AP'nin Attığı Tweet'in Bedeli 136 Milyar Dolar

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

AP'nin Attığı Tweet'in Amerikan Ekonomisine Bedeli 136 Milyar Dolar

Yeni medya savunucuları Twitter’ın ne kadar önemli bir haber kaynağı olduğundan bahsetmekten bıkmazlar. Whitney Houston’ın ölüm haberi, Usame Bin Laden’in öldürülmesinin haberi, Boston maratonunda yaşananlar, Emek Sineması olayları Twitter’ın geleneksel medya araçlarına karşı üstünlüğünü anlatmak için en sık kullanılan örnekler olurken, bir taraftan da kullanıcı kaynaklı haberlerin güvenirliği sorgulanmaya devam ediyor.

Dün yaşanan Associated Press olayı ise yeni medyaya olan algıyı olumsuz yönde etkilerken, Twitter’ın nasıl patlamaya hazır bir bomba olduğunu bir kez daha gösterdi.

AP’nin Twitter hesabının hacklenmesi sonrasında atılan ‘Beyaz Saray’a saldırı’ tweetinin kısa sürede gerçek olmadığı anlaşılsa da borsada oldukça sert bir düşüşün yaşanmasına engel olunamadı. Obama’nın da yaralılar arasında yer aldığı belirtilen sahte haber borsada seri satışlara neden olurken Amerikan ekonomisinin ortasına da kocaman bir delik açtı.

Bloomberg‘in haberine göre tweet sonrasında S&P 500 Endeksinde sert bir düşüş yaşandı. Otomatik satış programlarının etkisiyle büyüyen satışlar sonucunda 136 milyar dolar yatırımcılar tarafından borsadan çekildi.

Kaybın temel nedeni ise ani düşüşler için geliştirilen yazılımlar. Yatırımcılar bu tip düşüşlerde ellerindeki hisseleri otomatik olarak satmaya yarayan yazılımları kullanarak kayıplarını azaltmaya çalışırken zincirleme satışlar sonrasında astronomik düşüşler yaşanıyor.

En az otomatik satışı sağlayan yazılımlar kadar suçlu olan Twitter yönetimi ise yaşanan son olaydan sonra iki aşamalı güvenlik sistemine geçeceklerini duyurdu. Yüksek sayılı hesaplar için geliştirilecek olan yazılımın önümüzdeki haftalar içerisinde kullanıma sunulması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barack ObamaTwitter
Görüş Bildir