Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Astsubay mı, Olmaz Arkadaş!

-

Astsubay Mı Olmaz Arkadaş!

Astsubay Mı Olmaz Arkadaş!

Astsubayların sorunları alenen ortada olmasına rağmen hâlâ bu konuyla ilgili gerçek anlamda çözüm açısından gelişmelerin ortaya dökülmemesi rahatsızlığın sürmesine yol açmaktadır. Genelkurmay Başkanlığı meseleye yaklaşımında; Subayın da, Astsubayın da, Uzman Çavuşun da personeli olması açısından eşit olarak değerlendirdiğini söylese de pekte inandırıcı bir yaklaşım içersinde olduğu söylenemez. Yıllardır meselenin Silahlı Kuvvetlerin en üst makamı tarafından siyasilere iletilen isteklerle ilgili bu kesim açısından beklentilerin tam olarak iletilmemesi neticesinde özellikle ekonomik sorunlarının sıkıntı verici şekilde sürdüğü görülmektedir. En önemli sorun ise mali problemlerdir. Geçmişte maaşı TSK içinde bir Yarbaya eşit olan Kıdemli Başçavuşlar, Subaylara yönelik yapılan iyileştirmeler uzantısında Astsubaylara yansıtılmayan düzenlemeler sebebiyle şu anda ancak Yüzbaşı rütbesindeki Subay kadar maaş almaktadır. Bu da gösteriyor ki, gerçek anlamda Genelkurmay Başkanlığının Astsubayların durumunu bu şekle getiren yanlış uygulamasıdır. Demek oluyor ki, Astsubay camiası yüksek sesle haykırışında ne kadar haklı olduğu yöndedir. Fakat bu konuların sıkça gündeme gelmesine rağmen hâlâ tam anlamıyla çözüme kavuşturucu tedbirlerin alınmaması acı bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır. Niçin ilerleyen yıllarda Astsubay maaşı Yarbay seviyesinden Yüzbaşı seviyesine kadar düşmüştür? Genelkurmay Başkanlığı, ‘‘Konuyla ilgili en hassas şekilde çalışmalar yapılıyor’’ diyerek meseleyi sonlandırıyor. Bir Astsubay şöyle söylüyor:‘‘İlk mesleğe başladığımda Genelkurmay, ‘Ciddi bir çalışma içindeyiz’ diyordu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Türk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir