Başkentgaz'dan Lodos Uyarısı!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ankara'da Lodos Etkili Oluyor

Ankara’da lodos etkili olurken, şehri toz bulutu kapladı.

Ankara’da öğle saatlerinden sonra etkili olan lodos nedeniyle şehrin birçok yerinde ağaçlar ve tabelalar devrildi. Etkili lodos nedeniyle birçok yerde elektrik kesintisi olduğu öğrenildi. Şiddetli rüzgar nedeniyle direklerde bulunan bayraklarında yırtıldığı görüldü.

ZEHİRLENMELERE DİKKAT

Yetkililer etkili rüzgar nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara ve karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı tedbirli olması konusunda uyarılarda bulundu. Başkentgaz'dan yapılan yazılı açıklamada ise lodoslu havalarda havanın ısınması nedeniyle bacaların daha az çektiği, bu nedenle temizliği yapılmamış, tıkalı cihaz bacaları ile periyodik bakımdan geçirilmeyen cihazların, karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açabileceği ifade edildi.

Tahsin GÜNER-Kürşat TERCANLI / ANKARA (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Başkentgaz'ın Lodos Uyarısı!

Başkent Doğalgaz Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü (Başkentgaz), Ankara’da dün akşamdan beri etkili olan ve bugün de zaman zaman fırtına şeklinde esen lodos nedeniyle, vatandaşları karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyardı. Başkentgaz, bacaya bağlı doğalgazlı cihazların mümkünse kapatılmasını istedi.

Başkentgaz’dan yapılan yazılı açıklamada, lodosun bugün İç Anadolu Bölgesi’nde saatte 40-60 kilometre hızla estiği, zaman zaman da kuvvetinin 70-90 kilometreye kadar yükseldiğine dikkat çekilerek, lodos nedeniyle havanın ısınmasıyla bacaların daha az çektiği, bu nedenle temizliği yapılmamış tıkalı bacalar ile periyodik bakımdan geçirilmeyen cihazların, karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açabileceğine işaret edildi.

Açıklamada, doğalgazlı cihazların baca çekişinin ve sızdırmazlıklarının kontrol ettirilmesi, mümkünse kapatılması, sobaların da söndürülmesi uyarısında bulunularak, “kombi ve şofbeniniz yanarken sarı alev çıkarıyorsa, baca iyi çekmiyor ve ortama atık gaz veriyor anlamına gelir. Bu çok tehlikelidir” denildi.

Açıklamada, doğalgazlı cihazların bakımlarının ve baca temizliğinin yılda en az 1 kere yaptırılması, merkezi sistem bacalarının tıkanmalara karşı çelik astar bacaya dönüştürülmesi, baca tıkalı olduğunda cihazın gazını kesen baca sensörü taktırılması, ortama taze hava temini sağlayan camdaki ventilasyonun (menfez) da kesinlikle kapatılmaması gerektiği bildirildi.

Ortamda çürük sarmısağa benzer bir koku hissedildiğinde, ortam dışına çıkılarak Doğalgaz Acil’in Alo 187 numaralı telefonunun aranması; ekipler gelene kadar doğalgaz vanalarının kapatılması, pencerelerin açılması, yangına yol açmamak için elektrikli hiçbir alete dokunulmaması ve ortamda cep telefonu kullanılmaması gerektiği uyarılarında da bulunuldu.

Ankara Haber

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraFırtınacep telefonu
Görüş Bildir