ABD'den Lübnan'a İstikrar Çağrısı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

ABD'den Lübnan'a İstikrar Çağrısı

ABD'den Lübnan'a İstikrar Çağrısı

ABD, Lübnan’da istihbarat şefi Visam Hasan’ın öldürülmesiyle patlak veren çatışmaların ardından, yeni bir koalisyon hükümeti kurulması çabalarına destek olacaklarını duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Sözcüsü Victoria Nuland, iktidar boşluğunun ülkede istikrarı tehlikeye atacağını söyledi.

Nuland, “Suriye’den Lübnan’a ihraç edilen istikrarsızlık Lübnan’ın güvenliğini her zamankinden daha çok tehdit ediyor” dedi.

Lübnan’da muhaliflerin, General Hasan’ın ölümünden Suriye’yi suçlaması üzerine Beyrut ve Trablusşam’da çatışmalar çıkmıştı.

Nuland, “Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ve Lübnan’daki diğer liderlerin etkin bir hükümet kurulması yönündeki çabalarını ve terörist saldırı sonrası gereken adımların atılmasını destekliyoruz” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı sözcüsü, “Bu tehdidin üstesinden gelecek hükümeti seçmek Lübnan halkının işidir. Geçiş döneminde iktidar boşluğu görmek istemiyoruz” dedi.

Nuland ayrıca, ABD Büyükelçisi Maura Connelly’nin olası bir yeni koalisyon için Lübnanlı politikacılarla görüşeceğini söyledi.

Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise Salı günü Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ve Başbakan Necip Mikati ile bir araya geldi.

Ashton da iktidar boşluğunun tehlikelerine dikkat çekip ‘ulusal diyalog yoluyla istikrar sağlanması’ yönündeki çabaları memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Ashton, “Bu tip terörist eylemler tepkileri kışkırtma ve gerginlik yaratma amaçlıdır” dedi.

Lübnan'ın İç Güvenlik Dairesi'nin istihbarat biriminin başı

1965'de ülkenin kuzeyindeki Trablusşam'da doğdu.

Eski Başbakan Refik Hariri'nin güvenliğinden sorumluydu

Hariri ailesine yakınlığıyla tanınıyordu.

Lübnan İç Güvenlik Kuvvetleri’nin istihbarattan sorumlu şefi General Hasan geçen hafta Cuma günü aracına konulan bir bombanın infilak etmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Hasan, komşu Suriye'deki Beşar Esad yönetimi ve onun Lübnan'daki müttefiklerinin karşısındaki en önemli simalardan biriydi.

İstihbarat şefinin, Batı yanlısı muhalif 14 Mart hareketi ve Hariri ailesi ile de yakın ilişkileri vardı.

Yıllar önce gerçekleştirdiği soruşturma, eski başbakan Refik Hariri'nin öldürülmesinin arkasında Şam'ın olduğuna işaret etmişti.

Hasan ayrıca yakın geçmişte Suriye ortaklığıyla Lübnan'da bir dizi bombalama düzenlemeye çalıştığı suçlamasıyla eski bir bakanın tutuklanmasını sağlamıştı.

Başbakan Necib Mikati, bombalamanın bu tutuklamayla bağlantılı olabileceğini ima etti.

Cumartesi günü Mikatı istifasını Cumhurbaşkanı Michel Süleyman'a sunmuş; ama Süleyman bunu kabul etmeyip, Mikati'den bir süre daha görevinde kalmasını istemişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBaşbakanBeşer EsadLübnanSuriyedizi
Görüş Bildir