altınyıldız Grubu yüzde 50’lik paylarla, Boğaziçi Hazır Giyim A.Ş. adında yeni bir şirket kurdu.

Benetton Group ve Boyner Holding, 2005 yılının Mayıs ayında, Benetton markalarının Türkiye ve bölgedeki ticari faaliyetlerinin yönetimi ve geliştirilmesi için ortaklık anlaşması imzaladı.

Lisansörü Boyner Holding aracılığıyla 1985 yılından bu yana Türkiye’de kesintisiz faaliyet gösteren Benetton Group, bu anlaşmayla, United Colors of Benetton ve Sisley markalarının Türkiye’deki ticari faaliyetlerini üstlenen Boğaziçi Hazır Giyim A.Ş. şirketinin yüzde 50 hissesini de satın alıp tamamına sahip oldu.

YILBAŞINDAN BU YANA HAZIR GİYİMDE DÖRDÜNCÜ SATIŞ

Haberin Tamamı İçin:

Boyner Benetton hisselerini neden sattı

Boyner Benetton hisselerini neden sattı

Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, Grubun, YKM’nin satın alınması, kendi markalarına yatırım yapma tercihi ve kontrolü tümüyle kendinde olmayan giyim perakendeciliği ve mağazacılık işlerinden zaman içerisinde çıkma isteği nedeniyle Benetton Giyim’deki yüzde 50 hissesini Benetton Group’a satma kararı aldığını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Benetton, yüzde yüz Benetton oldu

Benetton, yüzde yüz Benetton oldu

Boyner Holding, Benetton Giyim’de bulunan yüzde 50 hissesini, İtalyan Benetton Group’a devretti. Rekabet Kurulu’nun onayını takiben geçerli olacak karar uyarınca, Türkiye’deki Benetton mağazaları faaliyetlerine devam edecek. Benetton Giyim A.Ş.’nin, Türki Cumhuriyetler ve KKTC genelinde 121 mağazası bulunuyor. Benetton Türkiye, üretim, perakende ve işletmecilik alanlarında 3000 fazla kişiye istihdam sağlıyor.

Türkiye pazarına 1985’te girdi

United Colors of Benetton Türkiye pazarına 1985 yılında üretim ve dağıtım hakkını Altınyıldız Grubu’na vererek girdi. Eylül 1991’de, İtalya Benetton ve adını Boyner Holding olarak değiştiren Altınyıldız Grubu yüzde 50’lik paylarla, Boğaziçi Hazır Giyim A.Ş. adında yeni bir şirket kurdu. Benetton Group ve Boyner Holding, 2005 yılının mayıs ayında, Benetton markalarının Türkiye ve bölgedeki ticari faaliyetlerinin yönetimi ve geliştirilmesi için ortaklık anlaşması imzaladı.

Lisansörü Boyner Holding aracılığıyla 1985 yılından bu yana Türkiye’de kesintisiz faaliyet gösteren Benetton Group, bu anlaşmayla, United Colors of Benetton ve Sisley markalarının Türkiye’deki ticari faaliyetlerini üstlenen Boğaziçi Hazır Giyim A.Ş. şirketinin yüzde 50 hissesini de satın alıp tamamına sahip oldu.

Bu yılki dördüncü satış

Türkiye hazırgiyim sektöründe yılbaşından bu yana hareketli günler yaşanıyor. Bu yıl ilk yabancı ortaklığı haberi Silk&Cashmere’den gelmiş ve şirketin yüzde 45’i Dubai merkezli Eastgate Capital Group’e satılmıştı. Geçtiğimiz ay içerisinde de Türkiye’nin en büyük hazır giyim markalarından Koton’un yüzde 50’si özel girişim sermayesi Turkven’in sahibi olduğu Hollanda merkezli Nemo Apparel BV’ye satılmıştı. Henüz iki gün önce de Türkiye’de Damat ve Tween markaları ile tanınan Orka Group, New York merkezli yatırım şirketi Investcorp ile azınlık yatırımı konusunda anlaşma imzaladı.

Satış kararı ileriye dönük planlar yapıldığında alındı

Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, Benetton Giyim A.Ş.’nin yüzde 50 hissesinin İtalyan Benetton Group Spa’ya satılmasıyla ilgili olarak açıklama yaptı. Devretme kararının her iki şirketin, kurumsal gelişme stratejilerini ve ileriye dönük planlarını yeniden kurguladığı bir dönemde alındığını aktaran Boyner, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Boyner Grubu; YKM’nin satın alınması, kendi markalarına yatırım yapma tercihi ve kontrolü tümüyle kendinde olmayan Giyim Perakendeciliği ve Mağazacılık işlerinden zaman içerisinde çıkma isteği nedeniyle bu kararı aldı. Benetton Spa ise Türkiye’yle aynı yapıda faaliyet gösteren Almanya gibi ortaklıkları sona erdirerek, kendi şirketlerinin hisselerini geri toplamak üzere harekete geçti. Aynı zamana denk gelen bu talep ve beklentiler sonucunda, satış işlemi gerçekleştirildi. Türkiye pazarına girdiği 1985 yılından bu yana birlikte çok başarılı ve verimli bir işbirliğine imza attığımız, Benetton Group Spa’yla yakın ilişkilerimizin her zaman devam edeceğini bildirir, kendilerine teşekkürlerimizi sunarız.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaDubaiİtalyaKKTC
Görüş Bildir