Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

14 Maddede Bir Google Ofisinde Çalışmanız İçin Gereken Yetenekler ve Olası Kazançlar

 > 
332PAYLAŞIM

Google'da çalışmak neredeyse tüm internet sektörü ile uğraşan kişilerin en büyük rüyasıdır. Google'da da her milletten olduğu gibi Türklerden de çalışanlar var. Ancak Google'ı Google yapan bölümlerde çalışmak demek dünyayı bütünüyle değiştirmek anlamına geliyor. 

İşte yazılımsal bölümlerde çalışmanız için size gereken yetenekler neler diye bir araştıralım dedik. Elde ettiğimiz sonuçlar hiç de büyük bir yetenek(!) gerektirmediği yönünde. :)

1. Google'ın bu mükemmel ofislerindeki yazılımla alakalı bölümlerinde çalışmak için öncelikle işletim sistemlerine ve ofis yazılımlarına tümüyle hakim olmanız gerekiyor.

Linux, Microsoft, Apple Mac OSX, MS Office, LibreOffice, OpenOffice gibi yazılımları yüksek derecede hakim olmak ilk şart.

2. Programcıların çok iyi bildiği bir terim olan Compilers (derleyici) geliştirebilmek.

Programcılıkta, bir programlama dilinde yazılmış olan kaynak kodunu başka bir dile (genellikle makine koduna) çeviren yazılım. 

Derleyiciye bunu yaptırmadaki amaç, genellikle çalışabilir bir yazılım elde etmektir. Kullanıcıların programları kullanırken kolaylık sağlamak amaçlı geliştirilmiştir.

(bkz: Derleyici - Vikipedi )

3. Veri yapılarını ve algoritmayı iyi düzeyde kavrayabilme yeteneği.

Veri yapısı, bilgisayar ortamında verilerin etkin olarak saklanması ve işlenmesi için kullanılan yapı.  

Veri yapıları, verilerin düzenlenme biçimini belirleyen yapı taşlarıdır. Bir yazılım değişkeni bile basit bir veri yapısı olarak kabul edilebilir. Değişik algoritmalarda verilerin diziler, listeler, yığıtlar, kuyruklar, ağaçlar ve çizgeler gibi veri modellerine uydurularak düzenlenmesi gerekebilir. Veri, yapı ve algoritma bir yazılımın birbirinden ayrılmaz bileşenleridir. 

Algoritması hazırlanmış her yapı için verilerin düzenli bir şekilde kullanımı önemlidir. Çünkü yapı iyi kurulduğunda, etkin, doğru, anlaşılır ve hızlı çalışıp az kaynak kullanan algoritma geliştirmek kolaylaşır.

4. Google'ın hayati önem taşıyan projelerinden birisi olan, Yapay Zeka konusuna uzman seviyesinde olmak.

Yapay zeka dediğimiz şeyi ülkemizde de kullanmaya başladık sayılır. Apple'ın Siri'si Microsoft'un Cortana'sı, Google'ın Now'u derken yakın bir gelecekte de Facebook M Assistant hayatımıza girecek. 

Sorduğumuz sorulara cevaplar veren, fıkralar anlatan bu algoritmaya hakimseniz, Google'ın üst yazılımcıları arasındaki yeriniz yıllık 150.000 dolar maaşla hazır.

5. Soyut matematik hakkında kendinizi farklı görüyorsanız, sizi Mountain View'e gidip Google'a iş başvurusu yapmaktan alıkoyan nedir?

En genel anlamda, soyut matematik, matematiğin soyut kavramlarını inceleyen bir kolu olarak adlandırılabilir. 18. yüzyıldan bu yana, soyut matematik matematiksel aktivitenin bir kategorisi olarak kabul edilmiştir.

Kendinizi bir Pisagor, Cahit Arf, Ömer Hayyam, Archimides Arşimed, Sonja Kowalewsky, Sophie Germain ya da Emmy Noether gibi hissediyorsanız neden hala buradasınız?

6. CSS, JavaScript, ASP, ASPX, PHP, Ruby, Java, Python, C++ ve HTML gibi diğer programlama dillerinin birkaçına hakim olmak, iyi düzeyde bilmek.

Bunlardan en az bir, iki, üç, dört tanesiyle kod yazabilen kişilerin; Google'ın diğer özelliklerini kendisine entegre edip, acil olarak Google'a iş başvuru yapması gerekiyor.

7. Ve geliyoruz Google'ın en önemli isteğine. Saygın kuruluşlardan, (IBM, HP, Dell, Microsoft, Apple) bilgisayar mühendisliği eğitimini tamamlamak.

Eğer böyle bir kriteriniz varsa Türk olduğunuzdan dolayı ya merkez ofiste ya da Dublin'deki ofiste bir çalışma masanız olabilir.

8. Gelelim Google'ın bu mistik ofislerinde çalıştığınızda alacağınız olağan kazançlara.

9. Maddelerde okuduğunuz üzere Google'da çalışmak için fazlaca yeteneğe sahip olmak lazım. Ancak karşılığında birçok avantaja da erişiminiz oluyor.

10. İlk olarak iyi bir unvanınız oluyor. (Google Software Engineer), (Artificial Intelligence Developer) bunlardan ikisi.

11. Google'ın eğlenceli ve göze hoş gelen ofislerinde çalışmak için sahip olmanız gereken yetenekleri ve alacağınız olası unvanları artık biliyorsunuz peki maaşınız ne kadar olacak?

12. Google'da çalışan bir stajyerin yıllık kazancı 80–100 bin dolar.

Bunca yeteneğe rağmen ne yazık ki stajyer olarak işe başlıyorsunuz. Günümüz dolar kuruyla Google286.565 Türk Lirası gibi rakamı cebinize koyuyor.

13. Yazılım mühendisleri arasında yeri aldığınız ise yılda 140-150 bin dolar alacaksınız.

Bu da 429,847 Türk Lirası ediyor.

14. Farz edelim üst düzey yazılımcı oldunuz bundan sonra 180-220 bin dolar kazanıyor olacaksınız.

630,443 Türk Lirası gibi bir rakam kazanarak hayatınıza renk katmak sizin elinizde.

ANKET: Google'da çalışmak gerçekten de hayal mi?

Yok yahu görmüyor musun gayet makul talepler bunlar.
Ben zaten anketi cevaplamak için gelmiştim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rss

Alınan $100.000 maaş için 45-55%'ini federale ve eyalete vergiye (maaşlar brüt, net değil), aylık $2750 civarını da ev kirasına verdikten sonra (San Francisco ortalama kira 1 oda: 2896, 2 oda: 3653 via ayda geriye kalan $2000'ı da 3 ile çarpmadan $2000 olarak harcıyor oluyorsunuz. (Yurtdışı seyehati yapmış olanlar $1 ≠ 3TL algısını bilirler.) Sonra gündelik masrafların dışında araba ve ev almayı hayal edebilirsiniz. Bu çok klasik bir konu, para odaklı bir kariyer planı yaptığınızda Silikon Vadisi sizi üzebilir. 14 madde tamamiyle ofis ortamı, perks ve para üzerine kurulmuş. Benim Silikon Vadisi'nde çalışmayı seçmiş olmamın en büyük nedeni ise birbirinden zeki ve bilgili insanlar ile oldukça zor ve önemli problemler üzerinde çalışma fırsatı.

ozantunca

office yazılımlarına hakim olmak nedir abi? yazılım değil de sekreter pozisyonu için olmasın o? google'daki her yazılım mühendisi AI ile de çalışmıyor uzmanı olma zorunluluğu diye bir şey yok. saygın kuruluşlardan bilgisayar mühendisliği eğitimi tamamlamak da ayrı komedi. sertifikayla mı adam alıyorlar? şahsen google'da çalışan veya kabul alan tanıdıklarımın hiçbiri bunlara sahip değil. ihtiyaçları da yok. türkiyedeki apaçi ilanlardan derleme olmuş. buradaki ilanlara bakılıp yazılsa daha sağlıklı olurmuş.

hurrem-deniz-balkin

Fakat office yazılımları her ne kadar Türkiye'de es geçilse de önemli yazılımlar,özellikle excel. Formül ve daha bir çok şeye dayanarak oluşturulan tablo,maaş çizelgesi,personel yerleşimi ve hatta finansal işlemlerin girdi çıktıları gibi birçok şey excel'de düzenleniyor ve bankaya bağlı olarak maaş ödemeleri gecikmeleri ya da sorunları o basit denilen tablolardan da takip ediliyor. Otomatik sistem çöktüğü zaman yedeklenen Office yazılımları sayesinde birden fazla şirket,işletme kayıba uğramadan tekrar yenilendi ve hiç eksikleri olmadan. O yüzden office yazılımlarını o kadar da basit görmeyin.

harley-quinn

Hemmen yazılım müh. okuyacağım imkanı yok bu fırsatı kaçıramam :D :D

ahmetcan.oral.5

İlginç bir detay dikkatimi çekti. Eğitim sistemimizin ne kadar geriye gittiğini bu haberden anlayabiliyorum bir bilg. müh. öğrencisi olarak. Eski nesil müh. ler üniversitede compiler yazdıklarını anlatırlardı hep. Babam bile tamamen alakasız bir dalda öğrenim gördüğü halde compiler konusunda benden daha hakim. Veri yapılar ve algoritma en önemli alanlardan eskiler bu konuda çok katı ama yeni nesil<benim de bulunduğum nesil> bunu angarya olarak görüyor. Ne kadar büyük bir hata yaptıklarını ciddi bir projede çalışınca anlayacaklar. <Çalıştığım yerde fark çok net belli oluyor> AI kavramı hala tam oturmamış çoğu kişi için, "CSS, JavaScript, ASP, ASPX, PHP, Ruby, Java, Python, C++ ve HTML" bunların hepsinde uzman adamı yalnızca bizim İK' cılar arar. Açıkçası hepsinde uzman olmanızı beklemez herhalde google. C++ bilen adamın CSS ne işi olabilir ki? <Ya da bekler Google sonuçta :D> Eğitim konusunda Ekşisözlüğün...

ahmetcan.oral.5

... kurucusu yanlış hatırlamıyosam işletme mezunuydu ama Microsoft' ta çalışmıştı yıllarca. Google ın bu konu da bakış açısı nedir bilemem ama yetenekli biri sanıyorum iş bulabilecektir burada. Kısaca ülke olarak eskiden bu standartlarda eğitim verebilirken artık bu mümkün değil, çoğu okul için.

feyk

google calisan arkadaslarimdan duydugum kadariyla ordaki turkler durumlarindan cok memnun degilller. sirket icerisinde cok kuvvetli bir hint lobisi oldugunu soyluyorlar. bu lobi onlarin yukselmelerini ve hayal ettikleri projeleri yapmalarina mani oluyor.

Gizli Kullanıcı

zaten türkler o kadar büyük hayal kurmuyorlar be abi gidenler de iyi eğitim almış olanlardır ki onların da % 95 i zaten büyük düşünmüyor belki de ondandır sonuçta ne kadar fazla olursak o kadar rahat hareket ederiz

feyk

binde 1lik grupdan kac kisi ile tanistin? emin ol hayal bile edemiyecegin kadar buyuk dusunuyorlar. yeteneklerinin kapasitelerinin verdigi ozguvenle bazilarinin hedefeleri hayalleri tum googleden bile daha buyuktur.

Gizli Kullanıcı

dediğimi yanlış anladın bu mesleği seçenlerin %95 i büyük düşünmüyor gidenler değil kalanlardan bahsettim orada bu bir ikincisi de çoğunluk olmak daha iyidir her zaman zaten gidenler asıl kurtarır türkiyeyi ayrıca türklere fırsat tanıyacaklarını zannetmiyorum

Görüş Bildir