Adana Devlet Tiyatroları'nda Sansür İddiası

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Adana Devlet Tiyatroları'nda Sansür İddiası

Adana Devlet Tiyatroları'nda Sansür İddiası

CHP Milletvekili Hüseyin Aygün Twitter üzerinden Adana Devlet Tiyatroları ‘nda Orhan Asena’nın Fadik Kız oyununun sansür edildiğini iddia etti.

Hüseyin Aygün’ün konuyla ilgili tweet’leri şöyle:

“Adana’da Devlet Tiyatroları, bugün oynayacağı Orhan Asena’nın Fadik Kız adlı oyunuyla sezonu açıyor. Fakat Devlet Tiyatroları genel müdür vekili tarafından oyun sansürlenip büyük ölçüde budanmış, mesela kadın ve erkek oyuncular birbirine dokunmasın, yaklaşmasın ve sarılmasın emri verilmiş, kadın oyuncuların kıyafetlerini ‘açık’ bulup tayt giydirmişler ve birçok kelime ‘müstehcen’ denerek metinlerden çıkarılmış.

Eeee Molla Hüseyin Çelik’in ‘açık’ diye kadın sunucuyu işten attığı ülkede Adana’daki tiyatro oyunu da böyle olur. Tayyip ve Mollaları ülkeyi hızla Katar ve Suudi Arabistan’a çevirme yolunda devam ediyorlar; anlaşılan Gezi’den hiçbir ders almamışlar!”

Adana Devlet Tiyatrosu’nda prömiyeri bugün yapılan Orhan Asena’nın “Fadik Kız” adlı oyununu Levent Ulukut yönetiyor. Tiyatronun internet sitesinde oyun şöyle tanıtılıyor:

“Usta yazar Orhan Asena tarafından 1968 yılında kaleme alınan oyun, bir kadının dramını, başta babası olmak üzere tüm erkekler tarafından bir mal gibi alınıp satılmasını ve çürümüş toplum değerlerinin cehaletle birleşip, bir kadını ve çocuklarının yitip gittiğini gözler önüne seriyor. Yıllar önce yazılmış olan bu oyun; günümüzde bizler için bir nostaljiden ibaret olması gerekirken ne yazık ki günümüz gerçekleri ve değişmeyen kadın dramları, bu konunun hala üzücü bir şekilde hayatımızda var olduğunu beynimize şimşek gibi çakıyor. Müziğin ve dansın birleşmesiyle bu dram siz seyircilerimizle buluşuyor.”

Fadik Kız’ın oyuncu kadrosu ise şöyle:

Fadik: Saliha Özkanlı

İpsiz Ali: Murat Özben

Güllü, Mürüvet: Sevinç Gediktaş

Gömleksiz Ali: N. Fırat Demirağ

Elif Nine: İ. Gözde Korbek

Veysel Dayı: Gökhan Doğan

Kontes Melahat: Burçin Börü

Hatice: Özlem Özkan Kaya

Şeref: Efe Ünsal

Lokman, Recep: Ozan Sargın

Şehnaz: Dilek Aslan

Sekreter: Gizem Gülüş

1.kadın: Hülya Yıldırım

2.kadın: Özlem Özel

(Yeşil Gazete)

URL : http://www.yesilgazete.org/?p=93031

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaCumhuriyet Halk PartisiHüseyin ÇelikKatarRecep Tayyip ErdoğanSuudi ArabistanTiyatroTwitteroyun
Görüş Bildir