4.5 Trilyon Dolarlık Flört!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

4.5 Trilyon Dolarlık Flört!

4.5 Trilyon Dolarlık Flört!

4.5 trilyon dolarlık flört!

Bu görüşmeler dünyayı değiştirecek!

Dünya ticaretinden kartların yeniden dağıtılmasına neden olacak bir görüşme trafiği için ABD Başkanı Obama'dan yeşil ışık geldi.

ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa Birliği ile serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin başlamasına destek verdi. İmzalanması halinde anlaşma, dünya ekonomisinin yarısını kapsayacak.

Obama, yıllık ulusa sesleniş konuşmasında 'Bu akşam size, Avrupa Birliği ile kapsamlı bir Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı için görüşmelere başlayacağımızı açıklıyorum. Çünkü Atlantik bölgesinde serbest ve adil bir ticaret, Amerika'da pek çok kişiye istihdam sağlıyor' dedi.

ABD ve AB arasındaki ticaret halihazırda dünyadaki en büyük ticari ilişki olmanın yanı sıra aynı zamanda, en karmaşıklarından da biri. Anlaşma, dünyanın en büyük ekonomisi ABD'yi, ilk 10'daki diğer dört ülke Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya ile birbirine bağlayacak.

Okyanusun iki tarafındaki yavaş büyüme ve Çin ve diğer yükselen ekonomilerden gelen rekabet baskısı, iki ortağı 2011 yılı sonunda ilişkilerini ilerletmenin yollarını aramaya itti.

ABD ile ticaret anlaşması görüşmelerine destek veren AB liderleri, konuyu gündemlerinin üst sıralarına aldı. Kanada ve Japonya ile serbest ticaret anlaşmaları da Birlik gündeminde.

Temsilciler Meclisi Usul ve Esaslar Komisyonu Başkanı, Cumhuriyetçi parlamenter Dave Camp, Obama'nın açıklamasından memnuniyetini dile getirerek, 'AB ile güçlü, kapsamlı bir ticaret ve yatırım anlaşması, Amerikalılar için kayda değer istihdam fırsatları yaratma potansiyeline sahip' dedi; ancak müzakerelerin zorlu geçeceğini de ekledi.

ABD Ticaret Odası da karardan memnun oldu ve hızla, üst düzey bir anlaşma imzalanması çağrısında bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBarack ObamaÇinFransaİngiltereİtalyaJaponya
Görüş Bildir