Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bacak Ağrısı Deyip Geçmeyin

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bacak Ağrısı Deyip Geçmeyin

Bacak Ağrısı Deyip Geçmeyin

Bacak ağrısı damar tıkanıklığının öncü belirtisi olabilir.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Cenk Tataroğlu, “”Bacak ağrısı küçük bir sorun gibi görülebilinir ancak aslında önemsenmesi gereken bir yakınmadır. Bacaklarda başlayan bazen kronik ve bazen akut karakterdeki ağrıların travmalar dışında en başta gelen nedeni dolaşım bozukluklarıdır. Bunun dışında ortopedik, inflamatuar ve nörolojik nedenli pek çok bacak ağrısı nedeni olabilir” dedi.

Bacak ağrısı damar tıkanıklığının öncü belirtisi olabilir. Bir ağacın dallanması gibi vücuda yayılan damar sistemindeki herhangi bir kısmındaki hastalık kalp ve beyin gibi hayati önemdeki organlardaki felç ve krizin habercisi olabilir.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Cenk Tataroğlu Oksijeni bol, temiz kanı taşıyan atardamarların tıkanıklıklarında damar içindeki kanın beslediği alanda beslenme eksikliği oluşur ve özellikle efor yani hareket sırasında artan ve dinlenince kısa sürede geçen ağrılar meydana gelir. Bu ağrılara tıp dilinde Latincede topallama manasına gelen "Kladikasyon" denir. Baldır ağrıları, ayak ağrıları ve zamanla beslenememeye bağlı istirahat ağrısı ve yaralar görülmeye başlar dedi..

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Tataroğlu, Ayrıca Bacak damarlarındaki tıkanıklıklar hastada bazen de hiçbir şikayet yaratmayabilir. Tıkanıklıklar damar çapının %50 sinden az olan darlıklar şeklindeyse, ana damarda değil de yan dallarda ise ya da hastada şiddetli tıkanıklığa rağmen vücudun ürettiği tali damarlar yeterli ise bu durum görülebilir.

Bacak ağrılarına bacaklarda üşüme, soğukluk ve solukluk ekleniyorsa mutlaka bir kalp-damar cerrahına atardamarlar yönünden muayene olunması gerektiğini söyledi.

Hastada damar tıkanıklığına bağlı şikayetlerin giderilmesinde geçerli 3 yöntem vardır:

1. İlaç ve egzersiz tedavisi ile yürüyüş mesafesi artırılır.

2. Endovasküler (Damar içinden tedavi) : Kasıktan iğneyle veya küçük bir cerrahi işlemle girilerek tıkalı damarlar açılır.

3. Cerrahi tedavi: Yukarıdaki tedavi seçenekleri uygun değilse cerrahi sorunu etkin bir şekilde çözebilir.

Damar tıkanmasıyla gelen hastalarda kalp damarlarının değerlendirmesini yapılmalıdır. Bu hastalarda damar ameliyatı öncesi hem bacak damarını gösteren hem de kalp damarlarını gösteren anjiografi uygulanması gerekebilir ve boyun şah damarı da hastalık yönünden araştırılmalıdır dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir