Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10. Cumhurbaşkanı Sezer’in Kızları İşten Çıkarıldı

 > -

CHP’li Umut Oran ortaya çıkardı, Babacan’a sordu:

CHP’li Umut Oran ortaya çıkardı, Babacan’a sordu:

“Cumhurbaşkanı’nın çocukları olmaları aleyhlerine karar çıkmasına, ayrımcılığa tabi tutulmalarına mı yol açtı?”

"Aylık 110 bin dolar kiraya çıkarken Ortaköy’deki bina ne oldu?"

"Boşaltılacak lojman için 150 bin TL tadilat mı yaptınız?"

ANKARA

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in kızları Ebru Akbatur ve Zeynep Kısacıkoğlu’nun uzun zamandır çalıştıkları Eximbank’tan çıkarıldıkları öğrenildi. Bu durumu ortaya çıkaran CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a, ““Cumhurbaşkanı’nın çocukları olmaları aleyhlerine karar çıkmasına, ayrımcılığa tabi tutulmalarına mı yol açtı? Aylık 110 bin dolar kiraya çıkarken Ortaköy’deki bina ne oldu? Boşaltılacak lojman için 150 bin TL tadilat mı yaptınız? Bu kadar lüks harcamanın yapıldığı Eximbank’ta, 10. Cumhurbaşkanı’nın uzun zaman hizmet etmiş 2 çocuğunun işsiz bırakılması kurum politikasına ve kamu vicdanına uygun mudur?” diye sordu.

10. Cumhurbaşkanı Sezer’in kızlarının Eximbank’ın İstanbul’a taşınması gerekçesi öne sürülerek işten çıkarıldıkları, Oran’ın bugün TBMM’ye sunduğu soru önergesiyle ortaya çıktı. Eximbank yönetiminin gereksiz lüks harcamalarının bulunduğu iddialarının da yer aldığı Oran’ın soru önergesinde, Babacan’a yönelttiği sorular şöyle:

Sezer’in çocukları olmaları aleyhte durum mu yarattı?

“- Eximbank’ta uzun yıllardır çalışan Türkiye Cumhuriyeti 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in kızları Ebru Akbatur ve Zeynep Kısacıkoğlu’nun, sözleşmeleri niçin yenilenmeyerek iş akitleri feshedildi?

 • Ebru Akbatur ve Zeynep Kısacıkoğlu’nun ailevi gerekçelerle İstanbul’a gelemeyecekleri yönündeki mazeretleri niçin kabul edilmedi? Bu iki personelin, 10. Cumhurbaşkanı’nın çocukları olmaları aleyhlerine karar çıkmasına, ayrımcılığa tabi tutulmalarına mı yol açmıştır?

 • Eximbank’ın İstanbul’a taşınması nedeniyle 36 personelin iş akitlerinin feshedildiği doğru mudur, bu sayı kaçtır, isimleri, görevleri nelerdir, akitleri hangi tarihte feshedildi?

 • Eximbank hangi tarihte tam olarak İstanbul’a taşınmıştır, söz konusu personelin iş akitleri niçin bu tarihten önce feshedildi? Taşınma için neden eğitim yılının ortası beklenerek aileler mağdur edildi?

Ankara’da 60 kişi mi kaldı?

 • Taşınma sonrasında Ankara Bölge Müdürlüğünde 15-20 ile sınırlı olacağı söylenen personel sayısı bugün itibariyle kaçtır? Kişi sayısı 50-60’a çıktı ise bunun gerekçesi nedir, bu personelin isimleri ve görevleri nelerdir? Bölge Müdürlüğünün hangi gereksinimleri düşünülerek bu personel belirlendi? Ankara’da kalması uygun bulunan personelin saptanmasında uygulanan somut, objektif, denetlenebilir ölçütleri nelerdir?

 • 2003-2011 yılları arasında Eximbank’ın merkez, şube, irtibat büroları dahil tüm birimlerinde görevli olan personel sayısı yıllar itibariyle ayrı ayrı kaçtır? 15 Aralık 2012 itibariyle toplam personel sayısı kaça inmiştir? 2012 yılı içerisinde işe alınanların sayısı kaçtır?

Aylık 110 bin dolar kiramı ödüyorsunuz?

