8 Madencinin Öldüğü Maden Ocağında İş Bırakma Eylemi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

8 Madencinin Öldüğü Maden Ocağında İş Bırakma Eylemi

8 Madencinin Öldüğü Maden Ocağında İş Bırakma Eylemi

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü'nde galeri açma işi sırasında meydana gelen iş kazasında 8 madencinin hayatını kaybetmesi ardından iş veren tarafından madende çalışmaya başlaması istenen taşeron işçiler, ocağa girmeme eylemi yaptı.

Kozlu'daki iş yerlerinin şantiyesinde toplanan Star Madencilik firmasında çalışan yaklaşık 100 madenci, 7 Ocak'ta eksi 630 kodundaki galeri açma işi sırasında ani metan gazı püskürmesi sonucu 8 işçinin yaşamının yitirdiği ocağın başka bir alanında çalışmaları istendiği iddiasıyla iş vereni protesto etti.

Madenci Ayhan Akgöz, eyleme katılan işçiler adına yaptığı konuşmada, şirket yetkilerinin işçilere ocağa girmeleri konusunda baskı yaptığını iddia etti.

Şirket yetkililerinin işe gelmeyenin çıkışını vereceği yönünde tehditler savurduğunu öne süren Akgöz, şunları kaydetti: "Maden ocağında yaşamını yitiren 8 arkadaşımızın kanı kurumadan ocağa girmemiz isteniyor. Keyfi uygulamalar ve para kesintileri istemiyoruz. Gerekli yerlere müracaatlarımızı yaptık sonuç alamadık. İş yerinde emniyetli çalışmak istiyoruz. Ne kadar metre ilerlersek o kadar para kazanıyoruz. Bu da emniyetli çalışmamızı sağlamıyor. Performansa dayalı bir iş, 30 metre yaptığımızda 900 lira alıyoruz. 35 metre yaptığımızda 950 lira, 40 metre ilerlediğimizde ise bin lira kazanıyoruz. Bunun doğru olmadığını söyledik. Ama şirket yönetimi işi metre hesabı aldığı için 'ben böyle para kazarım' diye diretti ve hala diretiyor. Şirket yetkilileri, arkadaşlarımızı dün akşam itibariyle arayarak 'ocağa gireceksiniz ve aynı düzene göre çalışacaksınız' talimatı verdi. Biz buna artık karşıyız."

"Emniyetli çalışmıyoruz"

Akgöz, galeri ilerlemesinde daha fazla metre kat etmek uğruna iş güvenliğinden taviz verildiğini savunarak, şöyle devam etti: "Mesela sondaj yapıyorsun, 1-2 vardiya arını dinlendirmeniz lazım. Ama biz de öyle bir şey yok, yarım saat sonra 'ha babam' saldır. Niye ilerlemek lazım. Herkese sorunlarımızla ilgili 'bize sahip çıkın' diye yalvardık. Bu zamana kadar bu ocaklarda bir olay olmadıysa tesadüfen. Her 2 günde bir ocakta bir arkadaşımız yaralanıyordu. Biz emniyetli çalışmıyoruz. Bizim düşündüğümüz ne kadar metre, o kadar para. Eve ekmek götürmek zorundasınız. Taşeron ve kölelilik sisteminden kurtulmak istiyoruz. Son nefesimize kadar direneceğiz ve hiçbir şekilde kimse gücümüzü yıkamaz. Bu saatten sonra kimsenin canının yanmasını istemiyoruz. Bizim işimiz daha riskli oldu. Aşağıda bir sıkıntı olsa bütün müessese bundan etkilenecek. Yarın 300-400 kişinin ölmeyeceği garantisini kimse veremez. "

"Kayınpederimin öldüğü yere inemem"

Maden ocağında yaşamını yitiren Hüseyin Kürekçi'nin damadı Gürhan Doğdu da eksi 630 kodunda çalışan bir işçi olduğunu ve maden ocağındaki metan gazı püskürmesi sonucu kayınpederinin yaşamını yitirdiğini ifade ederek, "Zamanından beri yeterli emniyetin alınmadığını söyledik. Ama netice de ilerleme usulü çalıştığımızdan dolayı belirli bir yaptırım olmadı. Ben kayınpederimin öldüğü yere zaten çalışmaya giremem. Kimse arayıp bana 'çalışacak mısın, çalışmayacak mısın' diye de sormuyor" ifadesini kullandı.

TTK Kozlu Müessese Müdürü Kazım Eroğlu, firmanın kendilerine olayın olduğu yerin dışında, sözleşmede belirtilen yerlerde çalışmak için yazı yazdığını belirterek, "Şu an olayın olduğu yerde savcılık kararı çıkana kadar sadece temizlik çalışması yapılıyor. Biz de işverenin müracaatı üzerine olayın olduğu arın hariç diğer yerlerde çalışabileceklerini söyledik" diye konuştu.

SKY 360

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Star tvolay
Görüş Bildir