Bilinmeyen Numaralardan Oyuncu Oldum

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Bilinmeyen Numaralardan Oyuncu Oldum

Bilinmeyen Numaralardan Oyuncu Oldum

Neslihan Atagül, henüz 21 yaşında olmasına rağmen oyunculuk kariyerine sayısız ödül sığdırdı. İlk ‘Umut Veren Genç Kadın Oyuncu’ ödülünü henüz 15’inde ‘Bahar’ rolüyle aldı. Aynı ödülü ikinci kez ‘Araf’ filminde büyük bir başarıyla canlandırdığı Zehra rolüyle kazandı. Atagül’ün ‘Araf’ filmindeki başarılı oyunculuğunun yankısı ülke sınırlarını aştı ve kendisine Moskova 2morrow Film Festivali’nde ‘Şimdinin ve Geleceğin En İyi Oyuncusu Ödülü’nü ve Tokyo Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı. Şimdilerde ‘Fatih Harbiye’ dizisinde Kadir Doğulu’yla birlikte çalışan yetenekli oyuncuyla samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

Emrah AKÇAAY

‘Hayat Devam Ediyor’ dizisinden sonra uzun süre sizi ekranlarda göremedik. Neler yaptınız bu süreçte?

Yaklaşık 9-10 ay çalışmadım. Bir süre tatil yapma kararı aldım. Çalışmadığım süre boyunca sadece kendime zaman ayırdım. Kitap okudum, film izledim. Hatta bir hafta evden çıkmadığım dönem bile oldu.

Oyunculuk serüveniniz nasıl başladı?

13 yaşımdayken bilinmeyen numaraları arayıp bir ajansın numarasını buldum. Daha sonra onları arayıp, ‘Oyuncu olmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?’ diye sordum. Ajanslarının adresini verip, davet ettiler. Ben de anneme götürmesi için rica ettim. Sağolsun beni kırmadı ve beraber gittik. Sonraki süreçte bir reklam filminde görev aldım. Ardından ‘İlk Aşk’ filminde rol aldım. Daha sonra sırasıyla ‘Yaprak Dökümü’, ‘Araf’ ve ‘Hayat Devam Ediyor’da oynadım. Şimdi sıra ‘Fatih Harbiye’de.

ÖĞRETMEN OLMAK İSTİYORDUM

Küçük yaşlarda aynanın karşısına geçip, ‘Oyuncu olacağım’ şeklinde hayaller kuruyor muydunuz?

Benimkisi erken yaşta başlayan oyunculuk merakıydı. Düşünsenize etrafınızdaki herkes, ‘Ben doktor olacağım. Ben öğretmen olacağım’ derken siz oyuncu olacağım diyorsunuz. Bu durum etrafımda biraz garip karşılanıyordu. Bir dönem edebiyata merak sarıp öğretmen olmayı düşündüm. Daha sonra resim eğitimi alıp tekstil ve modaya ilgi duydum. Ama sonunda ‘Tamam olmuyor!’ deyip konservatuvar sınavlarına hazırlanma kararı aldım. Şu an Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Yapabileceğim tek iş oyunculuktu. Aslına bakarsanız büyüyünce hep 25 yaşında kalmak isterdim. Tuhaf ama o yaşın farklı bir havası var. O yaşta herkes dolu dolu geziyor.

TÜRKAN ŞORAY’IN YANINDA BUZ KESTİM

Genç yaşta bir çok ödülün sahibi oldunuz. Bu ödüllerin oyunculuğunuza ne gibi katkıları oldu?

Aldığım ödüller beni umutlandırıyor. Ödül almadan önce de kendimi geliştirmem için neler yapmam gerekiyor diye hep kafa yorardım. Çok film izlemem, çok kitap okumam ve kendimi çok geliştirmem gerekiyor diye her zaman düşünüyordum. Festivaller sayesinde Japonya’ya gittim. Venedik’e gittim. Bu işin içinde olan insanların bakış açılarını gördüm. Filmlerini alıp izlediğim adamlarla konuşup onların düşüncelerini almak gerçekten büyük katkı sağladı oyunculuğuma.

Şu ana kadar çok görmek isteyip, tanıştığınız oyuncu oldu mu?

Fikret Kuşkan’la çok çalışmak istiyordum. Onunla çalıştım. Mesela Türkan Şoray’dan ödül aldığım zaman heyecanlanmıştım. Herkes benim çok soğuk ve mutsuz olduğumu düşünmüş o an. Ama ben heyecandan adeta buz kesmiştim. Küçükken filmlerini izlediğim Yeşilçam ustasının, sana ödül vermesi ve seni beğendiğini söylemesi güzel şeyler.

YAŞIM GEREĞİ OLGUN BİR KADINI OYNAYAMAM

Bugüne kadar oynadığınız yapımlarda sizi evin küçük kızı olarak gördük. Peki sizi ne zaman tam anlamıyla kadın rolünde göreceğiz?

Fatih Harbiye dizisinde canlandırdığım Neriman karakteri daha önceki rollerime göre biraz daha kadınsı. Şöyle de bir durum var. Yaşım gereği çok olgun bir kadını oynamam doğru olmaz. Tamamen yanlış bir cast olurum. Ben 21 yaşındayım ama 17-18 gibi gösteriyorum. O yüzden her şeyin zamanı var. İstediklerimin biraz sabırla ve azimle geleceğine inanıyorum.

Dizide genç kızların sevgilisi Kadir Doğulu’yla birlikte oynuyorsunuz. Fanlarından tepkiler alıyor musunuz?

Yapımda herkesle aram çok iyi. Kadir’in hayranlarından yakıştıranlar da oldu, yakıştırmayanlar da. Sosyal medyadan fikirlerini belirtiyorlar. ‘Sen olmasaydın’ diyen de var, ‘Çok yakışmışsın’ diyen de...

Dizi, Peyami Safa’nın romanından uyarlandı. Siz kitabını okumuş muydunuz?

‘Fatih Harbiye’ lise dönemimde okuduğum çok önemli bir roman. Dizinin senaryosu elime geçtikten sonra, dizi ile senaryonun arasındaki farkı görmek için romanı tekrar okudum. Gerçekten güzel bir kurgulamayla başarılı bir projenin içerisinde yer aldığımı gördüm.

REHA ERDEM’LE ÇALIŞMAK İSTİYORUM

Beğendiğiniz ve çok çalışmak istediğiniz yönetmen var mı?

Reha Erdem’le çalışmayı isterim. Onun ‘Ağa’, ‘Hayat’, ‘Beş Vakit’ gibi filmlerini çok beğeniyorum. Umarım onunla bir gün çalışma fırsatım olur.
MAHSUN YÖNETMEYİ SEVİYOR

Özcan Deniz ve Mahsun Kırmızıgül’le çalıştınız. İkisi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Özcan Deniz’in yönetmenliğini bilmiyorum. Ama oyunculuk olarak disiplinli bir adamdır. Sete saatinde gelir ve saatinde gider. Her zaman yaptığı işte bir şeyler yapmaya çalışır. Düzenli ve özenli bir insan. Mahsun Kırmızgül yönetmeyi seven birisi. Belli ki çok çalışıyor. İkisini de farklı yönleriyle gördüm. O kendini işine kaptıran bir adam. Kamera arkasında sahneleri ezberleyen ve oyunculara bunu oynayan, işine titizlikle davranan birisi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

JaponyaKadir DoğuluKitapNeslihan AtagülÖğretmenTiyatroaşkdizitatil
Görüş Bildir