 • Eximbank’ın İstanbul’da taşındığı binanın maliki kimdir? Aylık stopaj dahil kira bedelinin 110 bin dolar olduğu doğru mudur? Kaç yıllık kira sözleşmesi yapıldı, ne zamandan bu yana kira ödenmektedir? Kiralama için ihaleye çıktınız mı? 5 yılda 6.5 milyon doları aşkın para ödeneceği göz önüne alındığında niçin bina satın alma yoluna gidilmedi?

Boşaltılacak lojmana 150 bin TL tadilat

 • Ankara’da Genel Müdürlük lojmanına taşınma öncesinde 150 bin TL’lik tadilat yapıldığı doğru mudur?

2 yılda değişen lüks araçlar

 • Eximbank’ın araç parkı 2010’da yenilenmiş olmasına karşın 2012’de 26 yeni araç daha alındığı doğru mudur? Makam için Audi A6 ve Volvo S80 markalı iki araç mı alındı, toplam bedelleri kaç TL’dir? Önceki genel müdürün 14 yıl boyunca aynı makam aracına bindiği dikkate alınınca bu alımlar gereksiz değil midir?

6 bin 600 TL kira yardımı

 • İstanbul’a taşınan tüm personele mi yoksa sadece yöneticilere mi kira yardımı yapılacak? Uzmana 550 TL, müdüre 900 TL, daire başkanına 3.000 TL ve genel müdüre 6.600 TL aylık kira yardımı yapılacağı doğru mudur?

 • Dış Ticaret Kompleksi, TİM, İTKİB Yeşilköy’de bulunmasına karşın Eximbank yerleşimi için niçin Ümraniye’yi tercih ettiniz?

 • Eximbank’ın Ortaköy’deki kendi binasının akıbeti nedir? Orayı nasıl değerlendireceksiniz?

 • Bu kadar lüks harcamanın yapıldığı Eximbank’ta, 10. Cumhurbaşkanı’nın uzun zaman hizmet etmiş 2 çocuğunun işsiz bırakılması kurum politikasına ve kamu vicdanına uygun mudur?”

Ahmet Necdet Sezer'in Kızları İşten Çıkartıldı

Ahmet Necdet Sezer'in Kızları İşten Çıkartıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Eximbank'ta çalışan iki kızının işten çıkarıldıklarını ortaya çıkardı. Oran, Meclis Başkanlığı'na soru önergesi vererek, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a, konuya ilişkin soru önergesi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oran, Meclis Başkanlığı'na, Başbakan Yardımcısı Babacan tarafından cevaplanmak üzere bir soru önergesi verdi. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in kızları Ebru Akbatur ve Zeynep Kısacıkoğlu’nun uzun zamandır çalıştıkları Eximbank’tan çıkarıldıklarını belirten Oran, Sezer’in kızları Ebru Akbatur ve Zeynep Kısacıkoğlu’nun sözleşmelerinin niçin yenilenmeyerek iş akitlerinin feshedildiğini sordu.

Ebru Akbatur ve Zeynep Kısacıkoğlu’nun ailevi gerekçelerle İstanbul’a gelemeyecekleri yönündeki mazeretlerinin niçin kabul edilmediği sorusunu Babacan'a yönelten Oran, Babacan'a verdiği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

 • Bu iki personelin, 10. Cumhurbaşkanı’nın çocukları olmaları aleyhlerine karar çıkmasına, ayrımcılığa tabi tutulmalarına mı yol açmıştır?

 • Eximbank’ın İstanbul’a taşınması nedeniyle 36 personelin iş akitlerinin feshedildiği doğru mudur, bu sayı kaçtır, isimleri, görevleri nelerdir, akitleri hangi tarihte feshedildi?

 • Eximbank hangi tarihte tam olarak İstanbul’a taşınmıştır, söz konusu personelin iş akitleri niçin bu tarihten önce feshedildi?

 • Taşınma için neden eğitim yılının ortası beklenerek aileler mağdur edildi?

 • Taşınma sonrasında Ankara Bölge Müdürlüğünde 15-20 ile sınırlı olacağı söylenen personel sayısı bugün itibariyle kaçtır?

 • Kişi sayısı 50-60’a çıktı ise bunun gerekçesi nedir, bu personelin isimleri ve görevleri nelerdir?

 • Eximbank’ın İstanbul’da taşındığı binanın maliki kimdir?

 • Aylık stopaj dahil kira bedelinin 110 bin dolar olduğu doğru mudur?

 • Kaç yıllık kira sözleşmesi yapıldı, ne zamandan bu yana kira ödenmektedir?

 • Kiralama için ihaleye çıktınız mı?

 • 5 yılda 6.5 milyon doları aşkın para ödeneceği göz önüne alındığında niçin bina satın alma yoluna gidilmedi?

 • Ankara’da Genel Müdürlük lojmanına taşınma öncesinde 150 bin TL’lik tadilat yapıldığı doğru mudur?

Haberin Tamamı İçin:

Sezer'in İki Kızı da İşinden Oldu

GENEL Müdürlüğünü İstanbul’a taşıyan Eximbank'ta çalışan, 10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in iki kızının iş akitlerinin, Ankara’da kalmak istemeleri nedeniyle feshedildiği ortaya çıktı. Konuyu soru önergesi ile Meclis'e taşıyan CHP Milletvekili Umut Oran'a yanıt ise Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan'dan geldi. Kaplan, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Ya İstanbul’a gelecekler ya da ayrılacaklardı. Ebru ve Zeynep Hanım ayrılmayı tercih ettiler. Ancak Teftiş Kurulu Başkanı olan Damat Mustafa Kısacıkoğlu, İstanbul’a geldi” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e verdiği soru önergesinde, Sezer’in kızları Ebru Akbatur ve Zeynep Kısacıkoğlu’nun Eximbank’ın İstanbul’a taşınması gerekçesiyle çıkarıldıklarını belirtti. Eximbank yönetiminin gereksiz lüks harcamalar da yaptığını savunan Oran şu sorulara yanıt istedi:

ALEYHLERİNE Mİ KULLANILDI?

"Ebru Akbatur ve Zeynep Kısacıkoğlu’nun ailevi gerekçelerle İstanbul’a gelemeyecekleri yönündeki mazeretleri niçin kabul edilmedi? Bu iki personelin, 10’uncu Cumhurbaşkanı’nın çocukları olmaları aleyhlerine karar çıkmasına, ayrımcılığa tabi tutulmalarına mı yol açmıştır? Eximbank’ın İstanbul’a taşınması nedeniyle 36 personelin iş akitlerinin feshedildiği doğru mudur, bu sayı kaçtır, isimleri, görevleri nelerdir, akitleri hangi tarihte feshedildi? Eximbank hangi tarihte tam olarak İstanbul’a taşınmıştır, söz konusu personelin iş akitleri niçin bu tarihten önce feshedildi? Taşınma için neden eğitim yılının ortası beklenerek aileler mağdur edildi?

20 DENDİ, 60 OLDU

Taşınma sonrasında Ankara Bölge Müdürlüğünde 15-20 ile sınırlı olacağı söylenen personel sayısı bugün itibariyle kaçtır? Kişi sayısı 50-60’a çıktı ise bunun gerekçesi nedir, bu personelin isimleri ve görevleri nelerdir? Bölge Müdürlüğünün hangi gereksinimleri düşünülerek bu personel belirlendi? Ankara’da kalması uygun bulunan personelin saptanmasında uygulanan somut, objektif, denetlenebilir ölçütleri nelerdir? 2003-2011 yılları arasında Eximbank’ın merkez, şube, irtibat büroları dahil tüm birimlerinde görevli olan personel sayısı yıllar itibariyle ayrı ayrı kaçtır? 15 Aralık 2012 itibariyle toplam personel sayısı kaça inmiştir? 2012 yılı içerisinde işe alınanların sayısı kaçtır?

AYLIK KİRASI 110 BİN DOLAR

Eximbank’ın İstanbul’da taşındığı binanın maliki kimdir? Aylık stopaj dahil kira bedelinin 110 bin dolar olduğu doğru mudur? Kaç yıllık kira sözleşmesi yapıldı, ne zamandan bu yana kira ödenmektedir? Kiralama için ihaleye çıktınız mı? 5 yılda 6.5 milyon doları aşkın para ödeneceği göz önüne alındığında niçin bina satın alma yoluna gidilmedi? Ankara’da Genel Müdürlük lojmanına taşınma öncesinde 150 bin TL’lik tadilat yapıldığı doğru mudur? Eximbank’ın araç parkı 2010’da yenilenmiş olmasına karşın 2012’de 26 yeni araç daha alındığı doğru mudur? Makam için Audi A6 ve Volvo S80 markalı iki araç mı alındı, toplam bedelleri kaç TL’dir? Önceki genel müdürün 14 yıl boyunca aynı makam aracına bindiği dikkate alınınca bu alımlar gereksiz değil midir?

6 BİN 600 LİRA KİRA YARDIMI

İstanbul’a taşınan tüm personele mi yoksa sadece yöneticilere mi kira yardımı yapılacak? Uzmana 550 TL, müdüre 900 TL, daire başkanına 3.000 TL ve genel müdüre 6.600 TL aylık kira yardımı yapılacağı doğru mudur?

Dış Ticaret Kompleksi, TİM, İTKİB Yeşilköy’de bulunmasına karşın Eximbank yerleşimi için niçin Ümraniye’yi tercih ettiniz? Eximbank’ın Ortaköy’deki kendi binasının akıbeti nedir? Orayı nasıl değerlendireceksiniz?

Bu kadar lüks harcamanın yapıldığı Eximbank’ta, 10. Cumhurbaşkanı’nın uzun zaman hizmet etmiş 2 çocuğunun işsiz bırakılması kurum politikasına ve kamu vicdanına uygun mudur?"

GENEL MÜDÜR: “KİMSEYİ İŞTEN ÇIKARMADIK”

Hürriyet, Babacan’ın yanıtlarından önce konunun muhatabı Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan’a ulaşarak, Oran’ın sorularını yöneltti. Kaplan, yaklaşık bir hafta önce Eximbank Genel Müdürlüğünü İstanbul’a taşıdıklarını belirterek, tüm personelle birlikte 10.Cumhurbaşkanı Sezer’in kızları Ebru Akbatur ve Zeynep Kısacıkoğlu ile Damat Mustafa Kısacıkoğlu’na iki seçenek sunduklarını söyledi. “Ya İstanbul’a gelecekler ya da ayrılacaklardı. Ebru ve Zeynep Hanım ayrılmayı tercih ettiler. Ancak Teftiş Kurulu Başkanı olan Damat Mustafa Kısacıkoğlu, İstanbul’a geldi” dedi.

“TERFİ ETTİRECEKTİK KABUL ETMEDİ”

Kaplan, bankada çalışan 37 kişinin İstanbul’a gitmek istemediği için ayrıldığını, 350 ila 400 kişinin ise İstanbul’a gittiğini söyledi. Herkesin Ankara’da kalmak istediğini belirten Kaplan, “Eski Cumhurbaşkanı kızı, diye onlara ayrıcalık yapamazdık” dedi.

'Peki ama Ankara’da 60 kişi bırakmışsınız, onları uygun başka bir birime alamaz mıydınız', sorumuza Kaplan, “Ebru Akbatur, kredi takibi işinde çalışıyordu. Bu birim İstanbul’a taşındı. Zeynep Kısacıkoğlu sigorta birimindeydi. Kendisine birim müdürlüğü önerdik yani terfi ettirecektik ama bunu da kabul etmedi. Ankara’da sigorta birimimiz yoktu. Yani onları görevlendireceğimiz uygun bir pozisyon yoktu” yanıtını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

10. Cumhurbaşkanı Sezer’in Kızları İşten Çıkarıldı

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in kızları Ebru Akbatur ve Zeynep Kısacıkoğlu’nun uzun zamandır çalıştıkları Eximbank’tan çıkarıldıkları öğrenildi.

Bu durumu ortaya çıkaran CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a, ““Cumhurbaşkanı’nın çocukları olmaları aleyhlerine karar çıkmasına, ayrımcılığa tabi tutulmalarına mı yol açtı?

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ali BabacanAnkaraBaşbakanBaşbakan YardımcısıCumhuriyet Halk PartisiİstanbulTercihTürkiye Büyük Millet MeclisiUmut Oran
Görüş Bildir