Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

40 İl Aynı Anda Patlatılacak!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

40 İl Aynı Anda Patlatılacak!

40 İl Aynı Anda Patlatılacak!

Deniz Çiçek/ Habertürk

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, afet dönüşümüne Ekim ayı içinde 40 ilde aynı anda başlamaya karar verirken, gözler, yıkılacak semtlere çevrildi. Bakanlık, öncelikli olarak dönüştürülecek semtleri ve binaları, vereceği nota göre belirleyecek. Buna göre, rist notu yüksek çıkan bina önce yıkılacak. İstanbul'da yıkım konusunda başı çeken belediyeler ise Şişli, Esenler, Beyoğlu, Küçükçekmece, Bağcılar ve Adalar olarak dikkat çekti.

PATLAYICINI AL DA GEL

Şehircilik Bakanlığı, 40 civarında ilde aynı anda kentsel dönüşümün startını verecek. Türkiye'nin her tarafından illerin yer alacağı yıkım, adeta bir şenlik havasında başlatılacak ve tüm binalara aynı anda yıkım kazması vurulacak. Yıkımların büyük bölümünde makineli yıkımlar yanında patlatma yöntemi de uygulanacak. Böylece, Türkiye'de ilk defa üst yapı işlerinde böyle büyük ölçekli patlatmalı yıkım yapılmış olacak. Bakanlık, patlatma yapacak firmaların belirlenmesi için ihale açacak. Firmalar, patlayıcılarını kendisi bulup ihaleye katılacak..

NOTU YÜKSEK OLAN ÖNCE YIKILACAK

Bakanlığın kapısını çalan pek çok belediye, bölgelerinin kentsel dönüşüm kapsamına alınarak yenilenmesini isterken, bakanlık ise Ekim ayında başlayacak kentsel dönüşüm öncesi harıl harıl bu projeleri değerlendiriyor. Kendisine ulaşan projeleri hak sahipliği, jeofizik ve jeolojik açıdan inceliyor. Bakanlık, kentsel dönüşümde sadece deprem riskine bakmayacak; binaların deprem, sel, uçak düşmesi, yangın ve patlama riski gibi durumlarına da bakarak, bunlara risk notu verecek. Nota göre de Türkiye genelinde bir risk haritası yaratılacak. Haritada notu yüksek olan yerlere öncelik verilecek.

KAMU BİNALARI ÖNCELİKLİ OLACAK

Bakanlık, vatandaşlara örnek olması açısından öncelikli olarak kamu binalarını yıkacak. Bu kapsamda 200 bin metrekarelik 130 kamu binası yıkılacak. Bu kapsamda, normal binalar ve gecekondular yanında kamu binaları ve lojmanlar da yıkılacak. Binası yıkılacaklar bakanlıklar arasında Milli Eğitim, Milli Savunma, İçişleri ve Maliye bakanlıkları yer alıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Depremİstanbuldeprem
Görüş Bildir