ABD'nin Ay'a Ayak Basmasını Sağlayan Alman Asıllı Roket Uzmanı: Wernher von Braun

63PAYLAŞIM

Herkesin yaşadığımız evrene ve uzaya karşı bir merakı olmuştur. Bazılarımız çocukluğunda astronot olmanın hayalini bile kurmuştur. Uzay bilimleri denince, herkesin aklına hemen NASA gelir. Uzaya çıkan bir çok astronot da insanlar tarafından tanınmış ve takdir edilmiştir. (Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Yuri Gagarin) Fakat, bir başarının ardındaki ağır yükü omuzlayan insanları o kadar da iyi tanımıyoruz. Bu amaçla, Amerikan uzay biliminin önemli isimlerinden olan, Wenher von Braun'un hayatını ve başarılarını sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Wenher von Braun'un Gençliği

Braun, yukarıda da söylediğimiz gibi Amerikan uzay biliminin gelişmesine katkı sağlayan isimlerden birisiydi. Fakat, kendisi Amerikalı değildi, 1912 yılında Polonya da doğmuştu. Babası içişleri bakanlığında sıradan bir memurdu.

1915 yılında babasının memuriyeti sebebiyle Berlin'e taşındılar. Braun'un astronomiye olan ilgisi, annesinin ona küçükken aldığı bir teleskop vasıtasıyla gökyüzünü izlemesiyle başladı. Aynı zamanda Braun'un küçük yaştan itibaren müziğe de ilgisi vardı. Piano ve çello çalmayı öğrendi.

1925 yılına gelindiğinde bir uçuş okuluna kayıt oldu. Fakat burada fizik ve matematik derslerinde başarılı olamadı. Bunun üzerine ailesi tarafından daha kaliteli özel bir okula yollandı. Buradan mezun olduktan sonra 1930 yılında Berlin Teknik Üniversitesi'ne girdi.

Eğitim Hayatı

1932 yılında Berlin Üniversitesinden çıktığında artık bir makine mühendisiydi. Fakat matematik, fizik ve astronomi alanında daha çok şey öğrenmek istiyordu. Berlin Friedrich-Wilhelm Üniversitesi'nde[bugünkü adı: Humboldt University of Berlin] yüksek lisans ve doktora yaptı. 

Braun eğitimiyle ilgilenirken II.Dünya Savaşı da git gide yaklaşıyordu.

II. Dünya Savaşı Yılları

Wenher von Braun, savaş yıllarında Hitler'in sayısız bilim adamından sadece birisiydi. Roketler üzerine çalışmalar yürütüyordu, gayet başarılı tasarımlar yaptı. Almanların İntikam Silahı adıyla andıkları ünlü V2 füzesini tasarladı. 1940 yılında Almanya'ya yaptığı hizmetlerden ötürü SS-Sturmbannführer [binbaşı] rütbesine layık görüldü.

Fakat 1945 yılında savaş, Almanya'nın  aleyhine  döndüğünde birçok bilim adamı canını kurtarmak için Amerika'ya sığınmıştı. Braun ise ne yapacağına karar verememişti. Savaşta askeri kara harekatlarının yükünü omuzlayan Ruslar, sinirli ve gaddar askerlerdi. Bunlara teslim olursa hayatının riske gireceğine kanaat getirip Amerika'ya sığınmaya karar verdi.

Savaştan Kaçış

Wernher von Braun 2 Mayıs 1945 tarihinde, kardeşi ile birlikte bir Amerikan birliğine teslim oldu. Braun öncelikle ABD ve İngiliz istihbarat ekipleri tarafından sorgulandı. Daha sonra Paperclip kod adlı operasyonla birçok bilim adamıyla birlikte  ABD'ye götürüldü.

Fotoğraf: Braun Amerikan askerlerine teslim olduktan hemen sonra.

Amerika Yılları

Braun, ABD'de birtakım askeri geliştirme projelerine katıldı. 1950 yılında Kore savaşının çıkmasından sonra kendisi ve ekibi Alabama'ya nakledildi.
Burada Redstone roketi ve nükleer başlıklı füzeler üzerine çalıştılar.
1955 yılında kendisine ABD vatandaşlığı verildi. Daha sonra Braun, Amerikan Ballistik Füze Ajansında çalışmaya başladı. Burada ekibiyle birlikte Redstone roketini temel alarak Jupiter-C isimli bir roket tasarladılar. 1958 yılında tasarlanan ve gayet başarılı olan Jupiter-C roketi uzay araştırmalarının da öncüsü oldu.

Soğuk Savaş Dönemi

Redstone ve Jupiter-C roketlerinin başarıları büyük yankı uyandırmıştı. Uzay araştırmalarını hızlanmasıyla NASA, Alabama-Huntsville'de bir uçuş merkezi açtı. Von Braun, NASA'ya transfer edildi ve aynı zamanda 1960-70 yılları arasında bu uçuş merkezinin başkanlığını yaptı.

Wernher von Braun Satürn V Roketlerinin Önünde (1969)

Soğuk savaş döneminde başlayan Rusya-Amerika uzay yarışı sırasında NASA'da görev yapan Braun, Apollo projeleri için en önemli unsur olan araç roketleriyle ilgileniyordu. En önemli başarısı şüphesiz ki 1969 yılında Ay yüzeyine inmeyi başaran Apollo 11 ekibinin uzay aracının roketini tasarlamasıydı. Satürn V adını verdiği bu roketler, astronotları Ay yüzeyine taşımanın yanı sıra, Amerika'nın Rusya karşısında uzay yarışını kazanmasını sağladı.

Apollo 11'in Kalkışını İzleyen Ekip

Wernher von Braun, ortada, boynunda dürbün olan.

Kariyerinin Dorukları

Braun bütün bu başarılarının sonunda 1970 yılında NASA Planlama Bölümü Başkanı oldu. Kariyerinin doruk noktasına ulaşmıştı. Fakat bütün bu başarıların yanında vücudu yorgun düşmüştü. 1973 yılında kansere yakalandığı tespit edildi. Buna rağmen çalışmalarına devam etti. 1975 yılında kurulmasına öncülük ettiği Ulusal Uzay Enstitüsünün ilk başkanlığını yaptı. 1976 yılında artık iyice kötüye giden sağlık sorunları nedeniyle emekliliğe ayrılmak zorunda kaldı.

Bütün bu başarılı hayatına iki ülke, iki dünya savaşı sığdıran Wenher von Braun, 1977 yılının sıcak bir haziran günü, 65 yaşındayken Virginia'da hayata gözlerini yumdu.

Bonus: Wernher Von Braun Roket Teknolojisini Anlatıyor (1955)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
resit-sahin

Yuri Gagarin'e içtiği barda sormuşlar 'uzay nasıl bir yerdi 'diye,Gagarin de 'ben hiç bir zaman uzaya gitmedim ki'şeklinde cevap verdiği de bilinir.

mete-esin

Bunun başı Almanya... Evet, başlangıç, Ora'nın, II. Savaş sonrası dünyâya dağılan ilim adamlarıyla teknokratlarıdırlar. Bunlar, birkaç ülkeye ve fakat en çok ABD ve Sovyetler'e göçmüş/göçürülmüşlerdir. Netîce... Sovyetler, 1958’de bir ilk olarak uzaya, gene uydu anlamına gelen “Sputnik” dedikleri uyduyu göndermişler ve bunun üzerine dünyâ ayağa kalkmıştır ! Olay işte o derecede önemlidir. Aradan geçen sâdece bir yıl sonraysa, bu kere ABD’nin de öncü anlamındaki “Vanguard”ı uzaydadır. Tabiî ki bu da bir olaydır ki, ABD böylece eşitliği sağlamış olmaktadır ! Sovyetler ve ABD’nin böyle bir eşitliğini ise, Fransızların ünlü “Paris Match” dergisi unutulmaz bir kapak esprisiyle dünyâya duyurmuştur. Buna göre, Sputnik ve Vanguard uzayda buluşmuş sohbet etmektedirler ! Peki hangi dilde mi ?.. İşte bütün espri de buradadır ya zâten; evet, iki uydu uzayda ana dilleri olan "Almanca"yı konuşmaktadırlar !

dedittiremez-miyim

Bunun da motoru milli değil ama, hiç kimse milli değil diye bi tarafını yırtmamış demek ki.

feyyaz-kaya1

almanya düşmeseydi yapardı karşındaki ülke almanya farkındaysan yapmışta motoru mu eksik kalmış.

ali-karasoy

"...Ay yüzeyine taşımanın yanı sıra, Amerika'nın Rusya karşısında uzay yarışını kazanmasını sağladı." Hangi uzay yarışını kazandı, birisi bana bunu açıklayabilir mi?! Sadece 1tane roketi Ay'a yollayıp, uzay yarışını A.B.D. kazanmış gibi göstermek ne etik ne de ahlaklı bir davranıştır! Ben Rus ya da Amerikan taraftarı değilim. Fakat şu bir gerçek A.B.D uzay yarışını kazanmadı!.. Burada ki linkten S.S.C.B'nin uzay yarışını kazandığını görebilirisiniz.. Bu ne yazık ki "ACI" bir gerçek.. Ve uzaya Orta Asya kökenli bir Türk de Rus kozmonotu olarak yollanmıştır.. Bilginize..

feyk

aya ulasan roketlerin tasarimin yaninda, ay gorevini bizzat onerende kendisidir. soguk savas rekabetinde uzayda amerika ruslarin gerisindeydi ve kendisi ruslari yorungede uzay ussu kurarak yenemiyeceklerini biliyordu, ruslarin bu konudaki tecrubeleri cok daha fazlaydi. bu sebeble rekabettin cok daha buyuk bir hedefe tasinmasi onun vizyonudur.

feyk

aynen. amerikanin avrupaya nazaran cok daha dindar oldugunu herkez bilir. soguk savas oncesi ozellikle bazi muhafazakar eyaletlerde egitim asiri din merkezli hale geliyor, evrim teorisini pek cok eyalette mufredattan cikariliyor. ruslarin uzay atagi ile amerika bilimde geri kaldigini dusunuyor ve egitim sistemini positif dusunce odaginda yeniden elden geciriyor. bugun son duruma bakarsak o odakta yeniden kayma mevcut. amerika tekrardan muhafazakarlasiyor. yetisen amerikali bilim adami sayisinda ciddi dusus var. acigi yurtdisindan gelen akademisyenlerle kapatiyorlar.

Görüş Bildir